Hayatı paylaşmaya engel yok
Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Davut Yüce, devam eden çalışmalar, Sosyal Gelişim Merkezi’nin faaliyetleri ve daha birçok konuda açıklamalarda bulundu. Yüce, “Hem engelli vatandaşlarımızın hem de engelli yakınlarının sosyalleşmelerine olanak sağlamak için Engelsiz Kafe ve Engelli Gündüz Bakım Evi projelerimizi hayata geçiriyoruz” dedi.

“Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığının görev tanımı nedir?”

Kişi ve ailelerin maddi, manevi ve sosyal yoksunluklarının giderilmesine ve ihtiyaçlarının karşılanmasına, sosyal sorunlarının önlenmesine ve çözümlenmesine yardımcı olunmasını ve hayat standartlarının iyileştirilmesi ve yükseltilmesini amaçlayan sistemli ve programlı hizmetlerin yürütülmesidir. Engellilerin toplum hayatı ile bütünleşmelerini sağlayıcı ve kolaylaştırıcı çalışmaları yürütülmesi, sosyal ve kültürel aktivitelerin yapılması, teşvik edilmesi ve yaygınlaştırılması gibi görevleri yerine getirmektedir.

“Çocukların ağırlıkta bulunduğu bir kurum. Çocuklarla iletişim konusunda uygulanan metodlar nelerdir?”

Sosyal Gelişim Merkezi’nde bizim için öncelik çocukların mutlu olmasıdır. Okul telaşı, sınav kaygısı, ödev yükü olmadan çocukların isteyerek geldiği bir ortam sağlamaktır. Çocuklara yönelik faaliyetlerimizde toplumsallaşma sürecinde çocukların eğlenerek öğrenebildiği, fiziksel ruhsal ve bilişsel gelişimleri gözetilmektedir. Çocuklarımızın okul dışında kalan zamanlarını da en etkili ve faydalı kullanacakları bir mekân planlanmıştır. Aynı zamanda ailenin tüm fertlerine de burada farklı kurslarla ulaşmaktayız.

“Engelli vatandaşlara önemli hizmetler sunuyorsunuz. Vatandaşların görüşleri ne yönde?”

Büyükşehir Belediyesince engellilere sunduğumuz önemli hizmetlerimiz 7 yıldır artarak devam etmektedir.  Şehrimizin her alanda engelsiz bir Sakarya’ya ulaşması için yaptığımız çalışmaların yanında engellilerimizle sağladığımız gönül bağı sayesinde düzenlediğimiz bütün etkinliklerde bizleri yalnız bırakmamaları onların bizlere olan tepkilerini ortaya koymaktadır

Yeni engelli merkezinde çalışmalar devam ediyor. Bununla ilgili düşünceleriniz neler?

Yeni engelli merkezimizde engellilere yönelik yaptığımız eğitim, öğretim, sosyal faaliyetler, medikal yardımlar ve taşıma hizmetimizle engelli vatandaşlarımızın sosyal hayatın içinde daha fazla yer almalarına destek sağlamaya çalışıyoruz. Ayrıca hem engelli vatandaşlarımızın hem de engelli yakınlarının sosyalleşmelerine olanak sağlamak için Engelsiz Kafe ve Engelli Gündüz Bakım Evi projelerimizi hayata geçireceğiz.

“Sosyal yardım konusunda önemli bir kurumsunuz. Süreci nasıl yönetiyorsunuz?”

Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü olarak, il genelindeki tüm ilçelerde bulunan mağdurlarımızı yaşlı, dul, yetim, öksüzlerden başlayarak, gelir düzeyi düşük fakirlerimize,  yoksullarımıza yaşamlarında karşılaştıkları zorluklara göre yardım yapmaktayız. Müdürlüğümüz “saha araştırma görevlilerince” titizlikle ve bizzat ailelerimizin evine giderek inceleme yapmakta, durumuna göre ihtiyaç duyulan eksikliklerini çözüme kavuşturmaktayız. Yangın-sel vb felaketler neticesinde mağduriyet yaşayan vatandaşlarımızın ev tadilatı, eşya talepleri, okul döneminde ise kırtasiye eğitim set yardımı, kışın yakacak, soba ve giysi yardımı ve sokakta yaşayan evsiz, kimsesiz, yaşlılara ise barınma, yiyecek giyim yardımı ve yaşlı yatalak hastalarımıza “sıcak aş”  dağıtımı yaparak  “uzanan ellere, elimizi uzatmaya ” çalışmaktayız.

“Ramazan ayında düzenlenen geleneksel hale gelen ‘Mahallemde İftar Var’ programları da önemli ölçüde benimsenmiş gözüküyor. Bu konuyla ilgili neler söylersiniz?”

