Türkiye, Almanya, İsviçre, İtalya, İspanya, Portekiz, Yunanistan, Bulgaristan ve Polonya konsorsiyumu tarafından geliştirilen AB destekli Flexindustries çevre ve sürdürülebilirlik konulu projenin ikinci 6 aylık değerlendirme toplantısı İspanya’da gerçekleşti. SEDAŞ Regülasyon ve Uyum Direktörü Mustafa Yılmaz ve AR-GE ekibi diğer ülke paydaşları ile Avrupa Birliği’nin Horizon programı tarafından desteklenen “Flexindustries” çevre ve sürdürülebilirlik konulu projesi için İspanya'da bir araya geldi.

"BİRİNCİL ENERJİDEN TASARRUF"
4 gün boyunca proje aşamalarının masaya yatırıldığı toplantıda buluşan paydaşların, fikir alışverişinde bulunarak deneyim paylaştıklarını anlatan SEDAŞ yöneticileri, “Flexindustries projesi kapsamında 7 farklı sektördeki uygulamalar sayesinde birincil enerjiden tasarruf, yaşam döngüsü maliyetlerinin düşürülmesi ve karbondioksit emisyonlarının azaltılmasının sağlanacak. Türkiye’den SEDAŞ’ın da dahil olduğu projenin bütçesi Horizon programı ile Avrupa Birliği tarafından karşılanmaktadır. Diğer konsorsiyum partnerlerinin yapılan çalışmalarını incelemek ve proje başlangıcından itibaren yapmış olduğumuz çalışmaları anlatmak üzere değerlendirme toplantısına katılım sağladık” şeklinde açıklama yaptılar.

Prof. Dr. Nurullah GENÇ, MÜSİAD Sakarya’ya konuk oldu Prof. Dr. Nurullah GENÇ, MÜSİAD Sakarya’ya konuk oldu

sedas_uluslararasi_cevreci_proje_toplantisina_katildi1
Flexindustries projesi disiplinler arası yaklaşım otomotiv, biyoyakıt, polimer, çelik, kâğıt, farmasötik ve çimento endüstrisinde enerji verimliliğine katkı sağlamak için hayata geçirildi. Projenin temel amacı enerji üretimi ve depolama varlıklarının, işletim ve kontrol için akıllı dijital araçların ve endüstriyel esneklik için yeni iş modellerinin entegrasyonunun sağlanması olarak açıklanıyor. Projede 9 farklı ülkeden 16 büyük endüstri kuruluşu, 6 araştırma enstitüsü, 8 küçük ve orta büyüklükte işletme, 2 üniversite ve 3 kâr amacı gütmeyen kuruluş yer alıyor.