Öne Çıkanlar sanat sakarya düzce Karasu ASPOR aile tekbir ankara dünya ak parti

“Çıkış yolu” programının canlı yayın konuğu oldu

SakaryaGİAD Başkanı Gökhan Korkmaz, BloombergHT Kanalında yayınlanan “Çıkış Yolu” programında Sami Altınkaya’nın canlı yayın konuğu olarak, Sakarya’nın ekonomisinden üniversitesine birçok hususa dikkat çekti.

banner153
“Çıkış yolu” programının canlı yayın konuğu oldu
Sami Altınkaya’nın BloombergHT Kanalındaki ‘Çıkış Yolu’ Programının konuğu olan SakaryaGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Korkmaz; Sakarya’nın yatırım kenti olduğunu ifade etti.
Korkmaz, “Türkiye’nin dört bir yanı birbirinden güzel ve değerlidir. Bütün illerimizin de bir değeri vardır. Ancak Sakarya’nın bizler için farklı bir yeri var. Sakarya lokasyonu gereği her yönüyle Türkiye’nin özel illerinden biridir. Biz Sakarya’yı çok önemsiyoruz. Bu sebeple de gençler bir arada buna katkılar sağlamak için Sakarya’da gayret gösteriyoruz. Şuan en çok ihtiyaç duyduğumuz şey enerji, heyecan. Biz de bu heyecanı uzun süreden beri gerek ilimizde, gerek bölgemizde, gerek konfederasyonumuzda Genel başkanımızın da katkılarıyla tüm Türkiye’de vermeye çalışıyoruz. Gençlerin önemli bir konumu var burada. Bizler genç iş camiası olarak, sanayi şehri gibi gözüken ancak tarımı önemsediğimiz Sakarya’mızın turizmine kadar her noktasına değinmeye çalışıyoruz. Buna yönelik gayretimiz sonsuz devam edecektir” dedi.
 
“Sakarya otomotiv üretim merkezi olmalı”
“Sakarya ekonomi şehri diyoruz. Sakarya’da bildiğimiz 1., 2., 3. Organize sanayi bölgelerimizde bir çok ulusal yatırımcı büyük firmalar var” diyen Korkmaz; “Ancak bununla sınırlı değil Sakarya. Sakarya her daim iş camiasının göz bebeği konumunda. Çünkü lojistik sıkıntımız yok, istihdam sıkıntımız yok, iş gücü sıkıntımız yok, Sakarya Üniversitesi gibi önemli bir faktörümüz var. SAÜ’de sürekli sanayiyi destekleyen çalışmalar yapılıyor. Yatırımcının gelebileceği bir şehirdir. Bununla beraber karma OSB’lerimiz var. İhtisas OSB’lerini önemsiyoruz, mobilya ve makine ihtisas OSB’lerimiz Kaynarca bölgemizde var. Yani 10’a yakın OSB oluşuyor Sakarya’da. O zaman bizler de Sakarya bir yatırım şehridir diyebiliriz. Ticaret ve sanayi odası başkanımız Sn. Mahmut Kösemusul da büyük gayret gösteriyor, sürekli dile getiriyor ki Sakarya’nın otomotiv üretim şehri olması konusunda ilimiz ciddi bir gayret gösteriyor. Gerek yerel yöneticilerimiz, gerek belediye başkanımız, gerek valimiz ile Sakarya’nın birçok noktası otomotivi de destekliyor. Otomotiv demek, ciddi bir yan sanayi demek, ciddi bir istihdam demek. Yani Sakarya’da her sanayi oluşabilir. Bir de tarıma dayalı sanayiye eğildik mi bu da üretim harici paketleme tesisleri olabilir, farklı üretimler olabilir, Sakarya muhteşem bir sanayi şehir haline gelecektir. Buna yönelik çalışmaları destekliyor ve Türkiye’nin geleceğinde önemli katkılar sağlayacak bir şehir olan Sakarya’da ekonomi tabanlı bir sivil toplum kuruluşu olarak derneğimiz de bunu destekliyor” diye konuştu.

 
“Sanayici için birçok avantaj Sakarya’da mevcut”
Sakarya’da sanayi geliştikçe Sakarya Üniversitesinin katkısının çok yüksek olduğunu dile getiren Korkmaz; “Sakarya Üniversitesi içerisinde kurulu Teknokent yapısı ve benzer çalışmalar yatırımcı firmaların AR-GE’si için önemli bir velinimet. Bu teknoloji AR-GE’leri Teknokent’de geliştirilebiliyor ve yatırımcı için de ciddi bir katkısı var. Bu çalışmalarda firmalara KDV muafiyetleri gibi birçok katkıları var. Biz sanayi firmalarının teknolojilerini geliştirmeleri hususunda üniversitemizin de desteklemesi ile bu gelişime ayak uydurduğumuzu düşünüyoruz” dedi.
 
