Öne Çıkanlar istanbul emniyet siyaset yerel özel beyhekim hastanesi

SGK yapılandırmalarında son hafta!

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Erhan Çavuş, 7326 sayılı Yapılandırma Kanunu hakkında yaptığı açıklamada, yapılandırmada son bir haftaya girildiğini hatırlatarak “Prim borcu olan vatandaşlarımızın yapılandırmanın avantajlarından faydalanmasını sağlamak için İl Müdürlüğümüz ve Merkez Müdürlüklerimiz ile birlikte büyük bir özveri ve titizlikle çalıştık’’ dedi.

Başvuru için son gün 30 Eylül 
Çavuş, yapılandırma kanununun prim borcu olan vatandaşlara ödeme noktasında da büyük kolaylıklar sağladığını ifade ederek, son başvuru tarihinin 30 Eylül 2021 Perşembe olduğunu söyledi. Çavuş, Perşembe günü mesai bitimine kadar yapılabilecek başvuru ile borçlu işveren ve sigortalılara hem ödeme kolaylığı sağlandığı hem de bir çok avantajdan yararlanma imkanı getirildiğinden, son güne kalmadan bu avantajdan yararlanmak için başvuruların yapılması gerektiğini hatırlattı.  

Hangi borçlar yapılandırma kapsamına girer?
Yapılandırma kapsamına giren borçlar ise şöyle;
2021/Nisan ayıveöncesidönemlereait, kesinleşmiş;
Sigortaprimleri, Genel Sağlık Sigortası primleri, İşsizlik sigortası primleri, 30.04.2021'den önce (bu tarih dahil) işlenen fiillere ilişkin idari para cezaları, iş kazası, meslek hastalığı veya malullük sonucunda doğan rücu alacakları, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, Bağ-Kur sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan alacaklar, isteğe bağlı ve topluluk sigortası primleri, 6183/48. Madde kapsamında taksitlendirilen alacaklar, kanunun yayımı tarihinden önce asılları ödenmiş alacakların; henüz ödenmemiş fer’ileri, 5510/Ek-5, Ek-6. Maddeleri ile 2925 sayılı Kanun kapsamındaki sigortalılıklardan doğan primler.

Ödemelerde taksit imkanı
Ödemelerde taksit imkanı olduğunu birkez daha hatırlatan Çavuş, taksitlendirmenin nasıl olacağı hakkında bilgi verdi. Çavuş, “İkişer aylık periyodlarla; 6, 9, 12, 18 taksit seçeneği ile ödeyebilme imkanı bulunmaktadır. Borçlarını taksitle ödemek isteyen vatandaşlarımız Kanundaki vade farkını ödenmek suretiyle; 6, 9, 12, 18 taksit seçeneğinden birini tercih edebilecekler. 18 ay taksit seçeneğini tercih eden bir vatandaşımız borcunu 36 ayda ödeyecektir. Tercih edilen taksit sayısına göre güncellenecek tutar aşağıdaki katsayılara göre belirlenecektir.
6 eşit taksit için (1,09),
9 eşit taksit için (1,135),

12 eşit taksit için (1,18),
18 eşit taksit için (1,27).
Borçlarını 6183 sayılı Kanunun 48. Maddesine göre taksitlendirmiş veya 7256 sayılı Kanuna göre borcunu yapılandıran ve hala taksitlerini ödemekte olanlar da kalan taksit tutarlarını yapılandırabileceklerdir” diye konuştu.

Peşin ödemek avantajlı
İmkanı olan işveren ve sigortalılar için peşin ödemenin daha avantajlı olduğunu beyan eden İl Müdürü Erhan Çavuş, “Peşin ödemelerde Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90, iki taksitte ödemede ise Yİ-ÜFE tutarının yüzde 50’si silinecektir. Prim aslının tamamının ve prim aslına uygulanan Yİ-ÜFE’nin %10'nun, en son 30 Kasım 2021 tarihine kadar veya geç ödeme zammıyla birlikte 31 Aralık 2021 tarihine kadar peşin ödenmesi halinde Yİ-ÜFE tutarının %90'ı silinecektir. İlk taksitin süresinde ve tam ödenmesi şartıyla prim aslının tamamının ve prim aslına uygulanan Yİ-ÜFE’nin %50’sinin 31 Aralık 2021 tarihine kadar peşin ödenmesi halinde, Yİ-ÜFE tutarının %50’si silinecektir” dedi.

“Borçlu işverenimiz kalmasın”
Çavuş, başvuruların kolay bir şekilde e-Sigorta ve e-Devlet kapısı üzerinden ya da şahsen veya posta yoluyla bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik Sosyal Güvenlik Merkezinden yapılabileceğini belirtti. Çavuş, “Sakaryalı hemşerilerimize hizmet etmekten onur duyuyoruz.  Borçlu işverenimiz kalmasın sloganıyla bu yapılandırma dönemini tamamlamak istiyoruz” dedi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner659

banner516

banner660

banner517

Sakarya Haber