Öne Çıkanlar emniyet koronavirüs 13 ekim verileri teknoloji ismail gürses pamukova

Sakarya’da 479 riskli yapı kanunun faydalandı

Konuyla ilgili olarak Sakarya Valiliğince bir açıklama yapıldı. Açıklamada, kamuoyunda Kentsel Dönüşüm Kanunu olarak bilinen 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanundan şu ana kadar Sakarya’da 479 riskli yapının faydalandığı belirtildi.

Açıklamada, afet riski altındaki alanlar ile riskli yapıların dönüşümünü sağlayan, ülke genelinde sağlıklı, güvenli yapılar ve yaşanabilir çevreler oluşturmak maksadıyla çıkarılan Kanunla, depremlerin yoğun biçimde yaşandığı ve Marmara Bölgesi için olası yıkıcı bir depremin beklentilerinin arttığı son dönemde, riskli yapıların dönüştürülmesinin amaçlandığı belirtildi.

Valilik açıklamasında şu ifadelere yer verildi, “Vatandaşlarımızın Kanunun sağladığı imkânlardan faydalanabilmesi için öncelikle binalarının risk tespitini yaptırmaları gerekmektedir. Risk tespiti, maliklerden herhangi birinin tapu ve kimlik fotokopisi ile yapacakları müracaatlar üzerine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca lisanslandırılmış kurum ve kuruluşlarca yapılmaktadır. Vatandaşlarımız, Sakarya’da riskli yapı tespiti yapmaya yetkili kuruluşların güncel listesine http://www.csb.gov.tr/gm/altyapi/ adresinden veya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzden ulaşabilmektedirler.”

Ülke genelindeki bütün binaların 6306 sayılı Kanun kapsamına girdiğinin belirtildiği açıklamada, “Binanın bulunduğu yere, deprem bölgesine,  bina yaşına bakılmaksızın “Riskli” olarak tespit edilen bütün yapılar, Kanun kapsamında sağlanan destek ve muafiyetlerden faydalanacaklardır.

Riskli binada ikamet eden maliklerine, talepleri doğrultusunda 18 ay boyunca kira yardımı yapılmakta veya bina maliklerine bankalardan kullanacakları kredilerde, kredi faiz desteği sağlanmaktadır.

Riskli binalarda bağımsız birimi bulunan konut ve işyeri sahipleri, bağımsız bölüm başı en fazla 125 bin TL’ye kadar kredi faiz desteğinden yaralanabilmektedirler. Birden fazla bağımsız bölüm sahibi malikler ise en fazla 5 bağımsız bölüm için toplamda 625 bin TL’ye kadar kredi kullanabilmektedirler.  Kredi geri ödemeleri, en fazla 2 yıl anapara geri ödemesiz ve en çok 10 yıl vadeli olarak gerçekleştirilmektedir. Kredi faiz desteklerinde Bakanlıkça sağlanan faiz desteği oranı konut yapımında %4, işyeri yapımında %3 olarak belirlenmiştir. Kredi faiz desteğinden faydalanabilmek için hak sahiplerinin riskli yapı tespitinin gerçekleştirildiği tarihten itibaren 1 yıl içerisinde bankalara başvuruda bulunması gerekmektedir” denildi. 

Sakarya’da 479 bina

Malikler için 2018 yılında Sakarya’da 18 ay boyunca 830 TL, kiracılar için ise bir defaya mahsus bin 66 TL olarak ödeneceğinin belirtildiği açıklamada, “Maliklerin kira yardımından faydalanabilmeleri için, tespitin yapıldığı binada ikamet ediyor olmaları ve riskli yapı tespiti yapıldığı tarihten itibaren 1 yıl içerisinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvuru yaparak kira yardımı talebinde bulunması gerekmektedir.

Ayrıca Kanun uyarınca yapılacak olan işlemler, noter harcı, tapu harcı, belediyelerce alınan harçlar (riskli yapının ruhsatlı olması halinde),damga vergisi, veraset ve intikal vergisi, döner sermaye ücretleri gibi ücretlerden muaf tutulacaklardır.

İlimizde Kanunun yürürlüğe girdiği andan günümüze dek 479 adet yapının riskli yapı tespiti yapılarak Kanunun sağladığı avantajlardan faydalanmaları sağlanmıştır. Yine İlimizde kentsel dönüşüm faaliyetleri kapsamında 744.321,19 TL kira yardımı ödemesi yapılmıştır.

Vatandaşlarımız kentsel dönüşüm hakkında daha ayrıntılı bilgiye, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden, http://www.csb.gov.tr/gm/altyapi/ internet adresinden ve ALO 181 Çevre ve Şehircilik Bilgilendirme hattından ulaşabilirler” ifadelerine yer verildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner517

banner516

Sakarya Haber