Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, göreve başladığı günden bu yana geçen 2 yılda 1 milyara yakın yatırımı Sakarya’ya kazandırdıklarını açıkladı. 31 Mart 2019 seçimlerinin ardından 5 Nisan 2019’da mazbatasını alarak göreve başladıklarını söyleyen ve Sakarya’yı tarım, ulaşım, çevre, eğitim, spor, altyapı ve üstyapı yatırımlarıyla buluşturduklarını ifade eden Başkan Ekrem Yüce, destek gösteren tüm vatandaşlara teşekkür ederek, tüm şehri kucaklayan bir anlayışla çalışmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

"Tarımın geleceğini güvence altına alıyoruz"
Şehir genelinde tarımı kalkındırmak adına çok önemli adımları hayata geçirdiklerini vurgulayan Başkan Ekrem Yüce,
“Tarım, şehrimizin en önemli gerçeği. Bu şehrin tarımda var olan potansiyelini iyi biliyor ve adımlarımızı kararlılıkla atıyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak tarımsal kalkınma hamlelerimizi başlattık. Üreticimize destekler sunan, verimli topraklarımızı nakış nakış işleyen bir çalışma prensibine sahibiz. Hamdolsun kenevir başta olmak üzere katma değeri yüksek ürünleri şehrimizde üretiyoruz. Fidan A.Ş ve Sera A.Ş ile şehrimizin tarımsal geleceğine katkı sunduk. İnşallah tarımsal kalkınmanın en önemli şehri Sakarya olacak” dedi.

Tarımın beşiği Sakarya
Tarımın beşiği Sakarya’nın Türkiye’de bir marka olacağını açıklayarak sözlerine devam eden Başkan Yüce,
“Atıl olan Melen Botanik Vadisi, Cennet Vadisine dönüşüyor. Karasu, Kaynarca ve Kocaali sınırlarında yer alan Melen isale hattını Tarım ve Orman Bakanlığımız ile üretim alanı haline getirdik. Lavanta, kekik, kuşburnu, akasya ve defne gibi birçok bitkimiz de toprakla buluştu. Aynı zamanda nesli tükenmekte olan salep bitkisinin de ekimini UTÇEM’de gerçekleştirdik. Pamukova’da çilek üretim merkezi oluşturduk. Şehrimizde arıcılıkla uğraşan 54 üreticiyi eğitim programına aldık. Dünya’da ikinci sırada yer alan ülkemizin bal üretimine Sakarya’dan katkı sağlamaya devam ediyoruz. Yine Türkiye’de ilk olacak Seracılık Mükemmeliyet Merkezini Akyazı’da hayata geçireceğiz” diye konuştu.

"Çevreci bir anlayışa sahibiz"
Sakarya’ya birçok yeni yaşam alanı kazandırmak adına parklar ve meydanlarda düzenleme çalışmalarına başladıklarını ifade eden Başkan Ekrem Yüce,
“Geyve’nin tarihi dokusuna uygun örnek bir meydan çalışmasını hayata geçireceğiz. Yeşil alanları, şehir mobilyaları ile 7/24 yaşayan bir meydan olacak. Aynı şekilde Unkapanı’nda başlattığımız yenileme çalışması sayesinde bölgemiz modern bir görünüme kavuşmuş olacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımlarıyla Millet Bahçemizi vatandaşımızın hizmetine sunduk. Karaman Engelsiz Millet Bahçesinin açılışını gerçekleştirdik. Orman Park’ta yenileme çalışmalarımızı sürüyor. Çevreye bakışımız bellidir; yeşili ve doğayı korumak, hemşehrilerimizin nefes alacağı yeni alanlarla sosyal yaşama katkılar sunmaktır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’ye örnek 2 proje
Türkiye’ye örnek projelerine yenilerini eklediklerini belirten Başkan Ekrem Yüce,
“SGM bünyesinde 300 metrekare alan üzerine kurulu Sosyal Sevgi Mağazamızda 2 bin 500 kıyafet bulunuyor. Mağazamız hem içeriği hem de işleme yöntemi açısından ülkemize örnek olacak bir noktadadır. Mağazamıza bağışladıkları kıyafetlerle bizlere destek olan dostlarımıza şükranlarımı arz ediyoruz. Aynı zamanda Sosyal Sevgi Mağaza’mızın hemen yanında ihtiyaç sahiplerine yönelik gıda ürünlerinin yer aldığı sosyal marketi kısa süre içerisinde hizmete sunacağız. Toplumsal dayanışmanın artmasına yönelik yeni projeleri hayata geçirmeye devam edeceğimizi belirterek desteklerini esirgemeyen tüm hayırseverlere teşekkür ediyorum” dedi.

