Öne Çıkanlar danışma Tayfur Havutçu yemek ikramı Şehitler Ölmez sanat

Dönemin ilk dersini Başkan Burak verdi

Programda Sakarya Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğretim Üyesi İsmail Gümüş, bölüm başkanları, hocalar ve çok sayıda öğrenci yer aldı.

"İlke ve prensiplere uygun mesleğimizi sürdürürüz"

Dönemin ilk dersinde öğrenciler ile bir arada olmaktan duyduğu mutluluğu ifade eden Baro Başkanı Burak, avukatlık ve barolardan bahsederek, öğrencilerin merak ettiği soruları cevapladı. Başkan Burak, “Avukatlık kamu hizmeti olmakla beraber, aynı zamanda serbest bir meslektir. Yani bizler, dilediğimiz işi alıp almamakta özgürüz, dilediğimiz şehirde yaşamakta özgürüz ve avukatlık mesleği hiyerarşi ilişkisi içerisinde de değildir. Avukatların sadece kayıtlı olduğu barosuna karşı birtakım sorumlulukları vardır. Mesleki faaliyetlerini yaparken belirli ilke ve prensiplere uygun mesleğimizi sürdürürüz. Avukatlık Kanunu’na uymak zorundayız, eğer uyulmaz, mesleğin ilkelerini ihlal eden birtakım faaliyetlerde bulunulursa baro, re’sen veya şikâyet üzerinden konuyu ele alır ve o avukat ile ilgili soruşturma başlatır. Bu soruşturma neticesinde disiplin kuruluna sevk edilir. Uyarma ve kınamadan başlayarak meslekten geçici uzaklaştırmaya, meslekten bir daha geri dönmemek üzere çıkarılmaya kadar yaptırımlarla karşı karşıya kalır, bunu da baro yapar. Çünkü kanun baroya yetki verir. Ayrıca avukatlığın reklamı ve rekabeti yoktur” diye konuştu.

"Barolar en temel insan haklarını korumakla yükümlü"

Başkan Abdurrahim Burak, “Şehrin veya ülkenin gündemine ilişkin birtakım tasarruflar yapıldığında biz baro olarak bu işlemin önce hukuka, temel hukuk prensiplerine ve evrensel ilkelere uygun mu, değil mi diye bakarız. Yani baroların şehir ile ülkenin genel hukuk ilkelerini koruma görevi vardır. Avukatlık Kanunu’nun 76. maddesi ise barolar en temel insan haklarını korumakla yükümlüdür der ve bir tek kanunla bu görev barolara verilmiştir. Nerede bir insan hakkı ihlali görürse baro, orada direk konuya müdahil olur ve bunun için yasal yollara başvurur. Bu sebeple biz barolar olarak nerede bir hukuka aykırılık görsek, nerede bir insan hakkı ihlal edildiğini görsek ona müdahale ederiz, müdahale etmek görevimizdir. Bunlar baroların görevlerinden sadece birkaç tanesi” ifadelerini kullandı.

"Hüküm verilene kadar herkes masumdur"

Öğrencilerden gelen soru üzerine Başkan Burak, “Bir kişi cinayet işlemiş, savunulmasına hiç gerek yok diye düşünen arkadaşlar olabilir ancak o kişinin yargılaması hakkında hüküm verilinceye kadar suçlu değildir, sadece şüphelidir ve masumiyet ilkesinden yararlanır. Herkes mahkemelerce hüküm verilene kadar masumiyet ilkesi çerçevesinde masum kabul edilir” ifadelerine yer verdi.

"Hukuk haklar bütünüdür"

Son olarak Burak, “Hukuk: haklar bütündür; hakkın çoğuludur: Arapça bir kelimeden gelir. Peki hak nedir; haklar bütünün kanunlar ve hukuk çerçevesinde bireye verdiği yetkiye denir. Hukukun; yani devletin, kamu düzeninin, yasaların, mevzuatın ve anayasanın bireye verdiği yetkiye de hak denir” diye ekledi.

Programın sonundan Okul Müdürü İsmail Gümüş, davetlerini kırmayarak etkinliğe katılan Burak’a teşekkür ederek, çiçek takdim etti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner517

banner516