İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir başkanlığında toplandı. Toplantıda, sanayide, ağır ve tehlikeli işlerde, sokakta ve mevsimlik işler başta olmak üzere “çocuk işçiliği ile mücadele”de yerel düzeyde alınması gereken tedbirler değerlendirildi.

 İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir başkanlığında, Türkiye İş Kurumu Aktif İşgücü Hizmetleri Dairesi Başkanı Volkan Öz ve kurul üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. İlin istihdam ve mesleki eğitim politikalarının oluşturulması amacıyla toplanan Kurulun 2019 yılı birinci olağan Ocak ayı toplantısında ilin istihdam verileri değerlendirildi.

Yağmur duası yaptılar Yağmur duası yaptılar

26 bin 317 kişi İŞKUR vasıtası ile iş sahibi oldu

Toplantıda yapılan değerlendirmede, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne işverenler tarafından 2018 yılında 35 bin 272 kişilik açık işgücü talebinde bulunulduğu, yine aynı yıl içerisinde 26 bin 317 kişinin de işe yerleştirilmiş olduğu belirtildi. İşe yerleştirilenlerin sayısında geçen yıla göre gerçekleşen %21,9 artışın memnuniyet verici olduğu ifade edildi. Ayrıca, kadın ve gençlerin istihdam teşvikleriyle desteklendiği 2018 yılında, işe yerleştirilen kadınların sayısının 8 bin 985 olduğu, aynı dönemde 10 bin 69 gencin de işe yerleştirildiği vurgulandı.

Kurs ve programlardan 14bin 729 kişi yararlandı

İstihdamın korunması ve işgücünün istihdam edilebilirliğinin arttırılması amacıyla düzenlenen kurs ve programlardan 14 bin 729 kişi yararlandı. İstihdamın, nitelikli işgücünün desteği ile arttırılması amacıyla düzenlenen kurs ve programlar için 2018 yılında 62.923.689 TL ödenek kullanıldı. Toplantıda yapılan değerlendirmede; İŞKUR’un mesleki eğitim kurs ve programlarının istihdamın korunması ve arttırılmasında önemli teşvik sağladığı vurgulanarak, 2019 yılı için ilk etapta 10.055 kişinin yararlanabileceği kurs ve program düzenlenmesi kararı alındı.

Çocuk işçiliği ile mücadele birimi kuruldu

Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin Kaya, ülkemizin 2023 vizyonu ile hazırlanan ulusal istihdam stratejisinde çocuk işçiliğinin sonlandırılması hedefinin belirlendiğini, bu amaçla, İkinci 100 Günlük İcraat Programı gereği İl Müdürlüğü bünyesinde Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Birimi oluşturulduğunu belirtti. İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya, çocuk işçiliğinin ülkenin geleceği olan çocukların fiziksel, zihinsel, ruhsal ve sosyal gelişiminin önünde bir engel teşkil ettiğini hatırlatarak, bu konuda toplumsal bilinç ve duyarlılığının geliştirilmesinin önemli olduğunu ifade etti.

İŞKUR destekleri devam ediyor

Toplantıya Ankara’dan katılım sağlayan Türkiye İş Kurumu Aktif İşgücü Hizmetleri Dairesi Başkanı Volkan Öz, İŞKUR’ un istihdama yönelik teşvik ve desteklerinin her zamankinden daha güçlü bir şekilde devam ettiğini belirtti. Daire Başkanı Öz, İşbaşı Eğitim Programları yoluyla yeni işe girişlerde, bilişim ve basın sektöründe 9 ay’a, imalat sektöründe 6 ay’a ve diğer sektörlerde de 3 ay’a kadar ücretlerin İŞKUR tarafından karşılandığını ifade etti. Ayrıca, 2019 yılı başından itibaren katılımcılarına verilen günlük ücretin 77,7 TL’ye çıkarıldığını ve bunun aylık bazda net asgari ücret tutarı olan 2.020 TL’ye karşılık geldiğini belirterek daha fazla işverenin ve iş arayanın bu programlardan yararlanması çağrısında bulundu. Bunun yanında, 2019 yılında uygulanmaya devam edecek “ilave istihdam teşviki” ve asgari ücret desteği konularından da bahsetti.

Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanma koşulları kolaylaştırıldı

Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir da toplantıda yaptığı değerlendirmede; İŞKUR’un Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanma koşullarının kolaylaştırıldığını, bir tarafta istihdamı arttırma tedbirlerinin yanında sektörel bazda istihdamın korunmasına yönelik çalışmaların da devam ettiğini belirtti.  Geçici olarak üretimlerini azaltmak zorunda kalan işletmeler, İŞKUR’ un kısa çalışma ödeneğinden yararlanabileceklerini dile getirdi. Kısa Çalışma Ödeneği üç ay süreyle ödenebilmekte olup söz konusu süre Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle altı aya kadar uzatılabilmekte olduğunu, Kısa Çalışma Ödeneği tutarının da işçinin son 12 aylık prime esas kazançlarının ortalamasının %60’ı üzerinden hesaplanmakta olduğunu vurguladı. Ayrıca, İlimizde Toplum Yararına Programlarda 2019 Ocak ayında 800 kişinin işe başlatıldığını, Şubat ayında da bin kişinin işe başlatılacağını bildirdi.

Ayrıca, düzenlenen toplantıda; işgücü piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı mesleki ve teknik liselerde yeni alan/dalların açılmasına ve bazı alan/dalların da kapatılmasına karar verildi.