Eğitimini başarılı şekilde tamamlayan 168 bekçi, ilk mesaisine çıktı. Teorik ve uygulamalı eğitimden geçen bekçilere, Özel Hareket Polislerinin katıldığı derslerde araç durdurma ve silah kullanma teknikleri öğretildi. Mahallelerde görev yapacak bekçiler, güneşin batışından doğuşuna kadar devriye görevini yerine getirecek.

Sakarya Emniyet Müdürü Fatih Kaya, hizmet içi eğitimlerine tamamlayarak göreve başlayan çarşı ve mahalle bekçilerine seslendi. Kaya, bekçilerle ilgili çok olumlu duygulara sahip olduklarını, bu yeni kadronun Sakarya polis teşkilatına katkı sağlayacağına inandığını vurguladı.

İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya; “Çarşı ve mahalle bekçilerimiz; sizler çok önemli bir görevi ifa edeceksiniz. Görevinizi yaparken, tehlikenin nereden gelebileceğini sezmek, olaylara kanunlar çerçevesinde ve etkin şekilde müdahale edebilmek, anlık ve sağlıklı kararlar verebilmek, bölgesini tanımak ve risk analizini buna göre yapmak bu işin başarısını arttıran unsurlardır. Kanuni hakkınız doğduğunda, yetkiniz ne ise kullanmakta hiç tereddüt etmeyin. Mevzuatı iyi bilin. Mevzuatı iyi bilirseniz, öz güveniniz daha yüksek olur. Kılık, kıyafetiniz, hitabınız, gelişiniz, gidişiniz her şeyinizi çok iyi kontrol edin. Almış olduğunuz silahların sorumluluklarının ağır olduğunu her biriniz iyi bilin. Objektif olacaksınız, tarafsız olacaksınız. Vicdanınıza göre hareket edeceksiniz. Tüm bunları yaparken hukukun üstünlüğüne, insan haklarına saygıya dikkat edeceksiniz. Çevre ve hayvan haklarını gözeteceksiniz. Yeri gelecek bir annenin şefkatini göstereceğiz. Hem çalışırken hem de meslek hayatımızda yeri gelecek bir annenin şefkatini göstereceğiz, yeri gelecek bir askerin disiplinini göstereceğiz . Sizlerde göğüslerinizdeki ay yıldızlı armanın hakkını vererek Sakarya’nın güvenliğinin sağlamasında birer mihenk taşı olacaksınız. Hepiniz Allah’a emanet olun, görevlerinizde başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.