Kategoriler

Medya Detay

15 yaş üzeri bireylerde yıl sonuna kadar uygulanacak

Sakarya’da 29 Eylül'den itibaren başlayacak saha çalışması için eğitim alan doktor ve çeşitli unvanlardaki diğer sağlık çalışanlarından oluşan ekipler göreve hazır.

Sakarya İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, toplumun beslenme, fiziksel aktivite konusundaki bilgi-tutum ve alışkanlık düzeylerinin belirlenmesine yönelik çalışmanın 15 yaş üzeri bireylerde yıl sonuna kadar uygulanacağını söyledi.

Öğütlü, "Aile Sağlığı Merkezine (ASE) davet edilmek suretiyle sağlık ve beslenme sorularını içeren anket, boy-kilo ölçümü diyetisyenler tarafından yapılacak. Bazı parametrelerin değerlendirilmesi amacı ile sağlık taraması kapsamında laboratuvar tetkikleri de yer alacak. İlçeler dahil 270 vatandaşı kapsayan uygulama, 60 aile sağlığı merkezinde 95 aile hekiminin yer aldığı ekiplerle gerçekleştirilecek. Vatandaşların bağlı bulunduğu ASE'de ölçümlerini yaptırmasıyla zayıflık-şişmanlık durumu, fiziksel aktivite durumu gibi risk faktörleri ve bazı sağlık parametrelerinin, besin tüketimi örüntüsünün değerlendirilmesi gerçekleştirilecek. Her birimiz nasıl besleniyoruz, fiziksel aktivite hayatımızın ne kadarında var, kilo sorunumuz var mı, sağlığımızı bozan alışkanlıklarımız neler? Önce bunları belirlemeliyiz ki, sağlıklı bir toplum olmak için geleceğimizi mevcut durumumuza göre planlayalım, eksilerimizi düzeltelim.

Saha çalışmaları sonuçlandığında, toplumun sağlığı için her bir risk etmeninin önlenmesine yönelik plan ve politikalara yön verilmesi konusunda yarar sağlayacağı beklenmektedir" dedi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamında gerçekleştirilecek ulusal düzeydeki Beslenme ve Sağlık Araştırması (TBSA 2017), Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) iller için belirlediği örneklem üzerinden gerçekleştirilecek.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
GÜNCEL
7 Kez Görüntülendi.
SEDAŞ paydaşlarını bilgilendiriyor
GÜNCEL
5 Kez Görüntülendi.
Akyazı'da 'Büyüğe Saygı' programı düzenlendi
SPOR
330 Kez Görüntülendi.
Sakaryaspor 3 puanla dönüyor! 1-2
GÜNCEL
20 Kez Görüntülendi.
Başkan Toçoğlu'ndan Başkan Kılıç'a ziyaret
SAĞLIK
6 Kez Görüntülendi.
Böbrek haftası etkinlikleri sürüyor
GÜNCEL
9 Kez Görüntülendi.
SEDAŞ’tan, EPDK ve ETKB’ye nezaket ziyareti
YAŞAM
136 Kez Görüntülendi.
Kocatöngel halkından Afrine yardım
GÜNCEL
76 Kez Görüntülendi.
Emniyetten iş yerine operasyon
GÜNCEL
121 Kez Görüntülendi.
Patpatın altında kalan sürücü hayatını kaybetti
GÜNCEL
70 Kez Görüntülendi.
TEM’de zincirleme kaza