Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sapanca Gölü ile ilgili son verileri paylaştı. Son numuneler Sapanca Gölü’ndeki su kalitesinin "A1- 1. sınıf" olduğunu gösterdi ve gölün 32.24 metreyle son yılların en iyi seviyesine ulaştığı açıklandı.

Başkan Alemdar’dan 27 Mayıs darbesi mesajı Başkan Alemdar’dan 27 Mayıs darbesi mesajı

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sapanca Gölü ile ilgili son yapılan analizleri paylaştı. Göldeki suyun içilebilirlik anlamında hangi seviyede olduğu Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hazırladığı yönetmelik kapsamında belirlendi. Elde edilen son analizler ise oldukça sevindirici. "İçmesuyu Elde Edilen Suların Kalitesi ve Arıtılması" alanında alınan son numuneler, suyun 1. Sınıf (A1) kalitesinde olduğunu gösterdi. Başkan Yüce, ayrıca gölün 32.24 metrelik seviyeyle son yılların en iyi noktasına ulaştığı bilgisini paylaştı. Sapanca Gölü’nün, Türkiye'nin en kaliteli içme sularından birine sahip olduğunu vurgulayan Yüce, "Bu zenginliği korumak, kollamak ve geleceğe aktarmak için sürekli sahada, teyakkuzdayız" mesajı verdi.
sapanca_golu_analiz4

Her ay 10 ayrı istasyon ve gölü besleyen 11 dereden numune
SASKİ,  gölden, besleyen tüm dere ve akarsulardan her ay düzenli olarak numune alıyor. 10 ayrı istasyondan yüzey, orta ve dip suları da örnek olarak incelemeye gönderiliyor. Büyükşehir'in uzman ekibi Su ve Atıksu Kontrol Laboratuvarı’nda suyun kalitesini ve içindeki değerleri rutin olarak takip ediyor. Analizlerde suyun fizikokimyasal, biyolojik parametreleri kontrol ediliyor. Bu analizler Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü'ne raporlanıyor. Ekipler kurulan dijital ve elektronik sistemlerle kayıp kaçağı ortadan kaldırarak seviyenin yükselmesini sağlıyor. Son analizin de sonucu olan 'A1 – 1. Sınıf su kalitesi’sertifikası Türkiye'de sayılı şehirlerde bulunuyor.

sapanca_golu_analiz2

“Sonuç standartların çok üzerinde”
7/24 görev başında olan saha ekiplerinden rapor aldıklarını Başkan Ekrem Yüce, "Sapanca Gölümüz, bizim en büyük cennetimiz. Onu korumak, kollamak asli görevimizdir. Dünyanın hiç bir yerinde böylesine güzel, doğa harikası bir tektonik gölünü bulamazsınız. Allah'ın bize bahşettiği güzelliği gelecek nesile aktarmak için 7 gün 24 saat sahadayız. Örnek alıyoruz, inceliyoruz, kaçakları tespit ediyoruz, besleyen kaynakların ne durumda olduğunu inceliyoruz, iyileştirme çalışmaları yapıyoruz. Her ay gölde 10 farklı istasyondan numune alıyoruz. Sonuç hamdolsun hep standartların en üst seviyesindedir. Tarım ve Orman Bakanlığının çıkarmış olduğu yönetmelikler kapsamında son analizlerde de suyumuzun A1 seviyesinde olduğunu sevinerek görüyoruz. Güzel şehrimize ülkenin en kaliteli sularından bir tanesini sunuyoruz. Tüm çevresel etkenleri göz önünde bulunduruyor, adımlarımızı tüm ihtimalleri değerlendirerek atıyoruz. 32.24 metrelik seviyeyle son yılların en iyi noktasındayız hamdolsun" dedi.