Hendek ilçesi Yukarıçalıca Mahallesindeki havai fişek fabrikasında geçtiğimiz yıl yaşanan patlamanın birinci yılında hayatını kaybedenler, yakınları tarafından karanfillerle anıldı.
Olayın ardından başlatılan soruşturmada Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca 7 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame, Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmişti. Geçtiğimiz günlerde görülen davada ise tutuklu olarak yargılanan Y.C. ile H.A.V.’nin tutukluluk hallerinin devamına, ustabaşı Erşan Ö. ve sorumlu müdür Asiye A.’nın yurtdışı çıkış yasağı şeklinde adli kontrolle tahliyesine; A.R.E.C., A.Ç. ve A.B.’nin tutuksuz olarak yargılanmasına karar verilmişti.

Yaşanan acının üzerinden 1 yıl geçti
Yaşanan acının ilk yıl dönümünde, patlamada hayatını kaybedenlerin yakınları, yaralanan işçilerden bazılar, müşteki avukatları ve STK kuruluşları, fabrikanın bulunduğu alanda anma töreni düzenledi. 
Fabrikanın giriş kapısına kadar yürüyüş yapan kalabalık, ‘Hendek için Adalet’ pankartları taşıdı. 
Burada açıklama yapan avukatlar, patlamada ölenlerin yakınları ve patlamada yaralanan işçiler daha sonra fabrikanın giriş kapısından içeriye karanfil atarak yakınlarını ve arkadaşlarını yad ettiler.

"Ateş düştüğü yeri yakar"
Anma töreninde konuşan Avukat Can Atalay, “Tam bir yıl önce burada göz göre göre bir katliam yaşandı. 2009’dan 2014’e kadar da zaman zaman patlamalar yaşandı. Ancak hiçbir hukuki sonucu olmadığı için çalışmaya devam ettiler. Davamız kimse ekmeğini kazanırken ölmesin diyedir. Para teklifine, tehdide boyun eğmedi bu insanlar ve eğmeyeceğiz. Ateş düştüğü yeri yakar, bu insanların acısını hiçbir şey hafifletmez" dedi.

"O günü tekrar yaşıyorlar"
Patlamada hayatını kaybeden Muhammet Seyfi Çanakçı’nın yakını avukat Gülşen Uzuner de, “Kimse sizin yakınlarınız şu yüzden öldü diyemedil. Burada bir hafta, 15 gün bekleyenler vardı. Her gelen acaba yaralı kurtuldu mu diye baktı. Ailelerimiz bugün, o günü tekrar yaşıyor ve keşke canlarımızı buradan alabilseydik diyorlar" şeklinde konuştu.