İstanbul’un bazı ilçelerinde polise başvuran vatandaşlar, telefonla arandıklarını ve arayan kişinin kendini belediye başkanı, başkan yardımcısı veya imar müdürü olarak tanıtarak engelliler işin para yardımı topladığını söylediğini belirterek şikayette bulundu.
Şikayetler üzerine harekete geçen Asayiş Şube Müdürlüğü, Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri birçok kişinin verilen banka hesap numaralarına para yatırarak dolandırıldığını tespit etti. Başlatılan teknik ve fiziki takibin ardından çete üyeleri tespit edildi. Ekipler eş zamanlı olarak İstanbul, Sakarya, Bartın ve Ordu'da eş zamanlı operasyonlar yaparak 12 kişiyi gözaltına aldı. Şahısların aynı yöntemle 22 kişiyi dolandırdığı belirlenirken, bin 400 dolar, 185 lira, yaklaşık 30 bin lira değerinde 8 adet bilezik ve kullanmış oldukları 22 adet cep telefonu ile sim kartlar ele geçirildi.

6 şahıs tutuklandı
Emniyetteki işlemleri tamamlanan şüpheliler adliyeye sevk edildi. Sezai A., Kadir K., Hakan P., Ümit A., Müslüm B. Tuncay M. tutuklanarak Metris cezaevine gönderildi. Diğer şüpheliler Hülya C., Yaşar D., Barbaros A., Berat D., Ümit K. ve İsa K. ise adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı.