Öne Çıkanlar ulusal egemenlik ve çocuk bayramı ali ihsan yavuz sanat akşamları çeyme meydanı ticaret borsası

E-İhracat yapabilmenin yolları SATSO’da anlatıldı

SATSO Toplantı salonunda yapılan ve yoğun katılımcının katıldığı seminere SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, SATSO Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Mertcan Korkmaz’ın yanı sıraWORLDEF Etkinlik MüdürüAli Cevat Ünsal ile e-ticaret ve ihracat sektöründe faaliyet gösteren firma yetkilileri konuşmacı olarak katılım gösterdi.

Seminerde konuşan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A.Akgün Altuğ, “Sakarya olarak ekonomik daralmalardan en az etkilenen illerden biriyiz. Bunun sebebi üreten bir il olmamızdır. Firmalarımıza üretmenin yanı sıra ihracatı öğretmeli ve çeşitli dış pazarlarda daha fazla faaliyet göstermelerini sağlamalıyız. Nitelikli insana, teknolojiye ve en önemlisi de Ar-Ge’ye yatırım yapmalıyız. E-ticaret girişimci kişilerin kolaylıkla faaliyet göstereceği ve hızla büyüyeceği platform olarak dikkat çekiyor fakat e-ticaret yoluyla ihracat yapan kişi sayısı az. Online platformlarda gerçekleşen ihracatın geliştirilmesi ve eğitiminin daha da fazla verilmesi gerekmektedir. SATSO Genç Girişimcilere Kurulumuza etkinlik için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

SATSO Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Mertcan Korkmaz, “Geçmişinde ticaretin merkezi olan ilimiz, gelişen ekonomi ile birlikte bugün uluslararası ticaret anlamında da ön sıralarda yer almaktadır. Şirketlerimiz, KOBİ’lerimiz, girişimcilerimiz bu süreçte rakiplerine göre geride kalmamalılar ve değişen pazar ihtiyaçlarına ayak uydurmalılardır. İhracat rakamlarımızı e- ihracat yoluyla daha da yukarılara çıkarma hedefindeyiz. Bu konuda bilinç oluşturma, yol gösterme ve doğru yönlendirme anlamında Odamız tarafından yapılan tüm çalışmaları sonuna kadar destekliyoruz.Ürün niteliği ve niceliği bakımından taleplere göre üretim yapıp, dünyanın her yerine ihracat yapar duruma gelebilmeliyiz. Ülkemiz ekonomisininçok daha fazla ihracata ve ihracatçıya ihtiyacı var. Yaşadığımız süreci fırsata çevirmeli dış pazarlara açılmalıyız. Elimizdeki kaynaklarla büyük harcamalar yapmadan ülkemize kazandıracağımız kazancın büyük bir önemi var” diye konuştu.

WORLDEF Etkinlik Müdürü Ali Cevat Ünsal, firmalarının dünyayı hedeflediğini ve e-ticaret ile e-ihracat konularında eğitimler ve danışmanlık hizmetleri verdiklerini aktararak, “ E-ticaret kısaca yasal olarak internetten ürün satışı anlamına geliyor. E-ticaret platformunda ilk satılan ürün pizza olarak tarihe geçmiştir. E-ticaret veya ihracatyaparken yazılım altyapısı, ödeme sistemleri, kargo sistemi, marka ve patent, dijital pazarlama, içerik-çeviri gibi birtakım altyapı ve sistemlere ihtiyaç olmaktadır.E-ticaret önündeki engeller ise algı sorunu, altyapı sorunu, kalifiye iş gücü eksikliği olarak ön plana çıkmaktadır. Bu sektörde iki durum var; ya üretici ya da satıcısınızdır. Her iki türlü de ülke ekonomisine ve ihracatına katkı sağlar ve operasyonlarınızı online platformlardan yürüterek hızlı bir büyüme ivmesi yakalayabilirsiniz” dedi.

T-SOFT Satış Direktörü Tolgay Çetinkaya ise, faaliyetleri ile ülkemize 6 yılda 200 e-ihracatçı kazandırdıklarını belirterek, “E-ihracat ile satacağımız ürünler satış yapacağımız ülkeye kıyasla ucuz, bizde olan onlarda olmayan, yolda bozulmayacak, ülkelerin hassas olduğu alanlarda olmayacak kategoride olmalıdır. Satış yapacağımız ülkeye yönelik kampanyalar yapmalı ve onların ihtiyaçlarını önceden belirlemeliyiz” dedi.

