Öne Çıkanlar deprem tırı ateş açılmış süleyman dişli demokrasi meydanı danışma

Sakarya’dan 7’de 7 sözü aldı

Partililerin sevgi gösterileri karşısında, Sakarya’nın her zamanki gibi destan yazdığını ifade eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, artık AK Parti kadrolarının iş başında olduğunu söyledi.

Büyük bir deprem yaşandığını belirten Başbakan, Sakarya’da yaşananın fiziki olduğunu ancak ülkenin ise siyasi bir deprem yaşadığını söyledi.

Davutoğlu, “Biz siyasi deprem sonrasında ülkeyi ve demokrasiyi inşa etmeye geldi. Başörtülülerin her türlü hakarete maruz kaldığı o günlerden, bugün hiçbir vatandaşın düşüncesinden, siyası görüşünden parya ve garip muamelesi görmediği bu günlere geldik hamdolsun. Bizim iktidarımızda bütün ayrımcılıklara son verildi. Başı açık ve örtülü olan mecliste yan yana oturuyor. Biz siyasi depremleri aşa aşa geldik. AK Parti kadroları 28 Şubat’tan sonra yaşanan siyasi depremleri aşa aşa geldi. Demokrasiyi taçlandırarak bu günlere geldi. Sakarya destanını okuyanlar, bir daha bu ülkenin bu vatanın evlatlarına parya muamelesi yapılmasına izin verecek misiniz? Bu ülke evlatlarının garip bir şekilde geri çekilmesine, hor görülmesine izin verecek misiniz? Kim ne yaparsa yapsın, bir daha bu millet hiçbir zaman parya muamelesi görmeyecek. Bu aşkla yola çıktık. 28 Şubat sonrasında Sakarya depremi gibi bir deprem de ekonomide yaşandı. 2001’de bu kez Türkiye bir bütün olarak parya muamelesi gördü. Esnaf yazar kasa kırdı, çiftçinin ektiğinin bereketi kalmadı.”

“Şimdi kendi tankını yapan, kendi savaş uçağını ve gemisini yapan bir Türkiye inşa ettik. 12 yıldır bu millet ayakta. Onlarca yıl parya muamelesine maruz kalan bu halk yeniden ayağa kalktı.  Bu ülkeyi küresel bir güç olarak ayağa ebediyen kaldırmak için ebediyen gece gündüz çalışmaya hazır mısınız? Dünyada parya muamelesi gören bir ülkeden, yeni bir cihan devleti olmaya, küresel güç olmaya hazır mısınız? Dünyada parya muamelesi gören Suriye, Filistin, Somali ve Arakanlılara göstermeye hazır mısınız?”

GENEL SEÇİMLER

“7 Haziran’a az kaldı. Bu sefer Sakarya’dan 7’de 7 istiyoruz. İnşallah Sakarya’dan 7 Haziran’da Ankara’ya 7 güzel hediye göndermeye hazır mısınız? Yüzde 70 almaya hazır mısınız? Ayağa kalkan Sakarya milleti de ayağa kaldırmaya hazırlanıyor. Biz millete hükmetmeye değil, milletle birlikte bir yanda Sakarya, bir yanda biz yürümeye ahdetmişiz. Bir milletin acziyet içine düşmesini en iyi siz anlarsınız. Marmara depreminde başbakan Sakarya’ya günlerce gelememişti. Biz hemen ertesi gün geldik. Nasıl bir manzara vardı, dün gibi hatırlıyorum. Yaralı sarmak için gece gündüz seferber olduk. Devlet öylesine acizdi ki, Başbakan Sakarya’ya ulaşamıyordu. Şimdi değişime bakın. Biz geldikten sonra Sakarya’nın yeniden inşasını her türlü hizmetle donatmaya karar verdik ve donattık. Van da deprem oldu. Aynı gün Bakanlar Kurulunun neredeyse yarısı Van’a gittik. 20 bin konut inşa ettik.