"Sporun ve sporcunun yanındayız"
Sporcunun ve sporun her zaman destekçisi olduklarını belirten Başkan Yüce,
“2020 yılının son aylarında Dünyanın en prestijli organizasyonlarından birisi olan Dünya Dağ Bisikleti Maraton Şampiyonasını Sakarya’mızda düzenledik. Dünyanın 13. bisiklet dostu şehri unvanını da bu yıl içerisinde almış olacağız. Yenikent Spor Salonu yanına uluslararası müsabakalara uygun Bocce sahası inşa ettik. Sapanca Hacımercan Spor Tesisi ile geleceğin yıldızlarının yetişeceği sentetik bir sahayı Sapancalı vatandaşlarımızın hizmetine kazandırdık. Şehrimize yeni bisiklet yolları kazandırmak için de kollarımızı sıvadık. Bisiklet Vadisi’nden Vagon Park’a kadar uzanan bisiklet yolunu tamamladık. Sapanca kıyılarına ulaşacak 2. ve 3. etap çalışmaları ise kısa süre içerisinde başlayacak. Büyükşehir Belediyesi olarak sporun ve sporcunun desteklenmesi, spor kültürünün artması için gereken adımların her zaman atılmasını sağlayacağız” sözlerine yer verdi.

800 bin tonu aşkın rekor asfalt 
Sakarya’nın kentsel tasarımını yenilemek için ilk olarak asfalt çalışmalarına yoğun bir mesai harcadıklarını ifade eden Başkan Yüce,
“2 yıllık süre zarfında şehir merkezi ve 16 ilçede 800 bin tonu aşkın rekor asfalt çalışması gerçekleştirdik. 570 kilometreyi bulan ve yaklaşık 210 milyonluk maliyeti ulaşımlara yeni bir soluk kazandı. Yayalarımızı da unutmayarak 135 bin metrekareye ulaşan kaldırımları yeniledik. Yazlık Caddesi, Sakarya Caddesi, Sağlık Caddesi, Maltepe Caddesi, Mehmet Akif Ersoy Caddesi, Şehit Yaşar Güler Caddesi, Fatih ve Türbe Caddesi gibi birçok işlek caddemizi yeni yüzüne kavuşturduk” ifadelerini kullandı.

"Ulaşımda çağ atlıyoruz"
Ulaşıma kavşak ve duble yollar ile yeni bir soluk kazandıracaklarını belirten Yüce, “Bölünmüş yollar, köprülü kavşaklar ile Sakarya ulaşımında yeni bir dönemi başlattık. Kalkınmamızın temel altyapısı olan ulaşım projeleri şehir ulaşımında büyük öneme sahip olacak. İlk olarak SGK Kavşağındaki yıllardır yaşanan trafik sorununu ortadan kaldırmak için kollarımızı sıvadık. 30 milyon TL’lik yatırımla şehrimizin girişini köprülü kavşakla rahatlatacağız. Anadolu Otoyolu'ndan Sakarya'ya yeni giriş olacak proje için geri sayıma geçtik. Projesi hazırlanarak bakanlığa sunulan yatırımın ihalesi yapıldı. Büyükşehir Belediyesi olarak bölgedeki kamulaştırma çalışmalarını tamamlayacağız. Sakarya otobandan yeni bir girişe kavuşacak, şehir merkezi trafiği rahatlayacak” şeklinde konuştu.

