KICIR BAŞKANLIĞA GETİRİLDİ
Adapazarı Kültür Merkezi'nde Pazar günü yapılan kongrede, Pamukova, Taraklı, Geyve ilçelerini kapsayan teşebbüsle oluşturulan Sakarya İpekyolu Kültür ve Dayanışma Derneği'nin yönetim kurulu ve başkanı belirlendi. Kongrede tek aday olan Fatih Kıcır başkanlığa getirildi. Yoğun katılımın sağlandığı  kongreye, AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, CHP Grup başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Ali İnci, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, Geyve Belediye başkanı Murat Kaya, Taraklı Belediye başkanı İbrahim Pilavcı, Pamukova belediye başkanı Güven Öğün, siyasi parti temsilcileri, Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, sivil toplum kuruluşları İştirak etti.

Açılış öncesi Geyve Halk Oyunları Ekibi sahnede yöresel oyunlarını sergiledi. Kongrede Sabahattin Karasakal Başkanlığındaki Divan Kurulu;  İTÜ Genel Sekreteri Prof. Ali Deniz, Prof. Yusuf Çay, Ayyüce Kamit ve Muharrem Yüksel’den oluştu.

GSB_0118
"BİZİM BİR HAYALİMİZ VAR"
Kongrede gerçekleşen seçim ardından Dernek Başkanlığına seçilen Fatih Kıcır, “Şehrimizin ve bölgemizin ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan daha iyi yerlere taşınması amacıyla bugün sizlerin huzurunuzda genel kurulumuzu gerçekleştirmenin heyecanını ve gururunu yaşıyoruz. Bizim bir hayalimiz var. Derdimiz ve mücadelemiz var. Bugün geriye dönüp baktığımızda bölgemizdeki derneğimizin kuruluşuyla bir derdi. Hayali benimsemiş akil insanlarımızın ferasetini ve bu güzel toprakları için neler yaptıklarını ve neler yapabileceklerini görüyoruz. Sakarya'nın bu kıymetli toprakları bizlere, insanıyla. Değerleriyle ne kadar önemli bir yol olduğunu gösteriyor. Bu yolda yürüyen büyüklerimizin ipek yolunu kendi çabalarıyla nasıl oluşturduklarını görüyoruz. Bundan sonraki süreçte de bayrağı devralarak bölgemizdeki insanımıza faydalı projeler üreterek, yanlarında olmayan bu vesileyle şehrimizin tarihini, zenginliğini ve insanın ruhunu ortaya koymaya devam edeceğiz. Bizim gayemiz bölgemizde kalkınmayı sağlamak için kültürel rengi ve zenginliği ortaya çıkarmaktır. Geleceğimizin mirası ve maicon'u daha da kaçacak gençlerimize maddi ve manevi destek olmaktır. Tüm bunları bölgenizin fedakar insanlarıyla yapabiliriz. Şükürler olsun ki şehrimizin güçlü devlet erkanı bizlerin her zaman yanında olacağını gösteriyor. Mutluluk duyuyoruz. Bir kez daha sizlerin huzurunda kıymetli büyüklerimize, siyasi yerimize, başkanlarımıza ve siz değerli Sakarya’nın hemşerilerime şükranlarımı sunuyorum” dedi.

