Kategoriler

Medya Detay

Klinik kalite uygulamaları denetlenecek

Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü, İlimizdeki kamu ve özel sağlık kuruluşlarının klinik çalışmalarını değerlendirmek üzere toplantı düzenledi.

İl Sağlık Müdür Yardımcısı Suat Koçak başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya İzleme ve Değerlendirme Şube Müdürü Şahin Yelek, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Opr. Dr. Özcan Öktem, Akyazı Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Savaş Taşkıran, kamu hastaneleri ve özel hastanelerde görevli uzmanlar, kalite birimi yetkili ve çalışanları katıldı. İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde kurulan kalite koordinatörlüğü, il genelinde faaliyet gösteren kamu ve özel hastanelerdeki kaliteye yönelik çalışmaları izleyip, değerlendirerek Sağlık Müdürlüğüne ve Sağlık Bakanlığına rapor verecek. İl Kalite Koordinatörlüğü tarafından, tıbbi hizmet süreçleriyle ilgili belirlenen standartlar ölçüsünde sağlık kuruluşlarına denetim yapılarak, en az 6 ayda bir gerçekleştirilecek toplantıyla kuruluşlarda görevli kalite komisyon üyeleri ve direktörleriyle bir araya gelerek verileri değerlendirilecek. Denetimler sırasında kuruluşlarda tespit edilen eksiklikler için ilgili kuruluştan iyileştirmeye yönelik eylem planı hazırlanması istenerek, en erken 2 ay, en geç 3 ay içerisinde planın uygulanma düzeyi, eksikliklerin giderilip giderilmediği, kuruluşa tekrar yapılan yerinde değerlendirmeyle rapor edilerek Bakanlığa bildirilecek.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdür Yardımcısı Suat Koçak, Klinik Kalite Ölçme Değerlendirme Siteminin kurumsal yapısının Bakanlık merkez teşkilatından, sağlık kuruluşlarında ilgili tüm çalışanlara kadar hizmetin tüm paydaşlarını kapsayacak şekilde kurgulandığını belitti. Koçak; "Ölçmediğimiz bir şeyi nasıl değerlendirebiliriz? Verdiğimiz hizmetlerde en iyi noktaya ulaşabilmek için karşılaştığımız zorluklarla sabırla mücadele ederek, yarın belki farklı yerlerde, farklı görevlerde olabileceğimizi de düşünsek; hiç gitmeyecekmiş gibi bugün yaptığımız işe sahip çıkmalıyız" dedi.

Hedef hizmet kalitesini yükseltmek

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü'de konuyla ilgili yaptığı açıklamasında; "Kalite kapsamında yapılacak analizler, sağlığa dair iyileştirilmesi gereken alanların tespit edilmesinde, gerekli çalışmaların planlanmasında ve uygulanmasında yarar sağlayacaktır. Yapılacak çalışmalarla  bölgemizin öncelikleri, insanımızın yaşam kalitesi göz önünde tutularak, vatandaşlarımıza sunulan sağlık hizmetlerinin kalitesinin yükseltilmesi hedeflenmektedir. İnsan sağlığına fedakarca hizmet etmek fedakarlık ister. Hz. Mevlana'nın da söylediği gibi, "İnsanlar ağaçlardan ders almalıdırlar. Onlar; ne üzerlerinde barınan kuşların, ne gölgelerinde yatan insanların, ne de verdikleri yemişlerin hesabını tutarlar" ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
GÜNCEL
10 Kez Görüntülendi.
Gelecek hafta çalışmalar başlıyor
GÜNCEL
4 Kez Görüntülendi.
Beşköprü’de sona gelindi
GÜNCEL
7 Kez Görüntülendi.
Her sabah tertemiz bir sahil ile misafirlerini bekliyor
GÜNCEL
4 Kez Görüntülendi.
Kocaali’de 5 mahalle yenileniyor
GÜNCEL
52 Kez Görüntülendi.
Serdivan Belediyesi’nden bir çevre yatırımı daha
GÜNCEL
17 Kez Görüntülendi.
SEDAŞ “İş’te Fırsat Eşitliği” projesi için harekete geçti
GÜNCEL
44 Kez Görüntülendi.
Ender görülen peçeli baykuş yaralı halde bulundu
GÜNCEL
1 Kez Görüntülendi.
28 gün şartı kalkmalı
GÜNCEL
115 Kez Görüntülendi.
Motosikletle göreve giden askeri personele cip çarptı
GÜNCEL
143 Kez Görüntülendi.
Önüne katıp böyle sürükledi!