Pamukova'da bir ormanlık alanda çok sayıda ağacın kesilmesi tepkilere yol açtı. Bölge halkı durumu "katliam" diye nitelendirirken, yetkililer çalışmaların Endüstriyel Ağaçlandırma Uygulamaları projesi kapsamında yapıldığını söyledi.

Edinilen bilgilere göre, Pamukova ilçesi Kemaliye Mahallesi yolu üzerinde yaklaşık 2 yıl önce başlatılan çalışmalarda, ormanlık alandaki ağaçlar belirli aralıklarla kesildi. Uzun süren çalışmalar sonucunda bölgedeki çok sayıda ağaç iş makineleriyle kesilirken, uydu haritasına bakıldığında bölgede çok net bir şekilde değişimin olduğu görüldü.

Büyükşehir parkurunda zorlu sınav Büyükşehir parkurunda zorlu sınav

"BUNUN ADI KATLİAM"
Ağaç kesimlerini "katliam" olarak yorumlayan bölge halkı, "Pamukova ilçesi Kemaliye köyü yolu üzerinde büyük bir ormanlık alanda yaklaşık 2 yıldır yapılan orman katliamı yapılıyor. 2 yıl içerisindeki değişimler resimlere bakılınca da anlaşılıyor. Duyduğumuza göre sözde orman tazeleme yapılıyormuş ama yapılan tamamen mantık dışı. Kökleri dahi sökülerek tazeleme olması mümkün değil. Yapılan işlem orman iş makineleriyle yapılıyor. Bir ağacın bile kolay yetişmediği güzel ülkemizde var olan ciğerlerimiz ormanlarımızın bu şekilde yok edilmesine göz yummamalıyız" ifadelerini kullandı.

MÜDÜRLÜKTEN AÇIKLAMA
Ağaç kesim işleminin yapıldığı sınırların bağlı olduğu Geyve Orman İşletme Müdürlüğü'nden ise konuyla ilgili açıklama geldi. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Sakarya İli Pamukova İlçesi Kemaliye Köyü yolu üzerinde yapılan ağaç kesimi şikayeti ile ilgili olarak yapılan incelemede; Geyve Orman İşletme Müdürlüğü Beypınar Orman İşletme Şefliği sınırları dahilinde; 2020 yılında tanzim edilerek Makamın Onayı ile yürürlüğe giren Beypınar Endüstriyel Ağaçlandırma Uygulama Projesi E.A.20-01 kapsamında; 233-234-235-236 ve 237 nolu bölmelerde 119,6 Ha sahada 2020 yılında arazi hazırlığı tamamlanarak 2021 yılında 186000 kızılçam fidanı dikimi gerçekleştirilmiştir. 

KIZILÇAM FİDANI  
Yine Beypınar Orman İşletme Şefliği sınırları dahilinde 2021 yılında tanzim edilerek Makamın Onayı ile yürürlüğe giren Beypınar Endüstriyel Ağaçlandırma Uygulama Projesi E.A.21-01 kapsamında; 205-206-207 ve 239 nolu 78,4 Ha sahada 2021 yılında üretim işlemleri ve arazi hazırlığı tamamlanmış olup, kızılçam fidan dikimi gerçekleştirilecektir.

ENDÜSTRİYEL AĞAÇLANDIRMA UYGULAMALARI
208-209-238-240-241 ve 242 nolu 140,2 Ha sahada ise Arazi hazırlığı kapsamında ihale işlemlerine başlanmış olup üretim işlemlerinin tamamlanmasını müteakip kızılçam fidan dikimi gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.  Şikayete konu fotoğraf ve videolardaki alanların Geyve Orman İşletme Müdürlüğümüze bağlı Beypınar Orman İşletme Şefliğimizin 2021 ve 2022 yılları Endüstriyel Ağaçlandırma Uygulamaları projeleri kapsamında üretim çalışmaları, arazi hazırlıkları ve fidan dikim işlemleri yapılan toplam 338,2 Ha saha olduğu tespit edilmiştir."

Kaynak: Sakaryayenihaber.com -