CHP Grup Başkanvekili, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, mecliste düzenlediği basın toplantısında hükümeti eleştirdi.

Ayhan Sefer Üstün'den BMC açıklaması Ayhan Sefer Üstün'den BMC açıklaması

CHP’li Engin Özkoç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında sözlerine, Bursa Osmangazi ilçesindeki terör saldırısında yaşamını yitiren infaz koruma memuruna Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa dileyerek başladı, terör saldırısını lanetledi. Özkoç, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, yaz mevsiminin yaklaştığını, orman yangınlarına karşı önlemlerin bir an önce tamamlanması gerektiğini söyledi. 

"Emeklinin yaşam hakkı hiçe sayılıyor"
Engin Özkoç, Türk Hava Yolları’nın huzur hakkını yaklaşık 3 kat artırarak 25 bin liraya çıkartıldığı bir dönemde, emeklinin bayram ikramiyesine 100 lira bile artış yapılmamasını eleştirdi. Özkoç, “Emeklinin yaşam hakkı hiçe sayılıyor. Bugün tüm emeklilerin gözü kulağı Meclis’te AKP Grup Toplantısındaydı. Cumhurbaşkanından müjde bekliyorlardı. Türk Hava Kurumu'ndaki yönetim kurulu üyelerinin aldıkları huzur hakkını 8000'lerden 25000'e çıkartan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın politik anlayışı, emeklilere de bayram ikramiyesinde 100 lira olsun artış yapar diye bekliyorlardı. Oldu mu? Hayır. Erdoğan kur korumalı mevduatla parası olanı, kendisinin atadığı bürokratları ve çevresini saran yandaşları korumak için elinden gelen her şeyi yapıyor. Ama milyonlarca emekliyle ilgili en ufak bir adım atmıyor” dedi.

“Türkiye 2023’e 23. ülke olarak girecek”
Özkoç, IMF’nin son yayımladığı Ekonomik Görünüm Raporu’nda yer alan Türkiye’ye ilişkin öngörüleri değerlendirdi. Özkoç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Saray’a çıkarken 2023’te Türkiye’yi ilk 10 ekonomi içine sokmayı hedeflediğini anımsatarak, Türkiye’nin 2021’de ilk 20 ülke listesinden düştüğünü, 2022’de ise 23. Sıraya gerilediğini belirtti. Özkoç, “Türkiye ne yazık ki 2023’e 23. ekonomi olarak girecek” diye konuştu.