‘Mahallemde İftar Var’ projemizle tüm ilçelerimizde gönül sofraları kuruyoruz. Her yıl 100 bin vatandaşımızla aynı sofra etrafında kenetleniyoruz. Halkımızla gönül gönüle bir oluyoruz. Her kesimden vatandaşımız aileleri, komşuları hatta tanımadığı misafirleri ile aynı sofrayı paylaşıyor. Bu projemiz bir sosyalleşme projesidir. Burada amaç yöneticiler ile halkın kaynaşması, komşuluk ilişkilerinin gelişmesi, yardımlaşama ve paylaşma duygularının yaygınlaştırılmasıdır. İnşallah böyle güzel programlarda tekrar birlikte olmak nasip olur.

“Eğitimler yaz kış devam ediyor. İlgi, bakış açısı, vatandaşların tepkisi nasıl?”

Velilerimizin her geçen gün artan ilgi ve alakası bizi yeni projeler yapmaya teşvik etmektedir. Vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda SGM‘de yaz –kış kurslarımız ile hizmet sunmaya devam ediyoruz. Ayrıca Yenikent Şehir Ormanı’nda inşa edilen Yaşayarak Öğrenme Macera Parkı’nda, 12 - 18 yaş grubundaki çocuklar için hazırlanan parkurlarda güven duvarı, tırmanma kulesi, ağaç yolu, çoklu yürüme parkuru, dev merdiven ve ağaç basamak bulunuyor. Macera Park içinde kapalı alanda öğrencilerin motivasyonlarını arttırıcı kurslarımızda hizmet sunmaya devam etmektedir.  Vatandaşımızın yoğun teveccühü ile yaz- kış eğitimlerimiz uzman eğitmen kadromuz ve son teknoloji ekipman ile vatandaşlarımızın hizmetindedir.

“Aile eğitimi ve çocuk gelişimi kurslarında kayıtlar devam ediyor. Bu kurslar ile ilgili neler söylersiniz?”

Kendine yetebilen toplum değerlerine saygılı aile ilişkilerinde sağlıklı bireylerin topluma kazandırılmasında aileyi desteklemek, aile kurumunun bilinçlenmesi ve güçlenmesi adına hizmetler sunuyoruz. Aile içi sağlıklı iletişim, bireyin kendisine ve çevresine kişisel haklarına saygılı bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimleriyle birlikte iyi ve ahlaklı insan olabilmelerine katkıda bulunmaktır. Çocuklarımızın gelişim dönemleri konularında ailede bilinçlendirmeye yönelik faaliyetlerde bulunarak yaşantısında karşılaşılabilecek durumlarda işlerini kolaylaştırmış bulunuyoruz. Ayrıca aldıkları sertifikalar ile iş imkânı elde ederek aile bütçesine katkı sağlamış olabiliyorlar. Aile eğitimlerimizde bugüne kadar 2500 anne-babaya bu alanda eğitim verilmiştir.


“SGM bir aile ortamıdır diyebilir miyiz?”

Amacımız SGM’ye gelen çocuğun aile sıcaklığının hissedilerek eğitim almasını sağlamaktadır. Giderek artan öğrenci sayımız da güvenin ve desteğinin arttığının göstergesidir. Geçen yıl yaz okulunda 3000 ve kış döneminde 5000 bin öğrencimiz buradan hizmet aldı. Bu ilgi buradaki verilen kursların kalitesi ile doğru orantılıdır diye düşünüyorum. Aileler çocuklarına her şeyin en güzelini sunmak ister. Bizde merkezimizde ailelerimizi ve çocuklarımızı bizim misafirimiz kabul edip ona göre hizmet veriyoruz.

“Yeni dönemde SGM’de neler olacak?”

Çeşitli branşlarda kurslarımız ve kulüp faaliyetlerimiz devam etmektedir. Bu yeni dönemimizde Çocuk İlim Akademisi başta olmak üzere birçok yeni projeyi SGM çocukları ile buluşturacağız. Her zaman ifade ettiğimiz gibi çocuklarımız için en iyisini düşünüyoruz. Birçok farklı branşta kaliteli eğitmen kadromuzla çocuklarımızın vakitlerini verimli bir şekilde kullanmalarına olanak sağlıyoruz.

“Son olarak ailelere bir çağrınız var mı?

Her çocuk özeldir. Kendine özgü yetenekleri vardır. Aileler olarak kendi beklentilerimiz doğrultusunda değil çocukların özellikleri ve yetenekleri göz önünde bulundurularak kendi yeteneklerini keşfetmeleri doğrultusunda onlara imkan sunmalıyız. Sosyal Gelişim Merkezimiz ve Yaşayarak Öğrenme Macera Park çocuklarımızın kendi yeteneklerini keşfedebilme noktasında önemli bir yer tutmaktadır. Ailelerimizin bunları göz önünde bulundurarak merkezimizle tanışmaya davet ediyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner517

banner516

Sakarya Haber