Koronavirüs salgını sonrası yarı iletken üretimi yapan fabrikaların satışları artan tüketici elektroniği ürünleri için çip üretmesi otomotiv sektöründe parça krizine neden oldu. Salgın nedeniyle kapanan fabrikaların hızla üretime başlamasıyla beraber stoklarda bulunan çipler tükenince fabrikalar bu kez de malzeme sıkıntısından üretimlere ara verdi. Çip krizinden en çok Ford, Honda, Toyota, Volvo, Tesla, Renault, Wolksvagen ve General Motors gibi dünya devleri etkilendi.

2 fabrika daha üretimi durdurdu

Stellantis ve Çinli elektrikli araba üreticisi Nio da küresel çip tedarik sıkıntısından dolayı üretimlerini azaltma kararı alan firmaların arasına katıldılar. Fiat ile Peugeot birleşmesinden doğan Stellantis, Cuma günü yaptığı açıklamada, ikisi Kanada’da, biri Meksika’da ve ikisi ABD’de olmak üzere toplamda 5 fabrikasında, mikroçip tedarik sıkıntısı nedeniyle üretimi durduracağını belirtti.

Çip krizinden etkilenen otomobil üreticileri arasında Ford, Honda, General Motors ve Volkswagen da bulunurken, Türkiye’deki Oyak Renault ve Tofaş da üretime ara vereceklerini duyurmuşlardı.

Çip krizi Türkiye'ye sıçradı

Oyak Renault Genel Müdürü Dr. Antoine Aoun, bileşen tedarikinde yaşanan küresel krizin Türkiye'ye de yansıdığını belirterek, "Oyak Renault olarak 15-22 Mart 2021 tarihleri arasında üretime kısa bir ara vereceğiz. Tedarik sorununun üretime etkilerini azaltmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Çevik ve esnek üretim kabiliyetimizle, dış kaynaklı krizlerin etkilerini en kısa sürede aşarak üç vardiyada çalışmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

Tofaş Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı açıklamada, “Söz konusu mikroçiplerin kullanıldığı bazı parçaların yurtdışından tedarik ve teslimat süreçlerindeki aksamalar sebebiyle 19 Mart 2021 akşamı mesai bitiminden 5 Nisan 2021 tarihine kadar iki hafta süreyle fabrikada üretim faaliyetlerine ara verileceği” ifade edilmişti.

Sadece otomotiv sektörünü vurmadı

Otomotiv sektörünün yanında bazı akıllı telefon üreticileri de küresel çip darboğazından etkilenerek planlarında değişikliğe gitmek zorunda kaldı. Samsung çip krizi nedeniyle bu yıl piyasaya sürmeyi planladığı yeni Galaxy Note modelinin tanıtımını erteleyebileceğini belirtmişti.

Güney Koreli şirketin CEO’su Koh Dong-jin yaşanan sıkıntının bir sonraki çeyrekte şirket performansına olumsuz yansıyacağını vurgulamıştı.

Koh, yarı iletken çiplerin arz ve talebinde küresel çapta ciddi dengesizlik olduğunu belirterek "Zorlu döneme rağmen şirket yöneticilerimiz bu sorunu çözmek amacıyla denizaşırı ülkelerdeki ortaklarımızla görüşüyor. Çip kıtlığının yüzde 100 bittiğini söylemek güç" diye eklemişti.

Otomobil fiyatları aşırı yükselebilir

Yarı iletken tedarikinde yaşanan sorunla fabrikaların üretime ara vermesinin araç fiyatlarını yukarı çıkarması bekleniyor. Uzmanlara göre arz-talep dengesindeki bozulma, maliyetlerdeki artış ve otomobil üretimindeki düşüş fiyatları agresif olarak artırabilir.

/ Haber7