Kategoriler

Medya Detay

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saadet Oruç kadın zirvesine katıldı

Serdivan Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliğe katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Saadet Oruç, “15 Temmuz gecesi kadınlarımız etkili bir direniş sergilediler” dedi.

Tüm ülkede kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Serdivan Belediyesi’de “Sakarya’nın Güçlü Kadınları Zirvesi” etkinliği düzenlendi. 
Programa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Saadet Oruç, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar ve davetliler katıldı. 
Etkinlikte konuşan Oruç, kadınların 15 Temmuz darbe teşebbüsünde etkin bir direniş sergilediğini belirtti. “Seçilebilme hakkı AK Parti iktidarından itibaren gündeme geliyor” 
Oruç, “1934’te Seçme ve Seçilme hakkı tanınıyor diye tarihin yazdığı aslında Cumhuriyette kadının siyasetteki temsil edilebilme ve seçilebilme hakkı, AK Parti iktidarından itibaren gündeme geliyor. Karar alma mekanizmaları açısından bakıldığında 2002’de parlamentoda 24 olan kadın sayısı, 1 Kasım 2015 seçimlerinde 81’e yükseliyor. Kadın akademisyenlerde oran yüzde 44, yargıda ise yüzde 34’tür. Banka sektöründe çalışanların yüzde 51’i, öğretmenlerin ise yüzde 60'ı kadınlardan oluşuyor. Kız çocuklarının istihdamında kadının toplumdaki yeri rakamlarına baktığımızda kız çocuklarının oluşma oranı yüzde 92’nin üzerine çıkıyor ve orta öğretimde yüzde 82’yi geçiyor. Bu oranları 2002 yılıyla karşılaştırıldığında iki kattan daha fazla olduğunu görüyoruz. 3,5 milyon kız öğrenci üniversitede okuyor. Kadınların toplumda hakkettiği yere gelmesi açısından önemli adımlar atılıyor. 2018-2023 yılları arasında kadının güçlendirilmesi eylem planı hazırlandı” dedi. 

“O gece kadınlar etkili bir direniş sergiledi” 
15 Temmuz darbe teşebbüsünde kadınların etkin rol aldığından da bahseden Oruç, “Kadına şiddet meselesi, ayrı başlık altında incelenmesi gereken konu. Medyada kadına şiddetin körüklendiğini görüyoruz. Türk toplumundaki yeri konuştuğumuz zaman 15 Temmuz’u es geçmememiz gerekiyor. 15 Temmuz gecesi benim hissettiğim duygu, bir toplumun hayatında en karanlık bir nokta ama aynı zamanda en aydınlık nokta gibi geliyor. Darbenin bastırılması anlamında tarihe altın harflerle geçecek bir direniş sağlandı. O gece kadınlarımız etkili bir direniş sergilediler. Belki demokrasi tarihine kadınlar da ayrı bir katkı sundular. Zeytindalı harekatı halen devam ediyor. Harekatta çok sayıda kadın görevlimiz var. Kısaca dünyada ülkemiz, kadın üzerinde ayrı şekilde duruyor. Çok iyi bir tablo yok ama önemli adımlar atıldığını, gerekli önlemlerin alındığının, kadına karşı şiddet ve istismar konusunda tavizsiz bir mücadelenin olduğunun altını çizmek gerekiyor” diye konuştu. 
Konuşmaların ardından etkinlik sinevizyon gösteri ve zirveye konuşmacı olarak katılan kadınların konuşmasıyla devam etti.  

Yorumlar

Daha Fazla Haber
SİYASET
11 Kez Görüntülendi.
Cumhurbaşkanının ajandasındaki not!…
SPOR
3 Kez Görüntülendi.
Dükkan54 ile Sakaryaspor’a hep birlikte destek olalım
SAĞLIK
5 Kez Görüntülendi.
Yaşlılar ve engellilere diş taraması yapıldı
GÜNCEL
19 Kez Görüntülendi.
Platformun konuğu Vali Nayir
SİYASET
178 Kez Görüntülendi.
“Turizm cenneti Sapanca için”
GÜNCEL
9 Kez Görüntülendi.
Baro Başkanı Burak’tan İnsan Hakları Günü mesajı
GÜNCEL
41 Kez Görüntülendi.
Çiftçiden ilginç protesto!
GÜNCEL
6 Kez Görüntülendi.
Tarihin ön saflarında buluştular
GÜNCEL
19 Kez Görüntülendi.
Büyükşehir’den Yeşilay’a yeni merkez
GÜNCEL
1 Kez Görüntülendi.
Büyükşehir Akademi’de dersler devam ediyor