Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (SEDAŞ), Kocaeli, Gebze, Sakarya, Bolu ve Düzce’yi içine alan 20 bin kilometrekarelik faaliyet bölgesinde daha hızlı ve verimli hizmet sunacak yeni bir projeyi geçtiğimiz günlerde devreye aldı.

SEDAŞ, PowerNet projesi sayesinde elektrik trafosundan binalara dek tüm şebekelerin gerçek zamanlı yönetilmesini sağlayacak CBS sistemini kullanıma aldı. Şebeke Yönetim Müdürlüğü tarafından yürütülecek PowerNet planlama, analiz, entegrasyonların geliştirilmesi ve fonksiyonların aktarılması, veri tabanı migrasyonu, raporlama ve mobil saha uygulaması geliştirilmesi gibi süreçleri kapsamaktadır. 

O güzergâh kaliteli ulaşım ağına kavuştu O güzergâh kaliteli ulaşım ağına kavuştu

Dijital projelerle hizmet kalitesi artıyor
SEDAŞ Yönetim Kurulu ve İcra Başkanı Dr. Necmi Odyakmaz, elektrik dağıtımdan bakım veonarıma dek tüm saha operasyonlarında verimliliği artırmayı amaçlayan projenin ayrıntılarını anlattı. PowerNet’in mevcut iş süreçlerinin iyileştirilmesine katkı sağlayacağını belirten Odyakmaz; “Sakarya, Kocaeli, Bolu, Düzce ve Gebze bölgelerimizde sunduğumuz hizmetin kalitesini sürekli yükseltme hedefimizde teknolojik dönüşümün rolü çok değerli. Bu nedenle PowerNet projesini bu yaklaşımımız doğrultusunda geliştirdik. Projemiz kapsamında mevcut bilişim sistemlerimizle birleşen yeni nesil Coğrafi Bilgi Sistemi ile müşterilerimizinelektriki bilgilerini dijitalleştirerek otomatik biçimde anlık ve periyodik şekilde CBS’ye aktaracağız. Aynı zamanda elektrik şebekesinin uzaktan izlenebilmesi ve şebekenin yönetilmesi amacıyla gerçekleştirdiğimiz SCADA sisteminin dış aktarım süreçlerinin geliştirilmesini, sistemsel kontrollerini artırarak periyodik denetleme ile hataların en aza indirilmesini PowerNet projemiz ile sağlayacağız. Geçtiğimiz mart ayında teknolojik dönüşümün diğer bir adımın devreye aldığımız, tüm saha faaliyetlerini tek bir sistem altında birleştirerek iş gücü yönetiminde etkinliği ve performansı artırdığımız Sentinelsistemi ile de kurduğumuz bu yapıyı geliştirerek sahadan veri girişlerinin CBS’ye işlenmesini sağlayacağız” dedi. 

Yeni sunucular sayesinde yüksek seviyeli hız
Projenin iyileştirmelerin yanı sıra önemli yenilikler de sunduğuna değinen Odyakmaz, “Şebekemizdeki bina ile elektrik trafosu arasındaki besleme hattının takibi ve raporlanması, web uygulamasında teknik çizim ve düzenleme yapılabilmesi ve trafoların puant takiplerinin de gerçekleştirilmesi PowerNet projesinin sunduğu yenilikler arasında” diye konuştu.