Kategoriler

Medya Detay

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saadet Oruç kadın zirvesine katıldı

Serdivan Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliğe katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Saadet Oruç, “15 Temmuz gecesi kadınlarımız etkili bir direniş sergilediler” dedi.

Tüm ülkede kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Serdivan Belediyesi’de “Sakarya’nın Güçlü Kadınları Zirvesi” etkinliği düzenlendi. 
Programa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Saadet Oruç, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar ve davetliler katıldı. 
Etkinlikte konuşan Oruç, kadınların 15 Temmuz darbe teşebbüsünde etkin bir direniş sergilediğini belirtti. “Seçilebilme hakkı AK Parti iktidarından itibaren gündeme geliyor” 
Oruç, “1934’te Seçme ve Seçilme hakkı tanınıyor diye tarihin yazdığı aslında Cumhuriyette kadının siyasetteki temsil edilebilme ve seçilebilme hakkı, AK Parti iktidarından itibaren gündeme geliyor. Karar alma mekanizmaları açısından bakıldığında 2002’de parlamentoda 24 olan kadın sayısı, 1 Kasım 2015 seçimlerinde 81’e yükseliyor. Kadın akademisyenlerde oran yüzde 44, yargıda ise yüzde 34’tür. Banka sektöründe çalışanların yüzde 51’i, öğretmenlerin ise yüzde 60'ı kadınlardan oluşuyor. Kız çocuklarının istihdamında kadının toplumdaki yeri rakamlarına baktığımızda kız çocuklarının oluşma oranı yüzde 92’nin üzerine çıkıyor ve orta öğretimde yüzde 82’yi geçiyor. Bu oranları 2002 yılıyla karşılaştırıldığında iki kattan daha fazla olduğunu görüyoruz. 3,5 milyon kız öğrenci üniversitede okuyor. Kadınların toplumda hakkettiği yere gelmesi açısından önemli adımlar atılıyor. 2018-2023 yılları arasında kadının güçlendirilmesi eylem planı hazırlandı” dedi. 

“O gece kadınlar etkili bir direniş sergiledi” 
15 Temmuz darbe teşebbüsünde kadınların etkin rol aldığından da bahseden Oruç, “Kadına şiddet meselesi, ayrı başlık altında incelenmesi gereken konu. Medyada kadına şiddetin körüklendiğini görüyoruz. Türk toplumundaki yeri konuştuğumuz zaman 15 Temmuz’u es geçmememiz gerekiyor. 15 Temmuz gecesi benim hissettiğim duygu, bir toplumun hayatında en karanlık bir nokta ama aynı zamanda en aydınlık nokta gibi geliyor. Darbenin bastırılması anlamında tarihe altın harflerle geçecek bir direniş sağlandı. O gece kadınlarımız etkili bir direniş sergilediler. Belki demokrasi tarihine kadınlar da ayrı bir katkı sundular. Zeytindalı harekatı halen devam ediyor. Harekatta çok sayıda kadın görevlimiz var. Kısaca dünyada ülkemiz, kadın üzerinde ayrı şekilde duruyor. Çok iyi bir tablo yok ama önemli adımlar atıldığını, gerekli önlemlerin alındığının, kadına karşı şiddet ve istismar konusunda tavizsiz bir mücadelenin olduğunun altını çizmek gerekiyor” diye konuştu. 
Konuşmaların ardından etkinlik sinevizyon gösteri ve zirveye konuşmacı olarak katılan kadınların konuşmasıyla devam etti.  

Yorumlar

Daha Fazla Haber
GÜNCEL
14 Kez Görüntülendi.
FETÖ'nün askeri yapılanmasına operasyon
GÜNCEL
11 Kez Görüntülendi.
Eleştiri ve yorumlar üzerine!…
SİYASET
18 Kez Görüntülendi.
“5 yılda işsizlik sorununu çözeceğiz”
SİYASET
6 Kez Görüntülendi.
Kılıç; "Halkımızın hizmetkarlığına talibiz"
GÜNCEL
60 Kez Görüntülendi.
Işıksu'dan Medya Detay'a ziyaret
GÜNCEL
109 Kez Görüntülendi.
Sevgilisinin arabasıyla il il gezip hırsızlık yaptı
SİYASET
23 Kez Görüntülendi.
Şehrin tüm güzellikleri Serdivan’dan seyredilecek
SİYASET
137 Kez Görüntülendi.
Gündoğdu; "31 Mart Ferizli’nin miladı olacak"
SPOR
7 Kez Görüntülendi.
Judoda final sevinci
YAŞAM
9 Kez Görüntülendi.
Doğaseverler Akyazı’yı keşfetti