Hendek ilçesi Yukarıçalıca Mahallesi mevkiinde bulunan havai fişek fabrikasında 3 Temmuz 2020'de patlama meydana gelmiş, 7 kişi hayatını kaybederken, 127 kişi de yaralanmıştı.
Olaya ilişkin davanın 6’ncı duruşması Ferizli ilçesindeki yeni cezaevi kampüsünde bulunan Sakarya Ağır Ceza Mahkemeleri Duruşma Salonu'nda görüldü. Duruşmaya, tutuksuz sanıklar fabrika sahiplerinden A.R.E.C., E.Ö, A.A, A.B. ve taraf avukatları katıldı. Fabrika sahiplerinden Y.C. ile H.A.V. ise duruşmaya tutuklu bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) katıldı. Tutuksuz müşteki sanık A.Ç. ise duruşmaya katılmadı.

cumhuriyet_savcisi_esas_hakkindaki_mutalaasini3
Duruşmada taraf avukatlarının belgeler hakkında yaptıkları beyanların ardından Cumhuriyet Savcısı esas hakkındaki mütalaasını sundu. Cumhuriyet Savcısı, 7 sanık hakkında ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma’ suçundan 2 yıl 8 aydan 22 yıl 6'şar aya kadar hapisle cezalandırılmaları ile sanık Y.C. ile H.A.V.’nin tutukluluk hallerinin devamını talep etti. Cumhuriyet Savcısının mütalaasına karşı beyanlarını açıklayan müşteki avukatları ise mütalaaya katılmadıklarını, olası kasıt suçundan da cezalandırmaları gerektiğini belirterek esas hakkındaki savunmalarını hazırlamak için ek süre istediler. Duruşma, esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanların alınmasıyla devam ediyor.