Kaynarca’da hayata geçirilecek Atıksu Arıtma Tesisinin ihale süreci tamamlandı, en kısa zamanda yer teslimi gerçekleştirilecek.

Kaynarca ilçesinde yapılması planlanan atıksu arıtma tesisinin ihale süreci tamamlandı. Önümüzdeki günlerde yer teslimi gerçekleştirilerek çalışmalarına başlanacak atıksu arıtma tesisi 10 bin metrekarelik alana inşa edilecek. Projenin Sakarya’nın doğasına katkı sağlayacağını söyleyen Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, başlatılan çalışmaların hayırlı olması temennisinde bulundu. 

ihale_sureci_tamamlandi2

40 bin metre atıksu hattı
Yer tesliminin ardından bölgedeki çalışmaların hızla başlayacağını ifade eden Başkan Yüce, “Sakarya’nın bugününü ve yarınlarını düşünerek bir projeyi daha başlatmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kaynarca ilçesinde hayata geçireceğimiz atıksu arıtma tesisi ile bölgenin gelecek nüfus potansiyeli göz önünde bulundurulmuş ve projenin tüm detayları bölgeye uzun yıllar boyunca hizmet edecek şekilde düşünülmüştür. Proje kapsamında 40 bin metre uzunluğa sahip olacak kanalizasyon hatlarını da ilçeye kazandıracağız. Bu hat sayesinde toplayacağımız atıksuları, sağlıklı bir şekilde tesise taşıyarak burada kullanacağımız üst düzey teknoloji ile arıtacağız. Arıttığımız temiz suları doğaya deşarj ederek Sakarya’nın doğasına çok önemli bir katkı sağlayacağız” dedi.

ihale_sureci_tamamlandi3

“Yapılan her çalışma ortak aklın eseri” “Yapılan her çalışma ortak aklın eseri”

Bölgenin geleceğine de hizmet edecek
Projenin detayları hakkında da bilgiler paylaşan Başkan Yüce, “Atıksu arıtma tesisini ilçede bulunan Esmegölü Deresi kenarında inşa edeceğiz. Son teknoloji kullanacağımız tesis tamamlandığında günde 3 bin metreküp su arıtma kapasitesine sahip olacak. Arıtma projesinin birinci kademesini 18 bin kişilik nüfusa hizmet edecek şekilde projelendirdik. İlerleyen yıllarda nüfusa bağlı olarak ikinci kademe inşasını da gerçekleştirebileceğiz. Gelecek yıllarda nüfus artıkça tesisin hizmet alanı daha fazla genişleyebilecek. Böylelikle geliştirilebilen projemiz sayesinde bugün yapılan hizmet 50 yıl sonra bile vatandaşımızın kullanımında olabilecek” ifadelerinde bulundu.