Öne Çıkanlar çanakkale zaferi orman fail toyota sandıkçı sırrı şanlı 28 şubat platformu ahincioğlu Süper Ligi yücel ballık ortaokulu erçağ evirgen sakarya

Hizmet-İş’ten “Kadın Emeği Buluşması”

Hak-İş Konfederasyonu Sakarya İl Başkanı ve Hizmet Şube Başkanı Mehmet Mesut Gökdemir, 7. Uluslararası Kadın Emeği Buluşması hakkında bilgi verdi.

banner153
Hizmet-İş’ten “Kadın Emeği Buluşması”

Sendika Başkanı Mehmet Mesut Gökdemir, 7 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilecek olan 7. Uluslararası HAK-İŞ Kadın Emeği Buluşması’nın ‘Fıtratta Farklılık, Haklarda Eşitlik’ temasıyla gerçekleştirileceğini söyledi.

Gökdemir, “Uluslararası HAK-İŞ Kadın Emeği Buluşması’nın bu yıl 7.’sini Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve muhterem eşi Emine Erdoğan’ın teşrifleriyle Ankara’da görkemli bir toplantıyla hayata geçireceğiz. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve muhterem eşi Emine Erdoğan’ın çok büyük ilgisini, teşvikleri ve desteklerini de kazanmış durumdayız. Her yıl yaptığımız etkinliklere bizzat katılarak hem kadınlarımıza ciddi bir moral ve motivasyon kaynağı olmuş, hem de yeni hedeflere yürümemizde bize ciddi bir katkıları olmuştur” dedi.

Sakarya’dan 5, Düzce’den 2 olmak üzere toplam 7 otobüsle Ankara’ya gideceklerini söyleyen Gökdemir, “Yaklaşık 15 bin HAK-İŞ’li kadın 7 Mart Çarşamba günü Ankara’da buluşacak olmasından büyük bir heyecan ve mutluluk duyuyoruz. Konfederasyonumuzun üyesi olduğu ETUC ve PERC’ten katılımcılar toplantımıza katılım sağlayacaklar. ITUC Genel Sekreterliğinden ve ITUC-AP’den kadın konusundaki çalışmalarımıza destek mesajları aldık. Uluslararası üye olduğumuz konfederasyonlarımızın kadın organizasyonlarından da destek alarak 7 Mart 2018 tarihinde güzel bir buluşmayı Türkiye’ye ve dünyaya armağan edeceğiz” diye konuştu.

7. Uluslararası HAK-İŞ Kadın Emeği Buluşması’nın iki temel bakış açısı olduğunu açıklayan Gökdemir, “Birincisi kadın sorunlarını en yüksek perdeden ve ülkeyi yöneten en üst yöneticinin huzurunda konuşarak gündeme getirmek ve orada taleplerimizi ortaya koymak, varsa başarılı çalışmaları örnekleriyle ortaya koyarak eksiklerin ortadan kaldırılmasını talep edeceğimiz bir organizasyondur. Bu organizasyonda taşeron konusundaki talep ve isteklerimizi Sayın Cumhurbaşkanımıza ifade edeceğiz. Taşeron düzenlemesinin, çalışma hayatına yönelik olarak gerçekleştirilmiş Türkiye tarihindeki en büyük reform olduğunun da altını çizmemiz gerekiyor. Bu düzenlemeyi, küresel güçlerin özelleştirme ve kamu hizmetlerinin özel sektöre yönlendirilmesi çabalarına karşı Türkiye’nin bir meydan okuması olarak görüyoruz. Bu meydan okumadan dolayı başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere hükümetimizi tebrik ediyoruz” diye konuştu.

“Uluslararası sendikal camiaya kadın konusunda destek veriyoruz”

HAK-İŞ’in yer aldığı bütün uluslararası toplantılarda HAK-İŞ’in kadın konusundaki farkındalık yaratan çalışmalarının referans olarak alındığını bildiren Gökdemir, “Konfederasyonumuzda ve sendikalarımızda görev alan ve aynı zamanda PERC’te, ITUC’ta ve ITUC AP’de görev alan kadın çalışanlarımız var.  Bu açıdan hem uluslararası sendikal camiaya HAK-İŞ olarak katkı vermekteyiz hem de Türkiye’de bu alanda liderlik yapmaktayız” dedi.

“Fıtratta farklılık, haklarda eşitlik teması HAK-İŞ’i yansıtıyor”

7. Uluslararası HAK-İŞ Kadın Emeği Buluşması’nın ‘Fıtratta Farklılık, Haklarda Eşitlik’ temasının HAK-İŞ’i yansıtması açısından son derece önemli olduğunu vurgulayan Gökdemir, “Bu tema, Türkiye’de genel olarak bakış açılarını değiştiren, HAK-İŞ’in özgün olarak üzerinde çalıştığı kadın ve kadın sorunlarına yönelik çözümlerin de içerisinde yer aldığı bir temadır. Bu organizasyonu 7 Mart’ta Türkiye’ye ve dünyaya armağan edeceğiz” diye konuştu.

“160 binlere yaklaşan kadın üyesiyle HAK-İŞ önemli bir güçtür”

En son yapılan araştırmaya göre HAK-İŞ’in yüzde 25 kadın üyesi ve 160 binlere yaklaşan bir rakamla Türkiye’de çok önemli bir güç olduğunu anlatan Gökdemir, “Bu kadın gücünü doğru istikamette ve kadınların sorunlarının çözümü, aynı zamanda kadınların her alanda var olması konusunda önemli bir aşama olarak görüyoruz. Kadın elinin değmediği bir yer varsa orada eksiklik olduğunu düşünüyoruz. Her alanda olduğu gibi sendikal alanda da kadın elinin değmesini ve kadınların daha fazla sendikalarda görev almalarını hedefliyoruz. İnşallah 7 Mart’ta Türkiye’nin en geniş katılımlı Kadın Emeği Buluşması organizasyonunu gerçekleştirmenin gururunu yaşayacağız” dedi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner190

banner76