Firmaların sosyal medyada kendilerini doğrulaması için ortaya çıkan ve günümüzde insanların almak için ev, araba ile yüklü miktarlarda paralar verdiği mavi tik çılgınlığı her geçen gün artıyor. Bu ayrıcalığa kavuşmak isteyenler farklı yöntemlere başvururken, durumdan pay çıkarmak isteyenler ise yüksek fiyatlar karşılığı mavi tik dolandırıcılığı yapıyor. 

mavi_tik_cliginligi3
Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan sosyal medya uzmanı Gökhan Burak Gürsoy, onaylanmış hesap rozetinin sadece sosyal medya kurumlarının resmi hesaplarından alınabileceğini söyledi. Gürsoy, kişilerin veya kurumların Google’da kendi adını yazdıklarında çıkan makaleleri, haberleri ve röportajlarının olduğu linkleri bu mecralara göndermesi gerektiğini belirtti.

mavi_tik_cliginligi4
2015 yılından sonra mavi tikle ilgili dolandırıcılık olaylarının yaşandığına dikkat çeken Gürsoy, “Bizim ülkemizde olay daha farklı algılandı ve bu ‘Mavi tikin varsa sen gerçek kişisin’ olayına döndüğü için artık bu bir çılgınlığa dönüştü. Mavi tik, insanların çılgınca almak istediği bunun için ev, araba verdikleri bir mecra haline geldi. Son dönemde en moda olan dolandırıcılık sistemi ise mavi tikli hesapları çalıp bu güvenirliliği ele alıp, insanları dolandırmaya mavi tikli hesaplar üzerinden başladılar” dedi.