basbakan_davutoglu2.jpg

PARALEL YAPI

“Türkiye’yi de 28 Şubat siyasi ve 2001 mali depreminden sonra yeniden inşa ettik. Dünyanın her yerinde Türkiye’nin gücü ve kuvvetini gösterdik. Maya tuttu. Herkes Türkiye’nin yükselişinden bahsetti. Ama bu ihanet çeteleri yeni oyunlar yaptılar. Satranç oyunu değil bu. Hilelerle tuzaklarla oynadılar. Ak Parti hareketine tuzaklar kurdular. Önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı siyasi gücün dışında tutmak istediler. Ancak biz onu Başbakan yaptık. Sonra genç subaylar rahatsız oluyor dediler. 2006’da cumhuriyet yürüyüşleri yaptılar. 2007’de bu kez 367 safsatasını çıkarıp e-muhtıra ile AK partinin cumhurbaşkanı seçmesini engellemeye çalıştılar. Engelleyemediler biz yolumuza devam ettik. Binamızın inşa edilecek çok kolonları vardı dana. 2008 partimize kapatma davası açtılar. Daha öncekiler gibi biz yılar geri çekiliriz. Ama başaramadılar, bizi durduramadılar. Bizi tekrar parya kılamadılar, kılamazlar. Biz bir taraftan bu tuzaklarla uğraştık bir taraftan da ülkeyi yeniden inşa etme çabasına girdik. Şeytan taşlarken tavaf de ettik. 20013 Mayısın da Ak Parti binası sağlam, T.C hükümeti sağlam, provokasyonlarla kitleleri sokağa dökmeye çalıştılar. Gezi olaylarını yaptılar, 17-25 kumpasını yaptılar. Zannettiler ki biz geri çekiliriz. İşte Sakarya nasıl engellenemezse bizim yeni Türkiye ideali ile buluşmamız engellemez. Onun üzerine 30 mart seçimlerinde kumpas kurdular. Bu Pensilvanya ve onun Türkiye’deki iş birlikçileri, 30 Mart’ta AK Parti karşısındaki partilerle koalisyon yaptılar ama başarılı olamadılar. Çatı aday çıkardılar. 13 parti. Arkasında da Pensilvanya, Başbakanımızın Cumhurbaşkanı olmasını engelleyebildiler mi? Engellemeyecekler durduramayacaklar. “

