Öne Çıkanlar ilahiyat fakültesi beden eğitimi öğretmeni Yeşilyurt Ticaret Merkezi sakali şerif danışma

Şizofreni hastalarının istihdamı için çalışma yapıldı

TRSM sorumlu hekimi Psikiyatrist Dr. Elçin Özsin Aydemir genellikle gençlik yıllarında baş gösteren şizofreni hastalığının, hastaların işlevselliğini bozan, yakınlarını ve toplumu olumsuz etkileyen, kişisel ve ekonomik sorunlara yol açan önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirttti. Aydemir, “Bu sebeple de merkezde öncelikle vazgeçilmez olan ilaç tedavisinin yanında hastaların ailevi, sosyal ve ekonomik sorunlarıyla da yakından ilgileniyoruz” dedib

Dr. Aydemir, hastalık hakkında bilgi sahibi olmayan bireylerin şizofreni tanısı alan bireylerden zarar görmekten korktuklarını, bu durumun da hastalara yönelik damgalamaya neden olduğunu belirterek, bu sebeple de tedaviyle iyi durumda ve çalışabilecek durumda olan hastaların da işe girme konusunda ciddi bir dışlanmaya maruz kaldıklarını kaydetti.

Merkezde görevli Sosyal Hizmet Uzmanı Yasemin Danış, gelişen ruh sağlığı politikalarıylagünümüzde şizofrenili bireylerin ekonomik ve sosyal yaşama katılmalarını sağlamanın dünya genelinde ulaşılmak istenen ortak hedef olduğunu dile getirirken, çalışabilecek durumda olan şizofrenili bireylerin istihdamının sağlanmasının, hem bireyin yaşam kalitesi ve işlevselliklerinin arttırılması, hem de topluma olan sosyal ve ekonomik yükün azalması açısından ciddi bir öneme sahip olduğunu vurguladı. Bu sorunun çözümüne yönelik İş-Kur ile görüşmeleri sonucu İş-Kur müdürü Tekin Kaya’nın da konuya hassasiyetle yaklaşmasıyla Sakarya’daki işverenlere yönelik ayrımcılıkla mücadele ve pozitif ayrımcılık hedefiyle güzel bir çalışma başlattıklarını kaydeden Danış, bu kapsamda Sakarya’da hizmet veren işverenleri Merkezlerine davet ettiklerini dile getirdi.

Danış, “Hastalık hakkında ve Toplum Ruh Sağlığı Merkezi hakkında bilgilendirmeler yaptık ayrıca halen memur olarak çalışan ve çalışabilecek durumda olan bazı hastalarınında toplantıya katılarak kendilerini ifade etme şansı buldular.Böylece işverenlerin kafasındaki saldırgan hasta önyargısını kırılmaya çalıştık” dedi.

Danış, amaçlarının Sakarya’daki tüm işverenlere bu şekilde birebir ulaşarak, ekip üyeleriyle birlikte hastalığı anlatmak ve böylece hastalarına istihdam kapılarını açmak olduğunu ifade etti.

Toplantıya katılan hastalar ise, TRSM’ye düzenli olarak devam ettiklerini, ilaçlarını mutlaka kullandıklarını, düzenli takip ve tedaviyle de çalışabilecek durumda olduklarını ancak toplumun gözündeki hastalıkla ilgili olumsuz imaj nedeniyle işverenlerin kendilerini işe almak istemediklerini dile getirdiler.Geleceğe umutla bakamadıklarını belirten hastalar, kendilerine uygun bir iş verildiğinde mutlaka çalışmak istediklerini ifade etti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.