Öne Çıkanlar sanat sakarya düzce Karasu aile ASPOR ankara tekbir dünya ak parti

Mengen 2016-2017 eğitim öğretim yılını değerlendirdi

Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen, 2016-2017 eğitim-öğretim yılının sona ermesi nedeniyle bir mesaj yayımladı.

banner153
Mengen 2016-2017 eğitim öğretim yılını değerlendirdi
Türkiye’de yaklaşık 17 milyon 300 bin, Sakarya’da yaklaşık 200 bin öğrencinin emeklerinin karşılığını görecekleri karne heyecanıyla yeni bir eğitim öğretimin yılının daha sona erdiğini söyleyen EBS Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen, “Öğrencilerimiz için dinlenme, öğretmenlerimiz için yenilenme, yöneticilerimiz için ise sorunların tespiti ve çözümü için bir planlama dönemine giriyoruz. Fedakârca çalışmalarından dolayı tüm eğitim çalışanlarına teşekkür ediyoruz” dedi.
 
Mengen yayımladığı mesajda şu ifadelere verdi; “Eğitim, bire bir insan ilişkilerine dayanması bakımından hassas, o ölçüde yorucu ama ülkenin geleceğiyle, yarınlarının hazırlanmasıyla ilgili olduğu için de güzel ve değerli bir çabadır. Erdemli topluma ulaşmada verilen her katkı, sağlanan her bir katılım bizim için kıymetlidir. Ancak bu amaca ulaşmanın sadece okul binası inşa etmekle, donanım sağlamakla mümkün olmayacağı da açıktır.
 
Eğitim politikaları bir bütün olarak tasarlanmalı, yeniliklerin altyapısı iyi hazırlanmalı; değişimler, şartlar olgunlaştıktan sonra hayata geçirilmeli, her ne planlama yapılırsa yapılsın, uygulayıcısı olan öğretmenin niteliği hepsinin önünde ve üstünde olmalıdır.
Öğretmenlerin çalışma şartları düzeltilmeli, mali ve sair özlük hakları geliştirilmeli, mesleğin itibarını güçlendirecek adımlar atılmalıdır. Öğretmenliğin bir idealizm mesleği olduğu unutulmamalı, her şey bu idealizme göre yapılandırılmalıdır.
 
Türkiye’nin yarınki sorumluluklarını üstlenecek nesiller yetiştirmek, çağın gereklerine cevap verebilecek nitelikte güncel, gücünü medeniyet değerlerimizden alan bir müfredatla mümkündür. Geç de olsa başlatılan müfredat çalışması akamete uğratılmamalı, beklentileri karşılayacak şekilde bir an evvel tamamlanmalıdır.
 
Yeni eğitim-öğretim yılı başlayıncaya kadar eğitim çalışanlarının huzuru, milletimizin geleceği ve ülkemizin nitelikli bir eğitim sistemine kavuşması için sorunlara çözüm bulunmalı, beklentiler karşılanmalı, talepler yerine getirilmeli, Ağustos ayında yapılacak toplu sözleşme görüşmeleri bunun için bir fırsat olarak görülmelidir.
 
Yeni eğitim-öğretim dönemi başlamadan önce, “Eğitim Çalışanlarının Sorunları ve Çözüm Önerileri” çalıştayımızda tespit edip raporlaştırdığımız sorunlar dikkate alınmalı, daha verimli bir eğitim dönemi için aşağıda ifade ettiğimiz maddeler için gereken adımlar atılmalıdır.
 
Masumların korunması, hainlerin hak ettikleri cezayı alması için FETÖ ile mücadele titizlikle yürütülmelidir
Sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik uygulamasına son verilmelidir
Mülakatla istihdam hatasından dönülmelidir
Eğitimciye şiddetin geleceğimize faturası ağır olacaktır
Ek ders ücretlerinde hakkaniyete uygun bir iyileştirme yapılmalıdır
Eğitim kurumu yöneticilerinin ek ders usul ve esaslarından kaynaklı mağduriyetleri giderilmelidir
Kariyer basamakları yeniden hayata geçirilmelidir
Öğretmenlere alan değişikliği hakkı tanınmalıdır
Okul yeterliliği ve donanımı tam olarak sağlanmalıdır
Yardımcı hizmet sınıfı çalışanlarının görev tanımları belirlenmelidir
Eğitim kurumları çalışanlarının fazla çalışma sorunu çözülmelidir
Eğitim kurumlarının hizmetli ve memur ihtiyacı karşılanmalıdır
Norm fazlası atamaları ayrıcalıklı bir atama usulü olmaktan çıkarılmalıdır
Hizmet içi eğitim çalışmaları mesleki gelişime dayalı olarak yeniden planlanmalıdır
Mazerete ve isteğe bağlı iller arası ve il içi yer değişikliği işlemleri eş zamanlı yapılmalıdır
Aday öğretmenlik süreci gözden geçirilmelidir
Rehber öğretmenlerin istihdam amacına ve asli görevlerine aykırı düzenlemeler yapılmamalıdır
Eğitim kurumu yöneticileri sosyal güvenlik, iş sağlığı ve güvenliği işlemlerinden dolayı doğrudan sorumlu tutulmamalıdır
Yöneticilerin görev süreleri dört yılla sınırlı tutulmamalıdır
Öğretim yılına hazırlık ödeneği tüm eğitim çalışanlarına ödenmelidir
Sınav görev dağılımda eşitlik ve adalet sağlayacak bir uygulama hayat geçirilmelidir.”

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner190

banner76