Wirecard Kartlı Ödeme Sistemleri Direktörü Gaye Or, internet alışverişlerinde alıcıların en çekindiği noktaların başında ödeme yöntemleri ve güvenlik geldiğini belirterek, “E-ticarette müşterilerin isteklerini belirlemek ve onlara güvenli bir ortam sağlamak büyük önem arz ediyor. Müşterilerin çok uzun alışveriş süreci, kart giriş için siteye güvenmemek, yeterli ödeme alanı olmaması, kart reddi gibi ciddi endişeleri olabiliyor. Bu endişeleri ortadan kaldırmak için kolay yönlendirmeler, mobil uyumlu ödeme sayfası, tüm ödeme araçlarına yer verme gibi yöntemler kullanılmalıdır.” dedi.

VIA Dış Ticaret Kurucusu Göksenin Cesur, 2012 yılından beri e-ihracat yaptığını, üretici olmadan da dünyaca ünlü e-ticaret sitelerinden faaliyet yürütebileceğinin belirtti. E-ticaret başarılarını, firma kurulumları ve dış ülkelerde e-ticaret yapabilmenin yolları ile püf noktalarını dinleyicilere aktardı.

KEYNES DanışmanlıkKurucusu Ahmet Emre Bükücü, Türkiye’de e-ihracatın emekleme aşamasında olduğunu ancak e-ticaretin ciddi bir hızla gelişmeye devam ettiğini vurgulayarak, “ Online platformlarda ticaret atılmak için devletimizin verdiği destek ve teşviklerden faydalanmalıyız.Doğrudan yatırım, istihdam, ar-ge, ihracatile pazar araştırma gezisi desteği, yurtdışı reklam desteği gibi birçok kalemde verilen teşvikler ile operasyonlarınızı hızlı bir şekilde genişletebiliriz” dedi.

INTER Patent Kurucusu Tolga Duman, marka ve patent tescilleri hakkında dinleyicilere detaylı bilgiler verdi. Duman, “ Belirli bir ihracat sektörümüz var ve bu sektörde kazandığımız para ile harcamalarımız arasında ciddi farklar var. Bir girişimcinin kuracağı e-ticaret firmasının Türkiye’de tescilli olması şarttır. Olmadığı taktirde maalesef teşviklerden faydalanılması mümkün değildir. Her marka tescili kendi ülkesinde geçerlidir ve CTM sistemi, Madrid Protokolü, OAPI sistemi, ARIPO sistemi gibi yurtdışı marka tescil sistemleri mevcuttur” dedi.

PİXA Kurucu Ortak Bilal Büyükdere, “E-ticaret çok kapsamlı bir süreçtir.Depolama, lojistik, satış yapılan çok çeşitli platformlar, elektronik fatura sistemleri gibi süreçleri içermektedir. Tüm e-ticaret süreci kapsamlıdır ve birbirleri ile bağlı olarak çalışmaktadır. Pixa da tüm entegrasyonlar tek bir panelde yapılıyor ve bu şekilde potansiyel de artıyor. E-ticaret depo yönetim sistemi sayesinde verimlilik ve kârlılık artarkenmaliyet düşüyor”dedi.

Miya Miya Design Kurucu Didem Afşin, e-ticaret ve ihracatta sağladığı başarılardan bahsederek dinleyicilere tavsiyelerde bulundu. Afşin, “2017 yılında evimde çocuk odası ürünleri üretmeye başlayarak sektöre adım attım. Sonra markalaştık ve sosyal medya reklamları ile tanıtımlarımız yapıldı. Mağazamızı açtık ve sonrasında dae-ticaret sistemimizi aktif ettik. 4 kişilik bir ekiple evimizde üretmeye başladığımız günlerden bugünlere geldik. Şimdi yurt dışı fuarlarından istek almaya ve davet edilmeye başladık. Gün geçtikçe daha da büyümek gelişmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Katılımın çok yoğun gerçekleştiğiprogramın sonunda SATSO Genç Girişimciler İcra Komitesi Başkanı Mertcan Korkmaz ve SATSO Genç Girişimciler İcra Kurulu ÜyesiBahadır Bakırtaş tarafından WORLDEF Etkinlik Müdürü Ali Cevat Ünsal‘a plaket takdimi yapıldı.

Anahtar Kelimeler:
SakaryaSatsoE-ihracat
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner517

banner516