İŞKUR istihdamın korunması ve arttırılması, işsizlerin mesleki yeterliliklerinin geliştirilmesi için yeni istihdam programlarını hayata geçiriyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan “100 Günlük Eylem Planı” kapsamında gençlerin ve kadınların işgücü piyasasına girişlerini kolaylaştıracak olan programların usul ve esasları belirlendi. Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin Kaya yeni istihdam programları hakkında açıklamalarda bulundu.

Üniversite ve MYO mezunlarına “İşe İlk Adım Projesi” desteği

Ferizli’ye 6 bin metrelik yeni içmesuyu hattı Ferizli’ye 6 bin metrelik yeni içmesuyu hattı

Projeyle yüksekokul ve fakültelerden mezun olan 18-29 yaş aralığındaki gençlerin işbaşı eğitim programlarına dahil edilerek tecrübe kazanması ve istihdam edilmeleri hedefleniyor. İmalat ve bilişim sektöründe 6 ay, diğer sektörlerde 3 ay uygulanacak olan işbaşı eğitim programları ile gençlere günlük 61,65 TL, aylık da asgari ücret üzerinden katılımcı ödemesi yapılacak.

İşbaşı eğitim programları sonrasında gençleri program süresi kadar istihdam eden işverenlere net asgari ücretin %50’si İŞKUR tarafından ödenecek. Ayrıca, bu süreden sonra işveren tarafından gencin 12 ay daha istihdam edileceğinin taahhüt edilmesi halinde, bu sefer de net asgari ücretin %25’i kadar ücret desteği bir yıl boyunca İŞKUR tarafından karşılanmaya devam edilecek. Söz konusu desteklerle gençlerin uzun süreli olarak istihdamda kalmaları hedefleniyor.

Kadın istihdamına “İşte Anne Projesi” desteği

Çalışmak isteyen anneler “İşte Anne Projesi” ile işgücü piyasasına kazandırılacak. İŞKUR, çalışmak isteyen ve 0 ila 15 yaş arasında çocuğu olan kadınları mesleki eğitim kurslarına ve işbaşı eğitim programlarına yönlendirecek. Projeden yararlanan kadınlara, kursa ve programa devam ettiği her gün için 70 TL ödeme yapılacak. Projenin amacı, işgücü piyasasında dezavantajlı konumda bulunan kadınların işgücüne katılımını arttırmak, sanayi ve imalat sektöründe işverenlerin ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamak olarak açıklandı.

Ayrıca, sanayi ve imalat sektöründe düzenlenen mesleki eğitim kursları ile işbaşı eğitim programlarına katılan ve 2 ila 5 yaş arası çocuğu kreşe giden anneler, aylık 400 TL de bakım desteğinden yararlanacak.

Geleceğin meslekleri de İŞKUR’un destekleri kapsamına alındı

Gelişmekte olan meslek alanları ile dijital dönüşüme yönelik nitelikli işgücünün yetiştirilmesi amacıyla düzenlenecek kurs ve programlar için İŞKUR, 18-29 yaş arasındaki gençlere günlük 75 TL ödemede bulunacak. Söz konusu programların süresi 9 aya kadar düzenlenebilecek olup katılımcıların alacağı aylık ödeme de 1.950 TL’ye ulaşabilecek. 

Program uygulanacak alanlar, Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren işyerleri, Ar-Ge Merkezleri, Teknoloji Merkezleri, Tasarım Merkezleri, Bilgi İşlem sektöründe faaliyet gösteren işyerleri olarak belirlendi.

İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya yaptığı değerlendirmede, söz konusu yeni projelerin uygulamaya geçildiğini, program çeşitliliğinin arttırılması sonucu her iş arayana ve işverene uygun programlar oluşturulmaya çalışıldığını ifade etti. Kaya ayrıca, “100 Günlük Eylem Planı kapsamında Sakarya’da 1 Ağustos 2018 tarihinden itibaren, 4 bin 31 gencimiz ve kadın işgücümüz mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitim programlarından yararlandı. Önümüzdeki günlerde söz konusu kurs ve programlardan yararlanıcı sayısının daha da artmasını bekliyoruz. Bu amaçla fabrika ve işyerlerinde iş ve meslek danışmanlarımız yardımıyla bilgilendirme çalışmalarımız da devam ediyor” dedi.