İÇ GÜVENLİK PAKETİ

“Çok kapsamlı bir iç güvenlik reformu paketi hazırladık. Kimse özgürlükleri kısıtlayamaz. Kimse kimsenin özgürlüklerini kısıtlayamaz. Ama bunu kullanırken başkanın güvenliğini de kısıtlayamaz. Evrensel demokrasiye uygun şekilde düzenlemeler yapacağız. Eğer gösteri esnasında provokatörler olursa, maskeli, molotoflu bunlar engellenecek. Bunların amacı gösteri yapmak değil, ortalığı yakıp yıkmaktır. Kimse kusura bakmasın. CHP-MH-HDP üçü birden iç güvenlik reformuna karşı çıktılar. Ama şimdi bunlara Pensilvanya da katıldı dördüz oldular. Şöyle bir oyun var. Bu oyuna dikkat çekip, buradan seferberlik ilan etmek istiyorum. Milletimize bir tuzağın işaretlerini göstermek istiyorum. Kılıçdaroğlu, ‘Ben o gençlerle yürüyeceğim’ dedi. Vatanperver, cumhuriyetçi CHP seçmeni, kanunlar dahilinde herkes istediği yerde yürümekte serbesttir. Ama eğer birisi bu kanunun öngördüğü gibi eline Molotof kokteyli alırsa, milletin huzurunu bozmaya kalkarsa onu durdurmak tedbir almak devletin görevidir. Bu barışçıl CHP seçmeninin Kılıçdaroğlu’na sorması lazım. ‘Sen niye Molotof kokteyli kullananları savunuyorsun?’ Kılıçdaroğlu grubunda konuşuyor. Huzur içinde seçime gidecek bir milleti davet edecekken, her zaman susmuş Pensilvanya’daki de konuşuyor. Makalesinde diyor ki, ‘Türkiye’de herkes zulüm altında.’ Allah aşkına 28 Şubat’ta zulüm altında değil miydi? Bugün herkes özgürlükleri kullanabiliyor mu? Başını örtebiliyor mu? Gayri Müslimler bize teşekkür ediyor. Ama Pensilvanya’daki Ermeni, Rum, Yahudi lobisini kışkırtıyor. Kılıçdaroğlu ne söylüyorsa, Pensilvanya’daki de onu söylüyor, onu yaşıyor. Nerede ulusalcılık? Onlar direnin diye halkı sokağa dökmeye çalışıyor. Ama biz ayağa kalk Sakarya diyoruz. Onurla, izzetle ayağa kalk diyoruz. Bütün bir millete ayağa kalk diyoruz. Kılıçdaroğlu artık sen kendi genel başkanına ihanet ederek, bu çetenin kurduğu kumpas üzerinden genel başkanlığa geldin. Şimdi diyet ödüyorsun. Biraz bağımsız davran. Sorumlu hareket et. Milleti kışkırtma. Kılıçdaroğlu diyet borcunu ödüyor. Bahçeli sen niye karşı çıkıyorsun. Kobani’de olaylar olduğunda sen değil miydin hükümet nerede diyen. Bahçeli de onlarla işbirliği içine girdi. Şimdi sorması lazım MHP’li seçmenlerin, ‘Devletin güvenliğini, halkın özgürlüğünü teminat altına alan bir reform paketine neden karşı çıkıyoruz?” HDP de çözüm sürecine karşı çıkıyor? Çünkü normal yollarla iktidar olmaları mümkün değil. Sandık yoluyla iktidar olamayacakları için bu yollara başvuruyorlar. Sandık yoluşla iktidar olamayacakların bu tuzaklarına cevap vermeye hazır mıyız?”

SAKARYASPOR

“Futbol tarihimize altın harflerle geçmiştir yetiştirdiği futbolcularla. 25 bin kişilik yeni stat da 2016 yılında hizmete girecek. 10.5 trilyonluk yatırım yaptık. Bakanlar kurulu kararnamesi imzaladık Gıda ve Tarım Hayvancılık Bakanımızla bütün ilçeleri fındık destekleme içine alındı. İhracatı 2.6 milyon dolara çıkardık. Açtığımız okullarla Sakarya bugün bir ilim merkezi. Katlamalı harç konusunda da bazı çalışmalar yapıp bu sorunu da çözeceğiz. 133 km duble yol 320 km’ye çıktı. İlçelere ve merkeze çok sayıda hastane yaptık. Sakarya’yı Anadolu’nun ulaşım arterinin merkezine yerleştirilen projeler hayata geçti. YHT Sakarya’ya katkı sağlıyor. Kuzey Marmara otoyolu ile kuzey bölgesi tam bir ulaşım hattı merkezi olacak. Sakarya hem tarım hem sanayi şehri. Şimdi de kuzey Marmara otoyolu ile YHT ile Karasu demiryolu ile gelişecek. Karasu limanını da hayata geçireceğiz. Sakarya ülkemizin medarı iftiharı olacak. Ballıkaya barajı ile su sorununu çözdük. 6 OSB’de 18 bin 720 kişi çalışıyor. Sakarya bizim için hem davamızın beşiği, destanımızın şiiri, hem kalkınma hamlemizin odak şehri, Balkanları Rumeli’yi, Anadolu’yu harmanlayan barış şehridir. Sakarya’nın aziz olması Türkiye’nin aziz olmasıdır. “

Konuşmasının sonunda Sakaryalılardan 7 Haziran seçimlerde 7 milletvekili çıkarma sözü alan Başbakan Ahmet Davutoğlu, daha sonra il kongresinde tek aday olan Fevzi Kılıç’a yeni görevinde başarılar diledi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner517

banner516