"Duble yolları şehrimizle buluşturuyoruz"
Açıklamalarına devam eden Başkan Ekrem Yüce,
“Şehrimizin her noktasında ulaşımı güçlendirme çalışmalarımızı gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda; Kumköy ve Kovan Sokak duble yol, Bağlar Caddesi duble yol, Tuzla-Sanayi Caddesi bölünmüş yol, Sebahattin Zaim-Yazlık arası köprü geçişi ve duble yol ve Arifiye duble yol şehrimize kazandırıyoruz” diye konuştu.

Sakarya’nın eğitimi güçleniyor
Sakarya’nın geleceğine ışık tutacak yeni nesiller için eğitim adına çok önemli adımlar attıklarını ifade eden ve yeni eğitim külliyesinde çalışmaların devam ettiğini dile getiren Başkan Ekrem Yüce,
“Sakarya’mızın tarihinde önemli bir yere sahip olan Adapazarı İmam Hatip Lisesi’ni yeniden inşa ediyoruz. Erenler Yaşam Merkezi içerisinde çocukların kişisel ve akademik gelişimlerine katkı sağlayacak Çocuk Akademisini hayata geçiriyoruz. Sakarya’mızda faaliyet gösteren SGM’lere bir yenisini de Karasu’da ekledik” dedi.

"Sakarya’ya hizmet bizim birinci önceliğimiz"
BELPAŞ’ın faaliyet alanını genişlettiklerini dile getiren ve hizmet sektörünün yanında sosyal sorumluluk projeleriyle vatandaşların yanında olmaya gayret gösterdiklerini belirten Başkan Ekrem Yüce,
“Büyükşehir güvencesiyle günlük ve hijyenik bir şekilde gelen sütlerimizi vatandaşlarımız ile buluşturmak adına Süt54 satış ofislerimizi faaliyete geçirdik. Bunun yanı sıra doğal şifa kaynağı olan bal satışlarımız için Bal54’ü vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Bal çeşitlerinin yanı sıra arı sütü, polen, propolis gibi ürünlerin satışını da yapmaktayız. Sakaryalıların ucuz ve kaliteli ürünlere ulaşmasını sağlamak için Et54, Yumurta54 ve Fındık54 projelerini hayata geçirdik. Şehrimizin marka değeri olan kabağımızın tanıtımına katkı sunmak adına Gar Meydan’ına ‘Gabak Evi’ adı altında kabak ve kabak ürünleri satış noktası kurduk” ifadelerine yer verdi.

Sakarya güçleniyor
Açıklamalarına devam eden Yüce,
“Sakarya-İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı arasında konforlu ve ekonomik yolcu taşımacılığı hizmetine HAVASAK’lar ile başladık. Ayrıca araç yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde parklanmaya Park54’le düzen getirdik. Kadın kooperatifi marifeti ile Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığımız bünyesinde kurulan Yağcıbedir halısı üretim atölyesi çalışmalarına devam ediyor. 3 bin yıllık tarihi bir kültüre sahip çıkıyoruz. Kumuş olduğumuz kooperatif içerisinde hediyelik eşya, dekoratif paketleme ve ambalaj malzemeleri üretimini gerçekleştiriyoruz. En bilinen güvenilir ve lezzetli harmanlardan oluşan ÇAYKUR satış noktası ile çayın kaynağını şehrimize getirdik” diye konuştu.

"Koronavirüse karşı tüm önlemlerimizi alıyoruz"
Bir yılı aşkın süredir devam eden Koronavirüs salgını ile mücadelede tüm imkânları ile seferber olduklarını söyleyen Başkan Ekrem Yüce,
“Her Eve Maske sloganıyla bugüne kadar 15 milyonu aşkın maskeyi vatandaşlarımızla buluşturduk. Salgın tehdidi ortadan kalkana kadar üretimimiz devam edecek. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza erzak desteğiyle bu zor günlerinde yanlarında olduk. Şehrimizin tamamına yayılan bir anlayışla dezenfekte çalışmaları gerçekleştirdik. Toplu taşıma araçları, kamu kurumları, duraklar, meydanlar ve oturma alanlarını dezenfekte ettik. Sokak hayvanlarımız da unutmadık. Sokak hayvanlarımız için beslenme odakları kurduk. Bu süreçten etkilenen esnaflarımızın mağdur olmamaları adına mazot, su faturası, ilan-reklam vergisi, yıllık çevre temizlik vergisi ve belediyemizin kiracısı olan işletmelerin kira bedellerini kapsayan 15 milyon TL’lik ekonomik destek paketini esnafımıza sunduk” dedi.

