SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ ve Meclis Başkanı Talip Kuriş ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül, Sakarya İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Salih Güvendi, Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan, SATSO Meclis Başkan Yardımcısı Necmettin Kırık ile meclis üyeleri, ilçe milli eğitim müdürleri, mesleki eğitim merkezi programı uygulayan okul ve kurum yöneticileri katıldı. 
Toplantının açılış konuşmasını yapan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ; Sakarya’nın sahip olduğu güçlü üretim potansiyeli, alt ve üst yapı olanakları, lojistik anlamda gelişen ağlarıyla yatırımcıların gözdesi konumunda bir bölge olduğunu söyledi. Sakarya’yı yatırımcılar için cazip hale getirmenin ve bu güçle yola devam etmenin  gayreti içinde olduklarını belirten Altuğ, “Tüm bu saydığımız tercih nedenleri tamamlayacak en önemli unsur da nitelikli istihdamdır” dedi.


Meslek Liselerine ahilik vizyonu
Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül; METYAP’ı iş dünyasına anlatmak için ülke genelinde programlar düzenlediklerini söyledi. Cumhurbaşkanlığı tarafından 2021 yılının “Ahi Evran Yılı” olarak kabul edildiğine dikkat çeken Akgül, “Bizler de mesleki eğitim merkezlerinde ahilik sisteminin vizyon, misyon ve geleneklerini yaymaya çalışıyoruz. 2023 eğitim vizyonu kapsamında Mesleki Eğitime yönelik sistemlerde yenilikler gerçekleştirdik. Sakarya’da bir okul daha yakın zamanda proje okulu olarak belirlendi. Projede tüm sektörleri kapsayan bir çıraklık eğitimini hedefliyoruz. Sakarya’da mesleki tabanlı STK’lar başta olmak üzere kurumlar tarafından mesleki eğitim işi ciddi şekilde sahiplenildi. Herkesin elinin taşın altına koyması, geleceğimiz için işbirliği yapması bizleri sevindirmiştir” diye konuştu.