Öne Çıkanlar danışma teknoloji aydın yılmazer sakarya selçuk iris

Erdal Erdem’den Erenler Belediyesi Meclis üyesi Cevdet Koç’a sert tepki

Erenler Belediyesinin AK Partili Meclis üyesi Cevdet Koç, Belediye Meclis toplantısında yaptığı gündem dışı konuşmada, “Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem’in, ‘Belediye Meclis Üyeleri ne iş yapar, belediye meclisleri kapatılsın ve muhtarlar meclisi oluşturulsun’ dediğini belirterek, ‘Meclis Üyeleri Kamu adına, millet adına kamuyu temsilen belediyedeki işlerin hem vicdana hem izana hem akla hem kanuna uygun olmasını denetleyerek yönetime ve idareye yardımcı olarak millet adına denetleme görevi yapar. Bunları yaparken de muhtarlar gibi özlük hakları yoktur ve muhtarlar gibi maaş almazlar. Ben şehrim için milletim için hizmet edeceğim diye kendini ortaya koyar. Tüm bunları hiçbir maddi beklentisi olmadan yapar. Meclis üyesinin toplantı huzur hakkı 83 TL’dir bir aylık huzur hakkı budur. Sayın Erdal Erdem gündemde kalmak istiyorsa bunu muhtarların sorunları ile ilgili açıklamalar yaparak başarabilir. Bizim adımıza, bizim görev yaptığımız kurumlar adına böyle bir hüküm vermesi ve söz söylemesi son derece yanlıştır ve haddine de değildir. Erenler Belediyesi Meclis Üyeleri ve şahsım adına Sayın Erdal Erdemi kınıyor ve bu ifadelerini düzeltmesini talep ediyorum. Bu yasa ile verilmiş olan bir görev ve sorumluluktur. Yasal düzenlemelerde kimin yapacağı tanımlıdır. Muhtarlar Derneği Federasyonu, Meclis Kapatmak veya meclis açmak ile ilgili yetkisi yoktur. Bu algının ve anlatılan ifadenin kamuoyunda bizi küçültmek ile alakalı onur kırıcı bir açıklama olduğunu düşünüyorum. Bizler hiçbir beklentisi olmadan ilçesi, bölgesi, mahallesi adına ülkesi adına çalışan insanlarız. İlçe Meclis üyeleri siyasi teşkilatlara bağlı olarak çalışırlar. Eğer o işi yapamayan arkadaşlarımız varsa hem milletimiz oyları ile hem de teşkilatlar kendisini aday göstermeyerek gerekeni yapar. Bunu yapmak Muhtarlar Derneği Federasyonu Başkanının işi değildir. Bu talihsiz beyandan dolayı kendisini kınıyorum” dedi.

“MİSLİYLE İADE EDİYORUM”

Cevdet Koç’un bu açıklamaları üzerine Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem de bir açıklama yaparak Koç’a yanıt verdi.

Cevdet Koç’u, muhtarlar üzerinden siyaset yapmakla suçlayan Erdal Erdem, “Erenler Belediye Meclis üyesi Cevdet Koç'un, Meclis toplantısında şahsıma kınama yapmış olduğunu öğrenmiş bulunmaktayım. Ben hem şahsım, hem de temsil ettiğim mahallem ve muhtarlarım adına hayatım boyunca kınanacak ne bir söz ve ne de bir davranışta bulunmadım. Bu kınamayı misliyle kendine iade ediyorum. Cevdet Koç, gücü yetiyorsa ve çalışmalarına güveniyorsa hiçbir siyasi partinin kimliği altında olmayan muhtarlığa kendi mahallesinde aday olsun. Benim gündemde kalma gibi derdim yok. Kendisi muhtarların üzerinden siyaseten yerini sağlama almaya çalışmasın. Laf kalabalığı yapacağına, aşağıda yazdığım şeylerin doğru olmadığını söylesin” dedi.

“HODRİ MEYDAN!”

Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, yanıtlaması için Cevdet Koç’a şu soruları yöneltti:

“Anket yapıp vatandaşa sorsun, 1. Bir sorununuz olduğunda Muhtara mı derdinizi anlatıp çözüm arıyorsunuz yoksa Meclis üyesine mi?

2. İlçenizde kaç meclis üyesi var? Tanıdığınız meclis üyesi var mı?

3. Meclis üyeliği mi kapatılsın? Muhtarlık mı?

4. Meclis üyeleri hiçbir Muhtara gidip veya toplantı yaparak görüşlerini sormuş mu?

5. Bizzat kendi bölgesi Erenler İlçesindeki Muhtarlarımıza gidip, Meclis üyelerini tanıyıp tanımadığını sorsun. Bizzat kendisi Meclis üyesi olarak kendi bölgesinde kaç muhtara gidip sorun dinlemiş ve Belediye meclisinde gündeme getirmiş?

