banner560
banner561
banner562
Öne Çıkanlar doğal gaz çalışması cumhurbaşkanı düşünce ve demokrasi platformu türk büro-sen danışma
banner563
banner564

“Şehrimiz Sakarya” okutulmaya başlandı

MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından ortaokul 5-6-7-8. sınıf düzeyindeki öğrenciler için tüm illerde yazdırılan “Şehrimiz” ders kitaplarından ‘Şehrimiz Sakarya’ kitabı 7. sınıf düzeyinde seçmeli ders olarak dijital ortamda okullarımızda okutulmaya başlandı.

Bakanlığın onayından çıkan ‘Şehrimiz Sakarya’ kitabını değerlendiren İl Millî Eğitim  Müdürü Fazilet Durmuş, ‘Bir kenti bütünüyle yaşamak, onu bugünüyle ve geçmişiyle tanımaktan geçer. O kentin kültürünün, zenginliklerinin ve ortak mirasının öğrenilip korunması; bütün paydaşların, resmî kurumların, sivil toplum kuruluşlarının ve öncelikli olarak okulların görevidir. Bu amaçla millî eğitim müfredatına eklenen ''Şehrimiz'' dersinin o kentte yaşayan bireylerde kentlilik bilinci meydana getirebileceği düşünülmektedir. Bu bilince sahip bireyler; ortak mirası koruyup geliştirecek ve bu konuda farkındalık yaratılması noktasında önemli faydalar sağlayacaklardır” dedi.

‘Şehrimiz Sakarya’ kitabının ilimizin tarihî, kültürel, sanatsal, coğrafi özelliklerinin ticari faaliyetlerin ve şehrimizde yetişen önemli şahsiyetlerin öğrenilmesine rehberlik edeceğini ifade eden Durmuş, okullarımızda dijital ortamda okutulmaya başlanan kitabın zengin içeriğinin öğrencilerin yaşadığı ilin üretim, kültür, sanat ve coğrafi kapasitesini keşfetmelerini ve tarihini, oyunlarını, folklorunu, yöresel yemeklerini tanımalarını sağlayacağını, öğrencilerde şehirlerini geliştirip güzelleştirme adına farkındalık oluşturacağını belirtti.

Başarılı bir ekip çalışmasıyla ortaya sunulan eserin ilimiz için çok önemli bir kaynak olduğuna vurgu yapan Durmuş, kitabın hazırlanmasında emeği geçen İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Yüksel Hamzaoğlu öncülüğündeki yazım komisyonu üyesi öğretmenlere teşekkür etti.

Kitapta neler var?
Ada, Nehir ve Kerem karakterlerinin yer aldığı kitabı okuyan öğrenciler yaşadıkları şehrin gezilip görülmesi gereken eşsiz güzelliklerini, doğasını ve tarihini keşfedecekler. Keyifli bir Sait Faik hikâyesiyle Ada'nın kalbine yapılan yüz yıllık Ada Treni yolculuğunun tadına varacaklar. Şehrin yetiştirdiği, karşılaştıkları zorluklarla mücadele yöntemleri ve başarılarıyla her yaştaki insana ilham kaynağı olan önemli şahsiyetlerin biyografilerini zevkle okuyacaklar. Şehrin kurtuluş mimarlarından Halit Molla'yla, Türk hikâyeciliğinin öncülerinden olan ve eserleri yabancı dillere çevrilen Sait Faik Abasıyanık'la, yüzün üzerinde beste yapan Ziya Taşkent'le, ömrünü ülkesine adayan başarılı devlet adamı Ali Gaffar Okkan'la ve rekorlar kırarak dünya şampiyonu olan Semih Saygıner'le tanışacaklar. 

Öğrencilere yerel tarihi öğrenme becerisi de kazandıracak ‘Şehrimiz Sakarya’ kitabında ‘Şehirli olma bilinci, o şehirde yaşayanların “yaşadığı şehir” hakkında bilgili ve bilinçli olmasını gerektirir’ gerçeğinden yola çıkılarak şehir hakkında öğrenilmesi gereken çok sayıda bilgi yer alıyor. Ortak bir şehir kültürünün oluşmasının da hedeflendiği “Şehrimiz Sakarya” dersinin amaçları doğrultusunda yapılacak etkinlik ve proje çalışmaları, kent kültürünün ve mirasının korunmasına katkı sağlaması, ortaya çıkacak olan kültürel birikimin, kent arşivi için önemli bir kaynak oluşturması öngörülüyor. Bu kitap ‘Ben kimim?’, ‘Nerede yaşıyorum?’ sorularına cevap arayan öğrencilerimize ışık tutacak.

Anahtar Kelimeler:
Sakaryaşehrimiz Sakarya
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner568

banner567