Öne Çıkanlar sapanca gölü ekmeleddin ihsanoğlu sapanca danışma saü

Saadet Partisi Sakarya İl Başkanı Eyüp Yıldırım, yaptığı basın açıklamasında hükümete yüklendi. Yıldırım, “Hükümet şikâyetçi olduğu faiz lobisinin cebini doldurmaya devam ediyor. 2013 bütçesinde olduğu gibi 2014 bütçesinin de büyük kısmı vergilerle yine vatandaşın sırtına yüklenirken, kaymak her zamanki gibi lobiye gidiyor” dedi.

Hükümetin geçen sene, 2013 yılı için hedeflenen bütçe açığını tutturamadığını kaydeden Yıldırım, “2014 yılı için ortaya koyduğu bütçe öngörüsü de görenleri hayrete düşürdü. 403.2 milyar TL olarak belirlenen 2014 bütçesinin 348,4 milyar TL’si vergi olarak milletin sırtına yüklenirken, vergi dışı kalemlerin bütçedeki payı ise sadece 54,8 milyar TL olarak açıklandı” şeklinde konuştu.

Akp-faiz lobisi ilişkisi ödenen parada gizli

“2003 yılı başından 2013’ün Temmuz ayı sonuna kadar geçen 10,5 yıllık AKP dönemi, devlete borç para veren rantiyeyi öylesine ihya etti ki, böylesini tarih yazmadı” diyen SP İl Başkanı Eyüp Yıldırım, “Bu süreçte ödenen iç borç anapara ve faizi tam tamına 1.5 trilyon lirayı aştı. AKP, kamuoyu önünde “faiz lobisi” diye sızlanırken, gerçekte faizcileri besledi. Bu tutarın yaklaşık olarak 550 milyar liralık kısmının faiz ödemelerinden oluşması, AKP-faiz lobisi ilişkisinin gerçek yüzünü gösterir gibiydi. Orta Vadeli Plan’da da 2014 ve 2015 yılları için öngörülen 50 milyar lira civarında faiz ödemeleri, faiz lobisine birer gelir taahhüdü gibi görünüyor. Gezi Parkı olayları sonrası olayın ekonomik ayağının sorumlusu olarak faiz lobisini gösteren Başbakan Erdoğan Hükümeti, milleti bu yıl da faiz lobisi için çalıştıracak. 2013 yılı için 50 milyar TL faiz lobisine kaynak aktaran hükümet, 2014 yılı bütçesinde de ülkenin kanını emen bu lobiye 52 milyar TL kaynak aktaracak. Rakamlara göre bütçenin 8’de 1’i lobinin cebine girecek. Geçen yıllarda olduğu gibi bütçede vergiden elde edilecek gelirler ise 348.4 milyar TL olarak öngörülüyor. Böylece 403.2 milyar TL’lik 2014 yılı bütçesinin yüzde 86,5’i yine milletin sırtına yüklenen vergilerle karşılanacak. ÖTV ve KDV ile yine milletten bütçeyi tamamlayacak olan hükümetin vergi kalemleri dışındaki bütçe için oluşturduğu gelir payı ise sadece 55 milyar TL. Türkiye’nin 2014 yılı bütçesini hazırlayıp TBMM’ye getiren hükümetin bu yıl tutturamayacağı bütçesinin aynısını yine açıkladı. Geçen yıl 404 milyar TL olarak belirlenen bütçe bu yıl 403.2 milyar TL olarak açıklanırken, bütçe açığı ve faiz lobisine gidecek rakamlar ise yine yüksek düzeyde.2013 yılı bütçesinin açıkla başlatıp tutturamayan hükümet 2014 yılı bütçesini de açıkladı. Önceki gün Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki sunumuyla bir aylık bütçe maratonu da böylece başlamış oldu. Bakan Şimşek’in açıkladığı rakamlar ise Türkiye’nin bu yıl olduğu gibi 2014 yılında da faiz lobisine çalışacağını ortaya koydu. Bütçe rakamlarını açıklarken bir öne sürdüğü ifadelerle dikkat çeken Şimşek’in açığı koruyan, faize kaynak aktaran düzene herhangi bir şey söylememesi ise ilginç bulundu” dedi.

52 Milyar TL faiz

“2013 yılı için 50 milyar TL’nin üstünde bir rakamı faiz lobisine aktaran ve aktarmaya devam eden hükümetin bu yılki bütçesi de yine kan emicileri umutlandırıyor” diyen Aksoy, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Gezi olayları sırasında Başbakan Erdoğan’ın banka ve faiz lobilerine karşı çıkışlarının arkasından gelen yeni bütçe kanun tasarısı görenleri şaşkına çevirdi. Erdoğan’ın sözleri sonrası milletin bir beklentiye girdiği faiz lobisine karşı duruşun ortaya çıkan tasarı ile hayal kırıklığına dönüştüğü görülüyor. Hükümet’in 2014 yılı için ortaya koyduğu bütçe rakamlarına göre bütçenin 8’de 1’i yani 52 milyar TL’si Erdoğan’ın da yakındığı kan emici faiz lobisine aktarılacak. Hükümetin 2014 yılı bütçesi için öngörülen temel büyüklükler ise şu şekilde: Bütçe Giderleri 436,3 milyar TL, faiz hariç giderler 384,3 milyar TL, bütçe gelirleri 403,2 milyar TL, vergi gelirleri 348,4 milyar TL, bütçe açığı 33,2 milyar TL ve faiz dışı fazla 18,8 milyar TL, faize gidecek kaynak ise 52 milyar TL. Açıklanan 2014 bütçe rakamları yine bütçenin yükünü milletin sırtında olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Geçen yıllarda olduğu gibi bütçede vergiden elde edilecek gelirler ise 348.4 milyar TL olarak öngörülüyor. Böylece 403,2 milyar TL’lik 2014 yılı bütçesinin yüzde 86,5’i yine milletin sırtına yüklenen vergilerle karşılanacak. ÖTV ve KDV ile yine milleten bütçeyi tamamlayacak olan hükümetin vergi kalemleri dışındaki bütçe için oluşturduğu gelir payı ise sadece 55 milyar TL gibi küçük bir rakam. 2013 yılı bütçesinin hedeflerini tutturamayan hükümetin 2014 yılı bütçe açığı hedefi de dikkat çekiyor. 2013 yılı için geçen yıl 33,9 milyar TL olarak öngörülen bütçe açığı bu günlerde 50 milyar TL’ye yaklaşmışken, 2014 yılı bütçesi içinde hükümet 33,2 milyar TL tutturamayacakları bir bütçe açığı açıkladı. Bütçe açığının GSYH’ YE oranı ise 2013 yılına göre gelecek yıl yüzde 1,2’den yüzde 1,9’un üstünde gerçekleşecek.” 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.