Yaklaşık 1 ay önce kaçak et kesme şüphesiyle yakalanan ve aracında kasap aletleri bulunan şüpheli, bu kez yakayı kaçak et keserken yakalandı.

Olay, 7 Aralık 2021 tarihinde Arifiye ilçesi Kumbaşı Mahallesi mevki'inden geçen Sakarya Nehri kenarında meydana gelmiş ve at kesme ihbarı alan jandarma ekipleri, bölgeye giderek çalışma başlatmıştı. Yapılan incelemelerde nehir kenarında 43 bakımsız at bulunmuştu. E.H. isimli şahsın, 43 atı ticari ve yetiştirme amaçlı farklı illerden tır vasıtası ile getirdiğini söylemesi üzerine durumdan şüphelenen ekipler çevrede geniş çaplı araştırma başlatmıştı.

AW522213_03
Olay yerinde yapılan çalışmalarda herhangi bir kaçak at kesme işlemi görülmezken, E.H.’ye ait araçta ise bıçak, masat, poşet, el kantarı (tartı), ilaç, enjektör ve demir askı gibi kasap aletleri bulunmuştu. Bölgedeki atlardan 5 tanesinin yerde yattığı ve ölmek üzere olduğu, sağ olanların ise bakımsız olduğu tespit edilmişti. Jandarmada ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılan şüphelinin daha öncesinde de aynı suçtan kayıtları olduğu ortaya çıkmıştı.

AW522213_01
İlçe değiştirip kesim yaptı
Bu sefer Adapazarı ilçesi Köprübaşı Mahallesi'nde at kesildiği ihbarını alan Sakarya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, tespit edilen adrese Sakarya Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı Hayvan Durum İzleme (HAYDİ) ve Adapazarı Belediyesi zabıta ekipleriyle birlikte bir operasyon düzenledi.

“Hedefimiz tarımsal üretime yeni bir model kazandırmak” “Hedefimiz tarımsal üretime yeni bir model kazandırmak”

AW522213_02
Parçalanmış kemikleri gören ekipler inceleme yaparken, söz konusu adreste at kesimi yapıldığı belirlendi. Kesimi gerçekleştiren E.H. ile kesim yapılması için at bulan ve yer temin eden B.D. isimli şahıslar gözaltına alındı. Ekiplerin yaptığı inceleme sonrasında da E.H.’nin yaklaşık 1 ay önce aynı olaydan Arifiye ilçesinde yakalandığı ve serbest bırakılması sonrasında ilçe değiştirerek at kesme işlemi yaptığı belirlendi.

Öte yandan, gözaltına alınan iki şüphelinin emniyetteki işlemleri sonrasında adliyeye sevk edileceği öğrenildi.