Hasan Akcan yaptığı açıklamada, belediye yönetiminin kendi eksikliklerini, beceriksizliklerini, hatalarını, imar oyunlarını kamufle etmek istediklerini söyledi.

Mevcut başkan ve belediye yönetiminin her iftiralarına cevap vermenin adap ve ahlâk anlayışına yakışmayacağını ifade eden Akcan, ancak son beyanlara ilişkin cevap vermesi gerektiğini, zira kendilerinin de olayın içinde yer aldığını belirtti.

Akcan, hakkındaki iddialarla ilgili şu açıklamayı yaptı; “Dokurcun'da devlet karayolları genel müdürlüğüne ait taş ocağından 2006 yılından beri taş alınmaktadır. Zamanın Akyazı belediye başkanı Yaşar Yazıcı, Kuzuluk belediye başkanı Bilal Soykan, Dokurcun Belediyesi hepsi buradan taş aldı. 2006'dan beri, 8 yıl. Hasan Akcan zamanında da bir yıl alındı.

Buradan taş alındığını şikayet eden belediye personeli Yaşar Yazıcı'nın son bir ay işe aldığı sözleşmeli memur Yasemin Uzman Baran karayolları genel müdürlüğüne Akyazı Belediyesini şikâyet etti. Olaydan o zaman haberim oldu. Hemen ilgili başkan yardımcısı Ünal Gündüz, fen işleri müdürü Kerem Curoğlu ve maden mühendisini, şikayet eden Yasemin Uzman Baran'ı topladım, şifahen ifadelerini aldıktan sonra, hepsinin görev ve yetkilerini aldım. Yasemin Uzman Baran'ın sözleşmesini de yıl sonunda feshettim.  

Şimdi zimmet çıkacaksa yüzde 1'i bana, yüzde 99'u Yaşar Yazıcı, Bilal Soykan ve diğerlerine ait.

Eski dönemden orada 13 meclis üyesi, üç başkan yardımcısı, bir müdür var. Niye konuşmuyorsunuz? Kimden ya da neden korkuyorsunuz? Makamınız mı gider? Allah'tan korkun, O'nun makamını kaybetmekten korkun.

2016 yılında biz de teftiş olduk. O zaman ki müfettiş Yaşar Yazıcı'ya direkt 505 bin TL zimmet çıkardı, hiç kimse duydu mu? Mecliste veya basında böyle bir haber yapıldı mı? Belediye başkanlığı çoluk-çocuk işi değil, adamlık ister.

Böyle şeyler yazmak istemiyorum, ancak zorunda kalıyorum. Bunlara kimse sesini kes demiyor, ne ilçe başkanı, ne il başkanı, ne milletvekilleri. Bunlar da Hasan Akcan'ı yalnız zannediyorlar herhalde. Ama Hasan Akcan'ın da bir sahibi var.

Böyle olaylar Meclis gündemine gelmez, ancak niyet karalamak olursa, böyle saptırarak haber yaptırılır. İşi ehline, teslim etmezsen, kendini rezil edersin."

700 Bin TL zimmet olayı

Akyazı Belediyesi Fen işleri ekipleri Güvençler mevkiinde bulunan karayollarına ait alandan taş ve dolgu malzemesi aldığı kamyon ile fotoğraflanarak 08.2017 tarihinde işlem başlatılmış Karayolları tarafından Akyazı Belediyesine izinsiz malzeme taş aldığı için 700 Bin TL’lik ceza kesilmişti. Belediyenin ödemediği ceza Eylül ayında Akyazı Belediyesine gelen rutin denetleme müfettiş raporunda yer aldı. Raporda cezanın ödenmesi durumunda kamu zararı oluştuğu için kamu zararına sebep olan dönemin başkanı ve sorumlu birim müdürlerine zimmet çıkartılması gerektiği rapor edildi.