Kategoriler

Medya Detay

Akdardağan'dan e-sigara tepkisi

Sakarya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan, devlet tarafından yasaklanmasına rağmen elektronik sigaraların satılmaya devam ettiğini söyledi.

İnsan sağlığına verdiği zararlar yönünden Türkiye'ye sokulması ve her türlü ticaretinin yapılması yasaklanan elektronik sigaranın artan satış oranları yasak dinlemiyor. Ülke genelinde olduğu gibi Sakarya'da da bu sayının artmaya devam ettiğini ifade eden Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan elektronik sigaraların peynir ekmek gibi satıldığını söyledi. 
Akdardağan: “Sağlıklı yaşam için sigara bırakılmalı”
Cihazların merdiven altı diye tabir edilen alanlardan bile temin edildiğini anlatan Akdardağan, "Özellikle son dönemlerde peynir ekmek gibi e-sigara adıyla satılan likit sigaranın çok daha gündemde olduğu ve kullanılmaya başlandığını görmekteyiz. Bunu ifade edelim ki, sigaranın her türlüsü insan sağlığına birinci derecede zararlıdır. Sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen varsa acilen sigarayı bırakmalıdır. Bunlardan biride peynir ekmek gibi her köşe başında satılan ve piyasası her geçen gün büyüyen likit sigara, bir diğer adıyla elektronik sigaradır. İnsan sağlığına daha az zarar verecek denilerek pazarlanan elektronik sigaranın fiyatının 250 TL ile 350 TL arasında değişen fiyatlarla, hatta sahtelerinin bile daha ucuza internetten, merdiven altından ve elden temin edildiği görülmektedir. Pille çalışan içerisine sıvı bir madde konulan ve aromalar ile karıştırılarak elde edilerek içimi esnasında yaşanan bir takım patlamaları da görmekteyiz. Uzun kullanımlarda ise vücuda sigaradan daha kalıcı etki bıraktığı da görülmektedir. Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde elektronik sigaraların zararlarının anlatıldığı kısma bakıldığı zaman kesinlikle bu maddenin masum olmadığı ve her geçen gün de piyasadaki pazarın da genişlediğini görmekteyiz. Bu yüzden diyoruz ki biz, bu elektronik sigaranın daha kontrol altında tutulması gerektiğini ve ilgili kurumların da bu konunun biraz daha üstlerine eğilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Kaçak ve kaçakçılıkla odamız ve yetkililerimizin mücadelesi sürüyor. Sarmalı tütünlerin özellikle de bu likit dediğimiz elektronik sigaranın da kaçak merdiven altı üretimlerinin yapıldığını ve bununla da ilgili kurumlar ve kuruluşların da daha dikkatli olmalarını burada istemekteyiz" diye konuştu. 


Başmanav: “Merdiven altında satışları çok”
Daha önce kullandığı ancak zararlarını gördüğü için elektronik sigarayı bıraktığını söyleyen Soner Başmanav isimli vatandaş ise, "İçerisinde olan likidlerden dolayı aromalar alınıyor. İnsanları aslında sigarayı bıraktırmak için daha fazla teşvik ediyor. Aslında sigarayı bıraktıracağım diye daha zararlı bir şeylere başlamış oluyorlar. Bunlar iyi şeyler değil. Tüketicilerin bunları sigarayı bırakacağım ümidiyle başlaması hem sigarayı bırakamama hem de daha zararlı bir şeye başlaması daha kötü. Devletimiz bunu engelledi ve yasakladı ama merdiven altında satışları çok. Bu yüzden bunlar elektronik sistem oldukları için bir takım patlamalar olabiliyor, insan vücuduna zarar veriyor. Bende kullanmıştım fakat daha sonra bıraktım. Elektronik sigaraya hayır demek istiyoruz. Sigarayı bırakacağım diye elektronik sigaraya asla başlanmaması gerekiyor. İçindeki likitler olsun, verdiği buhar olsun hepsi zararlı. O yüzden en iyisi hem sigarayı hem de elektronik sigarayı bırakmak en güzeli olacaktır" şeklinde konuştu.

Yorumlar

Osman Nuri Atıcı 1 Yıl Önce

Bakkallar odasının başkanının yırtınması çok normal. O milleti değil temsil ettiği topluluğu düşünüyor. E sigara hakkında elinde hiçbir bilimsel veri olmadan kuru sıkı atıyor. Buharı bile zararlı diye. Yok merdiven altı diye. Kardwşim satışı yasak. Adam dükkan açıp mı satacak. Karaborsa işte. Mübarek sigarayı utanmasalar daha yaralı gösterecekler. Tüm bu endişeler neden mi? Küçük esnaf saeece sigaradan kar yapıyor. Marketler bitirdi onları. Şimdi son kaleleri sigara. O yüzden bu beyefendi 1 aydır bağırıyor. Kendince haklı olabilir ama başka çözüm arasın. Dünyada yaygınlaşan 20 lat daha zararsız olduğu ispatlanmış birşeyi öcü gibi göstermenin alemi yok. 6 aydır sigara içmiyorum .likitimide kendim yapıyorum. Kendimi sigara içtiğim zamanlardan daha sağlıklı hissediyorum. O pis sigara kollarından da kurtuldum. Saygılarımla..

Daha Fazla Haber
SİYASET
5 Kez Görüntülendi.
Sen misin İnce’yi destekleyen?
GÜNCEL
133 Kez Görüntülendi.
TÜVASAŞ sözleşmeli 43 mühendis alacak
GÜNCEL
5 Kez Görüntülendi.
Kızılay’ın faaliyetleri konuşuldu
GÜNCEL
2 Kez Görüntülendi.
SATSO’da “Makinede emniyetin önemi” semineri
GÜNCEL
9 Kez Görüntülendi.
“Efendimizin izinde siyer-i nebi” yarışması yapıldı
GÜNCEL
18 Kez Görüntülendi.
Karasu'da 12 evi soyan 2 hırsız yakalandı
GÜNCEL
26 Kez Görüntülendi.
Kasım ayı trafik raporu açıklandı
GÜNCEL
196 Kez Görüntülendi.
Avlanmaya gitmişti! Donarak hayatını kaybetti
GÜNCEL
35 Kez Görüntülendi.
Kontrolden çıkan araç elektrik direğine çarptı
GÜNCEL
27 Kez Görüntülendi.
396 şişe kaçak içki ele geçirildi