Sakarya’nın altyapısına güçlü yatırımlar
"Altyapıda güçlü şehir için içmesuyu, kanalizasyon ve yağmursuyu hatları inşa ettik. Yenilenebilir enerji için projeler hazırladık. Suyun her damlasını korumak adına çalışmalar yürüttük" diyerek konuşmasına başlayan Başkan Yüce, “Yüzde 58 seviyelerinde devraldığımız Akçay Barajını tamamladık. Sapanca Gölü’ne alternatif su kaynağı olacak barajımız aynı zamanda enerji üretimine de katkı sağlayacak. Bunun yanı sıra Karaman’da kurulacak Güneş Enerji Santrali (GES) sayesinde Büyükşehir kendi enerjisini üretecek. Yıllık 8,15 GWh elektrik üretilmesi hedeflenen projede çalışmalara başladık. Akyazı’da bulunan Atıksu Artıma Tesisimizin kapasitesi 13 binden 25 bine çıkarıldı. Hazırlıklarımız tamam, çalışmalar başlıyor. Şehrimizin her noktasında kanalizasyon, yağmursuyu ve içmesuyu çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi 24 Aylık Yatırımlar Listesi
Kentsel Tasarım ve Dönüşüm
1.    Asfaltlama Çalışmaları
2.    Lüleci Sokak Yenileme Projesi
3.    Alifuat Paşa Suat Yalkın Caddesi Yenileme Projesi
4.    135 Bin Metrekare Kaldırım
5.    37 Kilometre Beton Yol Projesi
6.    Yazlık Caddesi Yenileme Projesi
7.    Sakarya Caddesi Yenileme Projesi
8.    Sağlık Caddesi Yenileme Projesi
9.    Mehmet Akif Ersoy Caddesi
10.    Maltepe Caddesi Yenileme Projesi
11.    Erenler Şehit Yaşar Güller Caddesi
12.    Beton V Kanal Yapımı
13.    Fatih ve Türbe Caddesi Yenileme Projesi 
14.    Karasu İstiklal ve Mevlana Caddeleri Yenileme Çalışmaları
15.    Ferizli Cumhuriyet Ve Fevzi Çakmak Caddeleri Yenileme Çalışmaları
16.    Deveoğlu Caddesi Yenileme Projesi


Ulaşım, Kavşak ve Duble Yollar
1.    Sakarya SGK Köprülü Kavşak 
2.    Sakarya’ya Yeni Otoban Çıkışı
3.    Kumköy ve Kovan Sokak Duble Yol
4.    Bağlar Caddesi Duble Yol
5.    Tuzla Sanayii Caddesi Bölünmüş Yol
6.    Teketaban-Hocaköy Köprü Genişletme 
7.    Sabahattin Zaim-Yazlık Arası Köprü Geçişi ve Duble Yol
8.    Arifiye Duble Yol
9.    Yeni Otoban Girişi


Çevre ve Yeni Yaşam Alanları
1.    Sakarya Millet Bahçesi
2.    Kocaali Bahçem Park
3.    Karaman Engelsiz Millet Bahçesi
4.    Katı Atık Aktarma İstasyonları
5.    Mavi Bayraklı Sahiller
6.    Bisiklet Yolları
7.    Yanık Fidan Üretim Satış Merkezi
8.    26 Çocuk Oyun Grubu
9.    Orman Park Yenileme Projesi
10.    Maden Deresi Ekoturizm Projesi
11.    Katı Atık Düzenli Depolama Sahası2.Etap
12.    Fidan ve Peyzaj Satış Noktaları
13.    Sakarya Nehri Rekreasyon Projesi
14.    Sakarya Ticaret Merkezi


