Öne Çıkanlar teknoloji finans ayva sokak sakarya çete islam islam ve batı özel öğrenciler sarıkışla camii

Engelliler Eğitim Camii ve Eğitim Külliyesi projesi tanıtıldı

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Sakarya İl Müftülüğü öncülüğünde Adapazarı İlçe Müftülüğü ile Sakarya Engelliler Camii Derneği işbirliğinde hayata geçirilecek olan Sakarya Engelliler Camii ve Eğitim Külliyesi Projesi Tanıtım Programına katıldı.

banner153
Engelliler Eğitim Camii ve Eğitim Külliyesi projesi tanıtıldı
banner223
banner232

Orhangazi Kültür Merkezindeki programa Vali Ahmet Hamdi Nayir ile birlikte Adapazarı Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya, Serdivan Kaymakamı Muhsin Çatmadım, Erenler Kaymakamı Salih Karabulut, İl Müftüsü İhsan Açık, Adapazarı İlçe Müftüsü Cevdet Cemal Çıkrık, daire müdürleri, Sakarya Engelliler Camii Derneği Kurucu Başkanı Aşkın Şentürk ile dernek üyeleri katıldı.

Dünyada bir ilk olacak şekilde tasarlanan proje hakkında bilgiler veren Sakarya Engelliler Camii Derneği Kurucu Başkanı ve aynı zamanda Altı Nokta Körler Derneği Sakarya Şube Başkanlığı görevini yürüten Aşkın Şentürk, engelli vatandaşlarımızın ibadetlerini rahatlıkla gerçekleştirebilecekleri, içerisinde bir camii, dini ve bilimsel eğitim alanları, kütüphane, konferans ve spor salonu, konaklama alanı, yeme-içme gibi birçok tesisin kendileri için gerekli olduğunu, bunun için çok büyük uğraşlar verdiklerini ve bu projeye desteklerinden dolayı başta Sayın Valimiz olmak üzere herkese teşekkür ettiklerini ifade etti.

Engellilere katkı sağlayacak projenin önemine değinen İlçe Müftüsü Çıkrık ile yapılacak projenin engellilerin sosyal hayatlarına olduğu kadar maneviyatları açısından da büyük önem taşıdığını belirten İl Müftüsü Açık’ın da birer konuşma yaptığı tanıtım programında, projenin ayrıntılarının yer aldığı bir de sinevizyon gösterimi yapıldı.

Engelliler haftası içerisinde engellilere özel bir programda ve en önemlisi onları yakından ilgilendiren bir tanıtım programında bulunmanın mutluluğunu, huzurunu yaşadıklarını ifade eden Vali Nayir, “Toplum bizim büyük ailemizdir. Toplum bu aile içerisinde zenginiyle fakiriyle bir arada, yaşlısıyla genciyle bir arada, kadınıyla erkeğiyle bir arada, aynı zamanda engellisiyle engelsiziyle hep bir arada yaşamaktadır. Aile fertleri arasında nasıl ihtiyaçlar dikkate alınıp herkesin ihtiyacı düşünülür ise, neşeler bölüşülüp bir aile ferdinin neşesiyle diğer kalpler de neşelenir ise, hüzünler paylaşılıp aile ferdinin birisinin hüznü diğer aile fertlerine de yansır ise, toplum da aynen öyledir, öyle olmalıdır. Toplum içerisindeki bütün fertler eğer birbirinin dertleriyle dertlenmiyorsa, birbirinin neşesi ile neşelenmiyorsa o toplum, toplum olmaktan uzak bir kalabalık halinde devam edip gider.

Bizim arzuladığımız toplum, bütün fertlerin birbirleriyle ilgilendiği, birbirlerinin dertleriyle dertlendiği bir toplum olmalı. Toplum içerisinde çok da az sayılmayan önemli bir kısmı engelli vatandaşlarımızdan oluşuyor. Asıl engel, engelli vatandaşlarımızın derdiyle dertlenmemek, elimizde imkân varken onların dertlerine çözüm oluşturamamak ve onların ailelerinin dertlerini kendi dertlerimiz olarak görememektir.

Hamdolsun geldiğimiz noktada önemli gelişmelerin hayata geçirildiğini görüyoruz. Bir zamanlar engelliler evlerin içerisinde hapisken, artık eğitimden, sağlıktan, sosyal faaliyetlerden istifade etme imkânları yönünde hem merkezi yönetimin hem de yerel yönetimlerin önemli mesafeler katettiği bir dönemdeyiz. Yine inkâr edilmeyecek bir tarzda sivil toplum kuruluşlarımızın ve derneklerimizin de büyük gayretleri var.

Tanıtımı yapılan proje de, engellilerimize verilen değerin en güzel örneklerinden birisidir. En zaruri ihtiyaçlardan olan; ibadet ihtiyacının, eğitim ihtiyacının, sosyal faaliyet, dinlenme ve misafirlerin konaklama ihtiyaçlarının karşılanabileceği bir külliyeyi dünyada bir ilk olarak kazandırmak daha da heyecan verici bir durumdur. Dernek Başkanımızın bizleri ziyaretinde bu konudaki heyecanını iletmesi ve onun öncesinde İlçe Müftülüğümüzün bu konudaki davetiyesinin gelmesi ile bizler de heyecanlandık. Bizden önceki Valilerimizin de bu proje ile ilgilenmeleri ve onların bu konudaki gayretlerinin son noktasının bizim zamanımıza denk gelmesi ile de ziyadesiyle mutlu olduk. İnşallah bu projeyi en güzel şekilde hayata geçirip, yalnızca ilimize değil, Türkiye’ye güzel bir örnek olma gayretimizi hep birlikte sürdürürüz.

Bizler başkalarının acısını duyabildiğimiz takdirde, insan olduğumuzu fark edebiliriz. Yalnız kendi acımızı duyuyorsak, sadece canlıyız demektir, ama başkalarının acısını duymaya başladığımız zaman, insan olduğumuzu hissedebiliriz. Engellilerimizin Camilere giderken yaşadıkları sıkıntıları anlayıp, eksikliklerimizi gidermek için bu projenin tanıtılması da büyük bir fırsattır. Eğitim kurumlarımızdan sağlık kurumlarımıza, parklarımızdan yollarımıza ve kaldırımlarımıza kadar erişilebilirliği en üst noktaya çıkaracak tedbirleri almak, her birimizin görevi olmalıdır. Yalnızca merkezi idarenin değil, yalnızca yerel yönetimlerin değil, bu toplumda her bir bireyin böyle bir sorumluluğu vardır” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner190

banner76