Cevdet Koç, ayrıca işi maddi boyuta taşıyarak, ben şehrim için milletim için hizmet edeceğim diye kendini ortaya koyar. Tüm bunları hiçbir maddi beklentisi olmadan yapar diyerek, Muhtarları para karşılığı iş yapıyora getirmiş. Ben 25 yıl önce seçildiğimde, muhtarlıkta ödenek yok denecek kadar azdı. Bugünkü (5 tl.) SGK (Eski Bağ-Kur) primlerini de cebimizden yatırdık. Yaptığım hiçbir işten evrak bedeli de almadım. İstersen benim mahallemde şu an oturan ve daha önce oturmuş olup şu anda başka yerlerde ikamet eden dostların varsa onlara da sor. Yani biz Muhtarlar para için aday olmadık. Kendi mahallelerimize nasıl daha iyi hizmet edebiliriz diye kendi adıma söyleyeyim, aday gösterildik. Ben Mahallem başta olmak üzere, Muhtarlarım için, Sakarya için maddi-manevi hayatımı verdim. Her Muhtarım kendi mahallesine hizmet için gelen ve diğer misafirler dahil hepsini cebinden karşılar seni bile.

Ben temsil ettiğim kurumun sorunlarını en üst düzeye taşıdım ve yok kadar olan ödeneklerin bugün asgari ücret seviyesine getirilmesi, emekli olmayan Muhtarlarımızın SGK primlerinin devlet tarafından ödenmesi ve diğer konularda en büyük çalışmayı yaparak bu başarılara imza attık. Mahalleme kazandırdığım eserleri gelince, gel gezdireyim yerinde gör.   Ayrıca Sakarya'mız için neler yapabilirizi, hem Muhtarlar hem de SASTOP olarak gece yarılarına kadar masrafları da cebimizden karşılayarak çalıştığımızdan haberin var mı?

Çimento Fabrikaları kurulmasın, taş ocakları meralarda açılmasın. Tarım ve hayvancılık zarar görmesin. Doğalgaz çevrim santrali meralara yapılmasın. Sapanca Gölü korunsun. Ada treni şehrin merkezine gelsin. Şeker Fabrikası çiftçinin elinde kalsın. Depreme dayanıklı yapılar oluşturulsun gibi onlarca konuya çözüm ararken sen nerelerdeydin? Müsait olduğun bir gün gel SASTOP olarak bu konuda da seni bilgilendirelim.

Demek ki her konuda canla başla çalışmışız. Peki sen Meclis üyeliğinin daha etkin olabilmesi için (özlük hakları dahil), bölgen için, mahallen için ne önerdin, ne yaptın anlat da bilelim. Yaptığın güzel işler varsa da alkışlamaktan imtina etmeyiz, alkışlarız. Ben, Muhtarlıklar kapatılır mı sorusuna kapatılmaması gerektiğini, Muhtarların işlevinin değişmesi gerektiğini, eğer bir kurum kapatılacaksa, vatandaşın dertlerinin çok az dile getirildiği Belediye Meclislerinin kapatılmasını ifade etmiştim. Her Mahallede bağımsız seçilen Muhtar ve Azalar, kendi mahallesindeki sorunları görüşüp tartışır. Belediye meclisinde gündeme getirip doğru karar verilmesine neden olur. Hiçbir siyasi partiye, kişi veya kuruma bağlı olmadan, bağımsız olarak seçilen muhtarlarımızın, belediyelerde çözüm ve karar noktasında da yetkilendirilerek, muhtarlığın işlevinin değişmesi gerektiğini ifade etmiştim. Çünkü Belediye Meclis Üyelerinin çoğunluğunun, seçildikleri ilçedeki mahallelerin yerini bırakın, isimlerini bile sayamadıkları, hatta Muhtarlarını bile tanımadıkları noktasında hizmet getiremeyeceklerini belirtmiştim. Ayrıca 25 yıllık Muhtarlık yaşantımda bir Meclis Üyesi kardeşimiz (Selim ÖZEN) hariç, hiçbir meclis üyesinin Mahallenizde çözüm bekleyen sorunlarınız var mı? diye sorduğuna da ne şahit oldum, ne de duydum. Cevdet Koç, kınama yapacağına, yazdıkların doğru değil diyebiliyorsan, istediğin yerde Muhtarlığı tartışalım” diye konuştu./ MEDYADETAY

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.