Tarım ve Hayvancılık
1.    Yeşil Hazine: Endüstriyel Kenevir
2.    Melen Botanik Cennet Vadisi
3.    Uygulamalı Tarım ve Çiftçi Eğitim Merkezi
4.    Kültür Ortamında Salep Yetiştiriciliği
5.    54 Katılımcılı Arıcılık Projesi
6.    Doğal ürünler Köy Pazarı
7.    Seracılık Mükemmeliyet Merkezi
8.    Safran Yetiştiriciliği
9.    Pamukova Çilek Üretim ve Eğitim Merkezi
10.    Manda Çiftliği
11.    Geyve Ürün Toplama Merkezi


Yapı İşleri ve Kent Estetiği
1.    Geyve Meydan Projesi
2.    48 Derslikli İmam Hatip Okulu ve Konferans Salonu
3.    Çocuk Akademisi
4.    Unkapanı Meydan Projesi
5.    Hendek İtfaiye Hizmet Binası
6.    Karasu SGM


Spor Dostu Şehir Sakarya
1.    2020 Dağ Bisikleti Dünya Maraton Şampiyonası
2.    Sapanca Hacımercan Spor Tesisi
3.    Bocce Sahaları
4.    BMX Dünya Şampiyonası
5.    Bisiklet Dostu 13. Şehir Unvanı
6.    Ayçiçeği Bisiklet Vadisi Bisiklet Müze Kafe Projesi


BELPAŞ Yatırımları
1.    HAVASAK
2.    Çaykur Satış Ofisi
3.    Süt 54
4.    Park 54
5.    Gar Meydanı Kabak Evi
6.    Bal 54
7.    Yumurta 54
8.    Fındık 54
9.    Et 54
10.    S.S: Sakarya Çalışan Kadınlar ve Kadın Girişimi Kooperatifi
11.    Uçak Kıraathanesi ve Kafeterya


Kültür ve Sosyal Hizmetler
1.    Arabalı Sinema
2.    150 Bin Kişiye Sosyal Hizmet
3.    Yağcıbedir Halısı
4.    Karaca Ahmet Türbe ve Cami Restorasyonu


Altyapı ve Enerji Yatırımları
1.    Akçay Barajı Projesi
2.    Sapanca İçme Suyu İsale Hattı
3.    Dijital SASKi Hizmetleri
4.    Karapürçek İçme Suyu, Kanalizasyon ve Yağmur Suyu Projesi
5.    Eskibıçkı ve Bıçkı Atik İçme Suyu Projesi
6.    Yazlık Bölgesi Yağmur Suyu Projesi
7.    Bağlar, Süleymanbey ve Köprübaşı Kanalizasyon Projesi
8.    Karaman Güneş Enerji Santrali Projesi
9.    Taraklı ve Geyve İçme Suyu Projesi
10.    Akyazı Atık Su Arıtma Tesisi Kapasite Artırma Projesi
11.    Serdivan Yağmur Suyu Projesi
12.    Erenler Yağmur Suyu Projesi
13.    Ferizli ve Söğütlü Kanalizasyon Projesi
14.    Karasu İçme Suyu Projesi
15.    Arifiye Kemaliye Grubu İçme Suyu Projesi
16.    Taraklı Atık Su Arıtma Projesi
17.    Adapazarı-Erenler-Serdivan Su Kayıplarını Önleme Projesi
18.    İçme Suyu ve Atık Su Laboratuvar Projesi (SCADA)
19.    Muhtelif Yerlerde İçme Suyu Şebeke Yenileme Projesi
20.    Muhtelif Yerlerde Kanalizasyon Yenileme Projesi
21.    Adapazarı Yağmur Suyu Projesi
22.    Hızırilyas İçme Suyu Arıtma Tesisinde Ultraviyole ile Dezenfeksiyon Projesi
23.    Kuraklık ile Mücadele


Koronavirüsle Mücadele
1.    Maske İmalatı
2.    Dezenfekte Çalışmaları
3.    Sosyal Destek Çalışmaları
4.    Sokak Hayvanları Besleme Odakları
5.    Esnaf Destek Paketi
6.    Evde Kal Kitapla Kal Projesi


Genel Çalışmalar
1.    Deprem Borçları
2.    Yöresel Ürünler Pazarı
3.    Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi
4.    Sosyal Sevgi Mağazası