Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulunun sanayide kadın istihdamını artırmaya yönelik hayata geçirdiği, "Sanayide Kadın Eli Projesi", Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.

Araç sahipleri dikkat! Otogaza zam geliyor Araç sahipleri dikkat! Otogaza zam geliyor

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ ve Sakarya İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Zehra Dirim ev sahipliğindeki toplantıya, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Günseli Özen ile Kurul Üyesi Fatma Aydoğdu, Düzce İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Serap Küçük ile Proje ortağı TEZMAKSAN Akademi Temsilcisi Yalçın Paslı iştirak ederek projenin tanıtımını gerçekleştirdiler.  
Birçok ilde tanıtımının ardından çalışmaları başlayan proje, SATSO’da gerçekleşen bu toplantının ardından Sakarya için de başlamış oldu. Proje kapsamında şehirdeki sanayide kadın istihdamı çalışmaları SATSO Kadın Girişimciler Kurulu’nun öncülüğünde yaygınlaştırılacak.  

sanayide_kadin_eli2

Toplantıda konuşan TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Günseli Özen, 81 ilden temsilcilerle bu konuyu görüştüklerini belirterek, “Girişimci kadınlarımızın yanında kadın istihdamını sektörlerde etkin hale getirmenin önemli bir görev olduğunun bilincindeyiz. Her ilden de olumlu dönüşler aldık. Projeyi tanıttığımız ve uygulamaya başladığımız illerde ciddi kadın istihdamları oluşmaya başladı, büyük destek gördük. Kütahya, Düzce gibi illerimizde 2 binin üzerinde kadın istihdamı sağlandı. Her ilin kadın iş gücü ve üretim potansiyeli farklı işliyor ancak ilgi her şehirde aynı oluyor. Kadın istihdamı ve üretimi denince akla sadece gıda, el işi gelsin istemiyoruz. Sakarya’nın da bu anlamda potansiyele sahip olduğunu, projemizin SATSO öncülüğünde çok daha verimli işleyeceğini, sanayide kadın istihdamına katkı sağlayacağını düşünüyoruz” dedi.

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ da, ülkede en çok üreten, ihracat yapan, katma değer sağlayan, ar-ge yatırımlarında önde olan illerden birinin Sakarya olduğunu söyledi. Altuğ, “Üretim bizler için gelişmedeki temel paroladır. Ancak nitelikli istihdam her zaman ihtiyaçtır. Kadın Girişimciler Kurulumuz öncülüğünde kadınlarımızın ekonomik hayatta çok daha fazla yer alması sürekli çalıştığımız ve gündemimizde olan bir konudur. Bu konuda kapsamlı projeler hazırlıyor ve var olanlara desteğimizi sürdürüyoruz. Büyük bir potansiyel barındıran ancak evlerinden çıkıp iş dünyasına adım atma cesareti veya fırsatı bulamayan kadınlarımıza yönelik bu proje de oldukça önemlidir” diye konuştu.