Kategoriler

Medya Detay

15 yaş üzeri bireylerde yıl sonuna kadar uygulanacak

Sakarya’da 29 Eylül'den itibaren başlayacak saha çalışması için eğitim alan doktor ve çeşitli unvanlardaki diğer sağlık çalışanlarından oluşan ekipler göreve hazır.

Sakarya İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, toplumun beslenme, fiziksel aktivite konusundaki bilgi-tutum ve alışkanlık düzeylerinin belirlenmesine yönelik çalışmanın 15 yaş üzeri bireylerde yıl sonuna kadar uygulanacağını söyledi.

Öğütlü, "Aile Sağlığı Merkezine (ASE) davet edilmek suretiyle sağlık ve beslenme sorularını içeren anket, boy-kilo ölçümü diyetisyenler tarafından yapılacak. Bazı parametrelerin değerlendirilmesi amacı ile sağlık taraması kapsamında laboratuvar tetkikleri de yer alacak. İlçeler dahil 270 vatandaşı kapsayan uygulama, 60 aile sağlığı merkezinde 95 aile hekiminin yer aldığı ekiplerle gerçekleştirilecek. Vatandaşların bağlı bulunduğu ASE'de ölçümlerini yaptırmasıyla zayıflık-şişmanlık durumu, fiziksel aktivite durumu gibi risk faktörleri ve bazı sağlık parametrelerinin, besin tüketimi örüntüsünün değerlendirilmesi gerçekleştirilecek. Her birimiz nasıl besleniyoruz, fiziksel aktivite hayatımızın ne kadarında var, kilo sorunumuz var mı, sağlığımızı bozan alışkanlıklarımız neler? Önce bunları belirlemeliyiz ki, sağlıklı bir toplum olmak için geleceğimizi mevcut durumumuza göre planlayalım, eksilerimizi düzeltelim.

Saha çalışmaları sonuçlandığında, toplumun sağlığı için her bir risk etmeninin önlenmesine yönelik plan ve politikalara yön verilmesi konusunda yarar sağlayacağı beklenmektedir" dedi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamında gerçekleştirilecek ulusal düzeydeki Beslenme ve Sağlık Araştırması (TBSA 2017), Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) iller için belirlediği örneklem üzerinden gerçekleştirilecek.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
GÜNCEL
9 Kez Görüntülendi.
Sapanca’nın ilk çocuk başkanı Eda Bayar
GÜNCEL
13 Kez Görüntülendi.
Büyükşehir Belediyesini örnek gösterdi
GÜNCEL
112 Kez Görüntülendi.
3 yıl önce cinayat işleyip kayıplara karışmıştı
GÜNCEL
43 Kez Görüntülendi.
Toprağın altından su üstünden bal akacak
GÜNCEL
67 Kez Görüntülendi.
Devrilen traktörün altında kaldı
SPOR
15 Kez Görüntülendi.
Şampiyonu penaltılar belirledi
GÜNCEL
4 Kez Görüntülendi.
İspiroğlu’na teşekkür ziyaret
EĞİTİM
3 Kez Görüntülendi.
“Madde bağımlılığına Hayır”
SPOR
12 Kez Görüntülendi.
Potada şampiyon Kız Meslek
GÜNCEL
20 Kez Görüntülendi.
Arifiye Belediyesinde SDS imzalandı