AK Parti Sapanca Meclis Üyesi İsa Sezer'şn açıklamaları şu şekilde:
"17.06.2024 Bayramın 2.ci günü olan Pazartesi gerçekleştirilen Olağanüstü Meclis Toplantısında Bursa Teleferik ile Sapanca Belediyesi’nin ek orotokol imzalanması için Belediye Başkanına yetki verilmesi konusu ile ilgili AK Parti Meclis Üyelerinin çekimser kalmasının nedenlerini kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.

USULE AYKIRI DAVRANILDI
Olağanüstü Meclis Toplanmasına iki gün kala tarafımıza meclis gündemi tebliğ edildi. Gündemde belirtilen Ek protokolü grup sözcüsü olarak detaylı incelemek için Belediye Başkanından tarafımıza iletilmesini cuma günü talep ettik. Ek protokol tarafımıza pazar günü saat: 16:30 da iletildi. Bayramın 1.ci günü olan pazar günü bizlere iletilen ek protokole pazartesi günü (Bayramın 2.Günü) sabah saat:10:00 da Meclis Olağanüstü olarak toplatılarak yetki istendi. Belediye Meclis Mevzuatına göre normalde meclis üyelerine 5 gün öncesinde tebliğ edilmesi gereken Meclis Gündemi içeriğinde yer alan ek protokol tarafımıza Meclis Toplantısına 17 saat önce iletilmiştir.

İLÇE TURİZMİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ
Ek protokolü yeterli inceleme fırsatı olmamasına rağmen AK Parti grubu olarak kapatılan teleferik tesislerinin ilçe turizmini olumsuz yönde etkilediği için ‘ret’ oyu kullanmayarak çekimser kalarak tesislerin yeniden faaliyete geçip ilçe turizminin önünü açmak istedik.

Piyasa denetimlerinde Ticaret'ten 12,6 milyon lira ceza Piyasa denetimlerinde Ticaret'ten 12,6 milyon lira ceza

USULE AYKIRI EK PROTOKOL
Gerçekleştirilen Olağanüstü Meclis Toplantısında grup sözcüsü olarak yapmış olduğum konuşmamda da Belediye Başkanını ve ekibini uyardım. Yapılmak istenen ek protokolün 2886 Sayılı Kamu İhale Kanununa göre usule aykırı davranıldığını belirttim. Daha önce ihalesi gerçekleştirilmiş ve sözleşmesi noter tarafından onaylanmış olan bir ihalenin tamamlanmadan 2.ci etap otoparkının iptal edilip yerine ek protokol ile başka bir madde konulması uygun değildir ve usule aykırıdır.

Teleferik projesi yapılan ihale sözleşmesindeki eksikleri için mühürlenirken, kreş ve silindir karşılığında mühür kaldırılabiliyorsa teleferik tesislerini hiç mühürlenmeden yüklenici firmaya zaman verilerek hem ilçe turizmi zarar görmeden bu süreç devam ettirilebilirdi. Bu konunun meclise gelmesine gerek kalmayabilirdi.

Yapmış olduğumuz incelemeler ile Sapanca Belediyesi ve Bursa Teleferik Firması tarafından imzalanan ek protokolün usule aykırı olduğunu gördüğümüz ve bunun yanlış olduğunu ifade etmemize rağmen teleferik tesislerinin kapalı oluşu ilçemizin genel turizmini ciddi anlamda olumsuz etkilediği için bizler tekrar faaliyete geçirilmesi için çekimser kaldık.

AK Parti grubu olarak ilçemiz için kanunlar çerçevesinde gerçekleştirilecek her güzel şeyin yanında olduğumuzu ve ilçemizin zararına alınacak her yanlış uygulamanın ve kararın karşısında olacağımızı belirtir, saygılar sunarım."

Isa Sezer

Editör: Tuğrul Gümüşel