Sakarya'da 3 yaşındayken düğünde atılan silahtan yaralanan ve omurilik felci olan 33 yaşındaki Ensar Yılmaz, hobi olarak başladığı okçulukta milli takıma girdi.

3 yaşında düğünde geçirdiği silahlı yaralanma sonucu omurilik felci olan ve belden aşağısı engelli kalan 33 yaşındaki Ensar Yılmaz, dizilerde izlediği ok atma sahnelerinden sonra okçuluğa ilgi duymaya başladı. Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ulaşarak eğitimlere başlayan Yılmaz, 5 yıllık bir çalışma sonrasında derece elde etmeye başladı.

dunya_sampiyonlugu_icin_mucadele_edecek6
Dalında Türkiye 3’üncüsü olduktan sonra Milli Takım’ın dikkatini çeken Yılmaz, seçmelere davet edildi. Burada 2’ncilik elde eden Yılmaz, 17-27 Şubat tarihinde Dubai’de düzenlenecek olan 2022 Dubai Paralimpik Okçuluk Dünya Şampiyonası’na gitmeye hak kazandı. Şampiyonadaki hedefinin Tük Bayrağı’nı dünya çapında en yüksek zirveye çıkartmak olduğunu aktaran Yılmaz, ülkesine altın madalya ile dönmeyi hedefliyor.

dunya_sampiyonlugu_icin_mucadele_edecek5
“Dizilerde görüp okçuluğa merak saldım”
Engelinin hayallerini köreltmediğini belirten paralimpik okçu Ensar Yılmaz, “Dizilerde gördükten sonra okçuluğa merak saldım ve yapmak istedim. Özcan hocamıza ulaştık ve daha sonrasında buraya geldim. 5 yıllık bir çalışma sonunda Türkiye’de sıralama 3’üncüsü oldum. Daha sonra beni Milli Takım seçmesine çağırdılar. Orada hem sıralamada hem de elemede 2’nci oldum. Zaten Dünya Şampiyonası’na da 2 kişi götüreceklerdi. Dubai’de Dünya Şampiyonası’nda hem Sakaryamızı hem de ülkemizi temsil edeceğiz. Herkesin bir spor dalı ile uğraşması gerekiyor. Herkesin başarmayı istemesi gerekiyor. Tabii ki hedefimiz dünya çapında madalya almak. İnşallah en yükseğe çıkmadan bırakmayacağız. Ülkemizin bayrağını da dünya çapında en yüksek zirve de göstermeye çalışacağız. Çok fazla zorluk çektik ve çok fazla çalıştık. Çalışmalarımızın karşılığını almaya da başladık, inşallah daha da iyi olacak. İnsanlar sadece başarmadan vazgeçmesinler bunu demek istiyorum” dedi.

dunya_sampiyonlugu_icin_mucadele_edecek2
“Emeklerinin karşılığını alarak buralara kadar geldi”
Paralimpik okçulukta antrenörlük yapan Sinan Odabaş, “İlk geldiği zaman okçuluğa meraklıydı ve çok azimliydi. Emeklerinin karşılığını alarak buralara kadar geldi. İnşallah Dubai’de yapılacak okçuluk şampiyonasında ülkemizi en iyi şekilde temsil edecek. Oradan boş dönmeyip madalya alarak ülkemizi gururlandıracak” diye konuştu.

dunya_sampiyonlugu_icin_mucadele_edecek3
“Çok kısa bir sürede Milli Takıma girdi”
Bedensel Engelliler Okçulukta 2’nci kademe okçuluk antrenörü olan Köksal Keskin ise, “Geç yaşta bu spora başladım ve daha sonra antrenörlük aldım. Hemen hemen Ensar ile aynı dönemde okçuluğa başladık. Daha sonra spora ısınınca bunun antrenörlük kurslarına devam ederek antrenörlüğümüzü aldık. Sakarya’da şuanda 3 engelli sporcumuz ile çalışıyoruz ama biz engellilerin bu spora daha çok katılmalarını istiyoruz. Dünya çapında bundan önceki Olimpiyat döneminde güzel dereceler aldık. Biz bunu başarabiliyoruz ve Ensar’da da bunu gördük. Sıfırdan başlayarak çok kısa bir sürede Milli Takıma girmeye hak kazandı. Bu bizim için ve diğer engelli arkadaşlar için bir örnek. Kendilerini eve kapatmasınlar, sadece okçuluk değil diğer sporlarla da ilgilenebilirler. Okçuluk isteyenlere zaten kapımız sürekli açık. Ensar buraya hobi olarak ve bir aktivite olarak başlamıştı şimdi ise Dünya Şampiyonasına gidecek” şeklinde konuştu.

Sağlık ekibinden örnek davranış Sağlık ekibinden örnek davranış

dunya_sampiyonlugu_icin_mucadele_edecek4