İpekyolu Derneği Başkanı Fatih Kıcır oldu  (15)
"İPEK YOLU BİZİM İÇİN ÇOK KIYMETLİ"
Başkan Fatih Kıcır, ardından konuşan AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek; “Fatih kardeşimiz bizim uzun yıllardır böyle birlikte yol yürüdüğümüz çok kıymet verdiğimiz bir kardeşimiz. Değerli bir dostumuz kendisini yürekten tebrik ediyorum. Böyle güzel bir işe liderlik yaptığı için onunla birlikte tüm heyetini tebrik ediyorum. Bu sadece bir dernek değil, bir de onursal bir heyeti var. Dolayısıyla onursal heyetinin de önderliği, yol arkadaşlığı, abiliği çok kıymetli. Ben onursal heyette bulunan değerli belediye başkanımız, kıymetli Büyükşehir Belediye başkanımıza ve ilçe belediye başkanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Birlikten kuvvet doğar. Başkanımızın dediği gibi biz gerçekten birlikte olmayı istiyoruz. Kardeşlik hukukumuzu bu kadar çoklu milletin bir arada yaşadığı Sakarya’da kardeşlik hukukumuzun devam ediyor olması çok kıymetli. Bu anlamda tüm Türkiye’ye örnek bir şehiriz aslında. Fatih bey beni aradı ve 'Böyle bir dernek kuruyoruz. Sizi de bekliyoruz' dedi. Pamukova, Geyve ve Taraklı deyince 'Manaların derneği mi?' dedim. O da dedi ki, 'Millet ayrımı yapmıyoruz. O bölgede olan herkesin derneği' dolayısıyla bunu da duymuş olmak gerçekten sevindirici. Biz yer yer milliyetçiliği de bu anlamda mikro milliyetçiliği de seven bir şehiriz. Ama bazı organizasyonlar vardır ki, gerçekten böyle biraz o mikro milliyetçiliğin uzakta kalması daha kıymetli olur. Organizasyonun ismi de çok dikkatimi çekti. Gerçekten ipek yolu şehir. Bir de aslında bizim şehrimiz ipek yolları çok özdeşleşmiş bir şehir, ipek yolu bizim için çok kıymetli” dedi.

İpekyolu Derneği Başkanı Fatih Kıcır oldu  (10)
"BÖLGESEL BİR AYRIM ASLA SÖZ DEĞİLDİR"
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ise; “Büyük düşünür Filozof Farabi şöyle diyor, 'Toplum sevgiyle kaynaşır. Yine toplum adaletle yaşar. Yine toplum dürüstlükle ayakta kalır.' Bizim için de filozof bilim adamı gün insanın sözleri çağrımızdır. Bu ipek yolu derneği de aynı düsturla hayatını sürdürecektir. Sevgiyle karışacak. Sayın vekiliminde ifade ettiği gibi hiçbir şekilde ırk ayrımı söz konusu değildir. Bölgesel bir ayrım asla söz değildir. Sadece insan olmak yeterli. İnsan olmak ve bu insanlığın gereği de sevgiyle kaynaşmak, adaletle de hayatı sürdürmek, dürüst olmak, dürüstlükten asla ve asla ödün vermemek inşallah. Mevla’m bu duygularla bu stratejiyle çalışmalarını sürdürmeyi temenni ediyorum. Tabii biz Sakarya Büyükşehir sonra ipek yolu birleşim noktalarından biri olma avantajının farkında olup, şehrimizi çevre, kültür, spor, tarım, sanayileşme de birçok konuda ileriye götürmek için çalışmaktayız” ifadelerini kullandı.

İpekyolu Derneği Başkanı Fatih Kıcır oldu  (14)
"SAKARYA TÜRKİYE’NİN KALBİDİR"
Başkan Yüce, ardından konuşan CHP Grup Başkan Vekili Sakarya Milletvekili Engin Özkoç; “Büyük bir içtenlikle kucaklayan ve şehrimizin gurur duyduğu insanlarsınız. Bizde böyle bir birliktelik kurduğunuz için başta kurucuları olmak üzere destekleyicilerine yürek dolusu teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bizim dönemimiz birlikte hep beraber kimsede hizmet etmektir. Onun için varış yeri geldiğiniz zaman eleştirilerinize dinlemektir. Yeri geldiği zaman bu uyarılarımıza kulak vermektir. Öyle yapmaya çalışacağız ve bu oluşumu o bölge için hayırlı olacağı inancını çok yüksek bir seviyede tutuyorum ve biliyorum ki ilk önce Sakarya, Sakarya bir olursa birlik ve beraberlik içerisinde olursa. Türkiye'ye örnek olur çünkü Sakarya Türkiye’nin kalbidir. Silerse bizim çok değer verdiğimiz insanlar var. Bir kere daha ipek yolunun dayanışma, kültür ve dayanışma Derneği’nin değerli divanlar kurucularını burada bulunan Hacer onu siz çok sevgili değerli insanlarımızı saygıyla, sevgiyle selamlıyor, başarılar diliyorum. Teşekkür ederim sayın başkan” dedi.

İpekyolu Derneği Başkanı Fatih Kıcır oldu  (13)İpekyolu Derneği Başkanı Fatih Kıcır oldu  (12)İpekyolu Derneği Başkanı Fatih Kıcır oldu  (2)