 “Üniversitemiz sanayiye nitelikli eleman sağlıyor”
Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi bünyesinde geliştirilen programlar olduğunu anlatan Gökhan Korkmaz; “3+1, 7+1 programları dahilinde, 2 yıllık ve 4 yıllık eğitimin son bölümünde öğrencilerimiz sanayide çalışıyor, tecrübe ediniyorlar ve iş hayatını öğreniyorlar. Biz de STK olarak ne katkı sağlayabilir dediğimiz zaman Sakarya bölgesinde birçok davet, seminerde, katıldığımız programlarda öğrencilerimiz ile bir araya gelerek, eğitimini sürdürürken iş camiası ile iç içe olmalarını sağlamaya gayret gösteriyoruz. Öğrencilerimiz eğitim hayatı boyunca kendi iş dallarında ki firmalarda çalıştıkları sürece aslında CV’lerinde dolduramadıkları iş tecrübesi kısmını anlatabilir hale geliyorlar ve mezun olduklarında avantajlı oluyorlar. Bu hususa da katkı sağlamaya çalışıyoruz. Burada sayın genel başkanımız Erkan Güral başta olmak üzere konfederasyonumuz yönetim kurulunda da buna bağlı çalışmalar sürdürülüyor. Yakın zamanda bunları geliştireceğiz ve zamanla üniversitelerimizin camiamız ile bağlantısını daha da artıracağız. Öğrencilerin iş camiası ile iç içe olmasını sağlayacağız. Öğrencilerimizin iş olanaklarına katkı sağlayacak güzel proje çalışmalarımızda var” dedi.

 
“Sinerji Grubu ve STK birlikteliği ile şehrimize katkılar sağlıyoruz”
Sakarya’da sivil toplum kuruluşlarının da bir arada olduğu bir sinerji grubunun bulunduğunu söyleyen Korkmaz; “Sakarya Üniversitesi tarafından da destekleniyor. İlimizin tüm STK’ları, kurumları bir arada sürekli bir ortak akıl oluşturmaya ve bölgeye katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bunun içerisinde sürekli düzenlenen SAGİF istihdam fuarları da var. SakaryaGİAD buralarda her zaman yerini aldı. Bu sene de SAGİF’de açtığımız standımızda 200’ün üzerinde iş başvurusunu aldık. Hem üyelerimize, hem de üye yakınlarımız iş camiamıza bunları ilettik. İşsizliğin çözümüne karşı buna da katkı sağladık. Ayrıca kurulduğumuz günden bugüne birçok sosyal sorumluluk projesini gerçekleştirdik. Asıl hedefimiz şimdi başlıyor ve SakaryaGİAD’a kazandırdığımız idari ofislerimizde üyelerimizin iş camiası içerisinde gelişimlerine katkı sağlayacak eğitimleri de düzenleyeceğiz. Önümüzde kişisel gelişimden finans eğitimlerine birçok programımız var. Gençlerin iş camiasında daha eğitimli, kendini yetiştirmiş olmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.


 
 “Sakarya yatırım şehridir”
“Sakarya’da ihracaatının artması hususunda ön görülerimiz var” diyerek vurgu yapan Başkan Gökhan Korkmaz; “Şuan İhracatta 7. sıralardayız. Aylık 450 milyon dolar gibi, yıllık 5 milyar dolar gibi bir ihracaat hacminden bahsediyoruz. Biz Sakarya’yı sevdirebilirsek, Sakarya’ya yatırımcı çekebilirsek bu rakamların çok daha üzerine çıkacağız. Bu da nedir Sakarya’nın hizmet alması ve gelişmesidir, istihdamdır, mutluluktur, insanların yüzünün gülmesidir. Biz iş adamları olarak Sakarya’nın yatırım şehri olduğunu dile getireceğiz. Karadeniz’imizden Sapanca gölümüze, Geyve-Pamukova bölgesi ki ben de Geyveliyimdir, tarımımızdan organizelerimize her şeyi sizinle sohbet ettik ki biz Sakarya’ya ne kadar insan çekebilirsek o kadar daha memnun olacağız” dedi.
 
SakaryaGİAD Başkanı Gökhan Korkmaz’ın konuk olduğu Sami Altınkaya’nın BloombergHT Kanalındaki ‘Çıkış Yolu’ Programı
https://www.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=haQp-rNqJ6I&app=desktop linkini tıklayarak izlenebilir.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner190

banner76