Öz Sağlık iş Sendikası, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda 26 Ekim’den bu yana yürüttüğü kıran kırana süren müzakereler sonucunda üyeleri için önem arz eden ancak anlaşma sağlanamayan maddeler nedeniyle greve gitme kararı aldı.

Büyükşehir’den çalışmalara gece mesaisi Büyükşehir’den çalışmalara gece mesaisi

Öz Sağlık-iş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, müzakere sürecinin başladığı ilk günden itibaren, sendikanın belirlediği en büyük hedefin, pandemi kahramanı sosyal hizmet işçilerinin insan onuruna yakışır bir ücret alabilmesi olduğunu söyledi. Sert, “Ancak, sendikamızın tüm iyi niyet girişimlerine rağmen sonuç alınamadı. Bunun sonucunda alınan grev kararının uygulanmasının arifesinde yeni yol haritası belirlendi” dedi. 
Öz Sağlık-İş Sendikasının sosyal hizmet işçisinin sesini duyurmak için Twitter etkinliği düzendiğini belirten Genel Başkan Devlet Sert, “Saat 21.30 itibariyle başlayan Twitter etkinliği sahur vaktine kadar hız kesmeden devam ederken #GreveBaşlıyoruz hashtag’ı ile yaklaşık 250 bin tweet atılarak tarihi bir rekora imza atıldı. Sendikamızın düzenlemiş olduğu etkinliğe sosyal hizmet işçileri ile kamu/özel kuruluşlarda görev yapan emekçiler ve aileleri, teşkilatımız, HAK-İŞ Konfederasyonumuz ve bağlı sendikaları da katkı sağladı. HAK-İŞ Konfederasyonu Başkanı Mahmut Arslan da Twitter üzerinden destek açıklamasında bulunurken, konfederasyonumuza bağlı birçok sendikanın Genel Başkanları ve Yöneticileri video ve mesaj yayınlayarak destek mesajlarını iletti. Twitter etkinliğinde en çok dikkat çekici olan ise, üyelerimizin ve ailelerinin gece yarılarına kadar attıkları tweetlere dair gözyaşları ile takip ettiğimiz fotoğraf ve videolar oldu” diye konuştu. 
Genel Başkan Devlet Sert, “Pandemi sürecinde hiçbir görevden kaçınmadan, 7-10-14-21 ve hatta 30 gün sabit vardiyada çalışan sosyal hizmet işçilerinin kanayan yarası olarak gördüğümüz gece zammı, sorumluluk tazminatı, meslek/iş primi, yol ücreti, tayin/becayiş, refakat izni vb. taleplerinin birçoğunun karşılık bulmaması üzerine grev kararını almamız kaçınılmaz olmuştur. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile yapılan olumlu görüşmelere ve ısrarla sürdürdüğümüz ikili diyaloglara rağmen işveren sendikası (TÜHİS) ile anlaşma sağlanamamıştır. Üyelerimizin ve emek camiasının grev kararımız doğrultusunda yapılan twitter etkinliğine verdiği destekten de görüleceği üzere, işçilerin taleplerinin karşılanmasının kaçınılmaz, Sendikamızın aldığı kararın ise doğru olduğunu göstermektedir. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızın konuya ilişkin gereğini yapacağından ve üyelerimizin mağduriyetlerini giderecek bir toplu iş sözleşmesi ile çifte bayram sevinci yaşatacağından şüphemiz yoktur” dedi.