Toplantıya Sakarya’yı temsilen Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyetlerini sürdüren İl Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) İcra Komitesi Başkanı Zehra Dirim ve beraberinde komite üyeleri iştirak ederken, Doğu Marmara Bölge Temsilcisi Sevgi Saygın ile tüm bölge il başkanları da katılım sağladılar. KGK Temsilcilerinin yanı sıra Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Lebibe Özçağlar, Bolu Belediye Başkan yardımcısı Rasim Özdemir, Bolu Milletvekili Arzu Aydın ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlıda programa iştirak eden isimler oldular.

Çevre duyarlı projeler anlatıldı
Bolu KGK ev sahipliğindeki programda Küresel farkındalık, girişimcilik, yenilikçilik ve sürdürülebilirlik ekseninde, kalkınma, temiz üretim, ata tohumları ve liderlik konularının anlatıldığı toplantıda, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurten Öztürk’ün bir lider olarak, kadın çalışan sayısını artırmaya yönelik faaliyetleri ve çevreye duyarlı projeleri anlatıldı. Çeşitli etkinlikler ve söyleşilerle oldukça verimli geçen ilk günün ardından programın ikinci gününde Abant, Mudurnu ve Göynük gezileri gerçekleştirildi. Göynük Belediye Başkanı Ahmet Çankaya’nın ev sahipliğinde, Göynük Üreten Eller Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ile kumaş dokuma atölyesi katılımcılar tarafından ziyaret edildi.

Kooperatifleşme ön plana çıkıyor
2 gün süren toplantının ardından değerlendirmede bulunan Sakarya KGK İcra Komitesi Başkanı Zehra Dirim;
“Bolu İl Kadın Girişimciler Kurulunun ev sahipliğinde oldukça verimli 2 gün geçirdik, kendilerine misafirperverlikleri adına şükranlarımızı sunuyoruz. Haziran ayında Sakarya’nın ev sahipliği yaptığı bölge toplantıları aynı verimlilikte gerçekleşmeye devam ediyor. Doğu Marmara İl Kadın Girişimciler Kurulları olarak tek bir amaç doğrultusunda toplanarak benzer çalışmaları yürütüyoruz. Her şehirde problemler ve çözüm yolları aynı. Kadın istihdamını, kadınlarımızın üretim, ticaret hayatında daha da fazla etkin olmaları için yeni hedefler koyuluyor. Şu anda kadın üretiminin en verim alındığı uygulama kooperatifleşme olarak ön plana çıkıyor. Toplantıya gittiğimiz illerde Sakarya’da olduğu gibi kadın kooperatifleşme çalışmaları var. İşbirliği içerisinde bu uygulamaları her geçen gün daha da üste çıkarmak için çalışacağız” ifadelerini kullandı.