Sakarya Barosu Staj Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen 2022 yılının Staj Eğitim Dersleri başladı. Yaklaşık 1,5 ay sürecek derslerin ilk haftası yüz yüze geçecek. Daha sonra devam eden programdaki tüm dersler uzaktan çevrim içi olarak yapılacak. 144 stajyer avukatın ders aldığı programın 1 haftalık yüz yüze kısmı Sakarya Valiliği Büyük Toplantı Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

staj_egitim_dersleri_basladi2

“Her zaman çözümden yanayım”
Ders programında açılış konuşması yapan Baro Başkan Av. İlknur Ebiz Yıldız, stajyer avukatların mesleğe donanımlı ve bilgili başlaması adına derslerin oldukça önemli olduğu kaydetti. Yıldız ayrıca barolardaki avukat sayısının artmasının bir zenginlik olduğunu ifade ederek, “Bu sayı artmasının başka bir yansıması olarak da mesleki sorunlarımıza yönelik daha fazla çözüm önerisi sunmamız gerekiyor. Hep sorunları konuşuyoruz ama çözüm önerileri çok fazla konuşulmuyor. Sadece barolarla değil tüm meslektaşlar olarak çözüm önerilerimizi arttırmalı ve farklı pencerelerden olaylara bakmalıyız. Ben her zaman çözümden yanayım” dedi. 

“Çok ciddi emekler veriliyor”
Staj Eğitim Merkezi’nin kurumsal olarak yıllardır devam eden sağlam bir yapısı olduğunun altını çizen Yıldız, “Staj Eğitim Merkezimiz, uzun yıllardır sürekli olarak eğitimler planlıyor. Ciddi emekler veriyor. Merkezdeki görevli meslektaşlarımız kendi mesailerinden feragat ederek çok ciddi vakit ayırıyorlar. Bir eğitim zenginliği yaratmaya çalışıyorlar. Bu zenginliğin yansımalarını da siz stajyerlerimiz üzerinde çok net görüyoruz. Bu nedenle merkezde görev alan tüm meslektaşlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

staj_egitim_dersleri_basladi3

“Bilginin kovalayıcısı olun”
Yıldız, “Meslekteki temel ilkelerin ne olduğunu ve mesleki duruşu iyi bilmeliyiz. Eğitim bittiğinde, eve döndüğünüzde kendinizi nerede ve nasıl konumlandırdığınız çok önemli. Bu yüzden Staj Eğitim Derslerinde anlatılanlara istinaden kendiniz bir süzgeç belirleyin ve ne yapacağınıza karar verin. Okulda teknik konular ele alınıyor ama bizim Staj Eğitim Derslerimizde pratiğe yönelik konular var. Bilginin kovalayıcısı olun. Her şey teknik değil, işin pratiğine ilişkin kısımlarda sormaktan çekinmeyin. Hepimiz buradayız, yanınızdayız. Tüm tecrübelerimizi sizlerle paylaşmaktan gurur duyarız. Şunu da hiçbir zaman unutmayın: Bir hukukçu her şeyden önce iyi bir insan olmalı sonra da kendisini bilgi bakımından zenginleştirmeli. Meslek yolculuğunuzda Sakarya Barosu olarak her daim sizlerin yanında olmaya gayret göstereceğiz” ifadelerini kullandı.