Öne Çıkanlar ak parti ayşe keşir sakarya pakistan traktörün altında kaldı çocuklarda dikkat sorunu kaçak akaryakıt maç özeti çökekler din
banner128

Olağanüstü hal uygulamalarına dikkat çekildi

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu, 582. hafta açıklamasında, 15 Temmuz Darbe Girişimi karşısında oluşan toplumsal mutabakatın, OHAL uygulamalarının darbeyle ilgisi bulunmayan muhalif yapıların hedef alınmasıyla dağılmaya başladığına dikkat çekti.

banner153
Olağanüstü hal uygulamalarına dikkat çekildi
banner152
Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu’nun 582. hafta basın açıklamasında ana gündem maddesi Olağanüstü hal kararları ve uygulamaları oldu. Platform adına Sakarya Dayanışma Derneği’nden Kadrican Mendi’nin okuduğu açıklamada, “15 Temmuz gecesi, farklılıklarına rağmen toplumun tüm kesimleri, iradesini canı pahasına savunacağını göstermişti. Millet; Meclis’e, birlik ve beraberliğin, kürsülerde nutuk atılarak değil, özgür ve adil bir gelecek için vesayetçi her türlü yapıya karşı koyarak gerçekleştirilebileceği mesajını vermişti.  Ne yazık ki, kalkışma gecesi halkın ortaya koyduğu tavır siyaseten sahipsiz kaldı. 15 temmuz darbe girişimi karşısında toplum tabanında oluşan konsensüs, olağanüstü halin ilan edildiği tarihten itibaren adım adım dağıtıldı. Darbeci, vesayetçi yapıların hukuk içinde kalınarak, toplum maslahatı adına tasfiyesine karşı kimse itiraz etmezken; süreç; toplumsal muhalefetin tüm kesimleriyle tasfiyesine evrildi. Kanun hükmünde kararnameler ile Meclis ve muhalefet partileri işlevsiz hale getirilirken; darbe girişimiyle hiçbir ilgisi olmayan kararlar alınmaya başladı. Hukuk ve adalet, her hal ve şartta, herkes için şart iken; maalesef son dönemde siyasal iktidarın keyfi kararları, hukuk normuymuş gibi sunulur oldu” ifadelerine yer verildi.


 
Açıklamanın devamında son dönemde peş peşe verilen yayın kapatma ve siyasi tutuklama kararları eleştirilerek şöyle denildi; “Cumhuriyet gazetesi ile Kudüs TV’ye yönelen bu uygulamalar; sorunun sadece belirli bir kesimle sınırlı kalmayacağını; artık bütünüyle toplumsal muhalefetin baskı altına alınmaya çalışıldığını ortaya koymuştur. Özellikle, ömrünü Filistin davasına adadığı için 28 Şubat sürecinde ağır mağduriyet yaşayan Nurettin Şirin’in zor şartlarda ayakta tutmaya çalıştığı Kudüs TV’nin kapatılması; İsrail’le yakınlaşmanın, kalıcı bir politik tercih olduğunu işaret etmektedir. Mezhepçi söylemin de yükseldiği bir dönemde alınan bu karar; iktidara yönelik en ufak bir eleştirinin dahi duyulmak istenmediği mesajı vermektedir. Olağanüstü hal döneminde alınan bir diğer karar ise artık sadece akademisyenlerin değil, bütünüyle akademinin üzerinde siyasal otorite kurulma arzusunu iyice açık etmiştir. Yarın kuruluş yıldönümü olan YÖK’ün kaldırılması vaadiyle iktidar olanlar; 12 eylül rejiminin dahi tanımadığı bir yetkiyi cumhurbaşkanının uhdesine verebilmiştir. Şüphesiz ki mevcut rektörlük yapısı, tıpkı YÖK gibi ciddi bir sorundur; fakat bunun çözümü, öncelikle seçimleri akademinin tüm bileşenlerinin tercihine açmaktır, atama yoluyla rektör seçmek değil!”


 
Açıklama, şu ifadelerle son buldu: “Türkiye, darbe girişimiyle birlikte, devlet iktidarının belirli çıkar gruplarının güç odağı haline gelmemesi gerektiğini bir kez daha görmüştü. Onlarca yıldır süregelen sorunların çözümünün, hukukun üstünlüğünün, şeffaf yönetimin, eşit katılımcılığın ve müzakereci siyasetin belirlediği süreçlerle çözülebileceği ortaya çıkmıştı. Ne yazık ki bu anlayış, yönetime rengini veremeden, eski iktidar hastalıkları nüksetti. ‘Seçilmişleri atanmışlara kul etmeyiz’ diyerek iktidara gelenler, herkesi kendine kul etmenin peşine düştü. Bir süredir kayyumlarla, halkın seçilmiş yöneticilerinin tasfiyesi, son olarak milletvekillerine yönelik tutuklama kararları ile yeni ve ciddi bir boyut kazandı… Barışın sözüne dahi tahammül edilmediği bu vasatta, Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu’nun kurucularından, başörtüsü direnişinde yer alan ve halihazırda sivil mücadelesine Kocaeli Barış Platformu ile devam eden Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun açığa alınması elbette şaşırtıcı değildir! Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu şeyin çatışma ve ölüm değil; barış ve çözüm olduğunu belirtmenin dahi sorgulama konusu olması, gerçekten olağanüstü bir dönemden geçtiğimizi göstermiştir. Oysa ki, 15 Temmuz darbe girişimi karşısında oluşan toplumsal mutabakat, siyaseten kabul edilip, ileri taşınabilseydi; bugün daha iyi bir duruma gelebilirdik... Platform olarak, askeri darbeye karşı çıktığımız gibi, halkın geleceğine darbe indiren her türlü siyasi haksızlığa karşı tevhidin, barışın ve adaletin sözünü yükseltmeye devam edeceğiz. ”

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner87

banner76