Kategoriler

Medya Detay

Kadınların korkulu rüyası kanser

Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü, günümüzün korkulu rüyası kansere karşı mücadelesini yoğun bilgilendirme ve tarama çalışmalarıyla sürdürüyor.

Başta meme kanseri olmak üzere, rahim ağzı, kalın bağırsak ve diğer kanser türleriyle ilgili dikkatleri çekmeye devam eden İl Sağlık Müdürlüğü personeli farklı mekanlarda, farklı temalarla halkla buluşmaya devam ediyor.

"Kanser parmaklarının ucunda" temasıyla gerçekleştirilen etkinlikte özellikle erken teşhiste önemli olan, kendi kendine meme muayenesinin önemine vurgu yapıldı.

Öğrencilerden destek

Özel Şahin Anadolu Lisesi ve AHBAP Sağlık Gönüllüsü Üniversite öğrencilerinin de destek verdiği etkinlik, Çark Caddesi Şerefiye Camii önünde gerçekleştirildi.Halkın geniş katılım sağladığı etkinlikte pembe karanfiller ve el kitapçığı dağıtılarak tarama programı için randevular verildi.

Riskler

Etkinlikte ayrıca, sigara ve alkol kullanımı, uzun süre güneş altında kalma, aşırı dozda röntgen ışınına maruz kalma, absest, katran, benzin gibi bazı kimyasal maddeler, bazı virüsler (Hepatit B, Hepatit C, H. Pylori vb.),hava kirliliği, kötü beslenme, genetik yatkınlığın tüm kanser tipleri için geçerli sebepler olduğu belirtildi.

“Bunları yaparak korunabilirsiniz”

Meme kanserinin kadınlarda görülen kanser tiplerin de birinci sırada yer aldığını belirten sağlık personeli, her kadın 20 yaşından itibaren ayda bir (ömür boyu) kendi kendine meme muayenesi yaparak kitle olup olmadığını kontrol etmeli,
 20-40 yaş arasında üç yılda bir (hiç şikayeti olmasa da) doktor kontrolüne gitmeli,
40 yaşın üzerinde ise kişi riskli bir durumda değilse iki, yılda bir, riskli faktörü taşıyorsa yılda bir mamografi çektirmelidir uyarısında bulundu.

Beslenme alışkanlığımıza dikkat ederek, posa kaynağı olan sebze ve meyveler, baklagiller, kepekli tahıl ürünleri ve yeşil sebzeleri bol bol tüketerek, en önemlisi katkı maddesi içermeyen doğal gıda tercih ederek kanserden korunmanın mümkün olabildiğinin de altı çizildi.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
GÜNCEL
11 Kez Görüntülendi.
Abdülmetin Balkanlıoğlu'nun cenazesinde insan seli
SİYASET
10 Kez Görüntülendi.
Dişli ve Ali İnci Uzunçarşı esnafını ziyaret etti
GÜNCEL
18 Kez Görüntülendi.
Şantiyeden 300 kg kablo çaldılar
GÜNCEL
9 Kez Görüntülendi.
Akyazı’da dere ve kanallar kontrol altında
GÜNCEL
10 Kez Görüntülendi.
SEDAŞ’tan 35 bin saat İSG eğitimi
SPOR
2 Kez Görüntülendi.
Büyükşehir Futbol Okulu’na yoğun ilgi
GÜNCEL
2 Kez Görüntülendi.
Değişen dünyada yeni nesil insan kaynakları sunumu SATSO’da
GÜNCEL
4 Kez Görüntülendi.
Ulaşım filosuna 21 yeni otobüs
SİYASET
11 Kez Görüntülendi.
CHP İnce’nin mitingi için otobüs kaldırıyor
GÜNCEL
14 Kez Görüntülendi.
Adapazarı’nın kurtuluşu kutlandı