Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi'nin sunumuna başladı. Yeni bütçedeki kalemler asgari ücretin belirlenmesinde önemli rol oynacak. Bütçede en dikkat çeken kalemlerden biri işveren sigorta prim desteği oldu. 2023 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi'nde işveren sigorta prim desteği yüzde 58 oranında artırıldı. Asgari ücreti belirleyen en büyük işveren maliyetlerinden sigorta prim desteğindeki bu artış oranı, hesaplamaları yeniden hareketlendirdi. Bu artışın asgari ücrete yansıması durumunda 5 bin 500 TL olan asgari ücretin 8 bin 690 TL'ye yükselebileceği tahmin ediliyor.

asgari_ucret2-1

HEYECANLANDIRAN SÖZLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan, çeşitli iddiaların ortaya atıldığı asgari ücrete yapılacak zam konusunda, "Asgari ücret zammıyla ilgili bundan öncekilerden çok daha farklı bir hazırlık içerisindeyiz" ifadelerini kullandı. Erdoğan'ın bu sözleri milyonlarca insanı heyecanlandırdı. 
asgari_ucret3
EN KAPSAMLI MÜDAHALE YAPILACAK
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise, "Asgari ücrete aralık ayında toplumu enflasyon karşısındaki tahribattan koruyacak en kapsamlı müdahaleyi yapacağız" diye konuştu.
Öte yandan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da, "2023 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi'nde bütçe giderlerinin 4 trilyon 470 milyar lira, bütçe gelirlerinin 3 trilyon 810 milyar lira olacağı öngörülmektedir" dedi.
asgari_ucret4
PRİM DESTEĞİ ARTTI
2023'ün bütçesinde en dikkat çeken kalem ise işveren sigorta prim desteği oldu. 2022 bütçesinde 43.1 milyar TL olan işveren sigorta prim desteği, 2023 yılı için 68,1 milyar TL olarak belirlendi.
Toplam yüzde 58 artış hedeflenen sigorta prim desteği ile aynı oranda asgari ücret artışı olursa net asgari ücretin 8 bin 690 TL olması bekliyor./ Türkiye Gazetesi