Öne Çıkanlar sakarya ak parti ekonomi Karasu serdivan hendek sedaş kaynarca adapazarı sakaryaspor

Çelik’ten yapılandırma uyarısı

Sakarya Vergi Dairesi Başkanı Ahmet Çelik, vergi borçlarını yapılandıran vatandaşları uyararak, ödemelere dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

banner153
Çelik’ten yapılandırma uyarısı
7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 27 Mayıs 2017 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe
girdiği belirten Vergi Dairesi Başkanı Ahmet Çelik, söz konusu konunla, vatandaşların kamuya olan borç yükünün azalacağını kaydetti.
 
Yeni Yapılandırma Kanununun kesinleşmiş borçlara ödeme kolaylığı getirdiğine dikkat çeken Çelik, “Vergi Dairelerine ödenmesi gereken vergi ve diğer borçların gecikme zamları, faizleri Yİ-ÜFE oranında, yani üçte iki oranında azaltılıyor. Vergi aslına bağlı cezalar da tamamen siliniyor. Kanundan yararlanan vatandaşlarımız yıllık % 16.80 oranında gecikme zammı ödemek yerine yıllık % 3-4 gibi düşük oranda bir tutar ödeyecek.
Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarında da indirim yapılıyor. Yarısını tahsil ediyor, yarısından vazgeçiyoruz. Borcun peşin ödenmesi halinde ayrıca indirim yapılıyor ve Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutarın yarısından vazgeçiliyor. Borçların 36 aya varan sürelerde ödenmesi mümkün. Taksitlere, bugün için uygulanan faizin çok altında bir oranda katsayı uyguluyor” dedi.
 
Yapılandırma devam ettiği sürece; mükelleflerin “Borcu yoktur” belgesi alınabildiklerini ve araçlarının fenni muayenelerini yaptırılabileceklerini söyleyen Çelik, “Vatandaşlarımız, Yeni Yapılandırma Kanunu sayesinde geçmiş borçlarını taksitler halinde ödeyerek ekonomik faaliyetlerini daha kolay yürütebilecek. 31 Mart 2017 tarihinden öncesine ilişkin gelir vergisi, kurumlar vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, KDV, ÖTV gibi tüm vergiler bu Kanuna göre ödenebilecek. Ancak, önceki yapılandırma yasası olan 6736 sayılı Kanun hükümlerine göre yapılandırılmış borçlar Yeni Yapılandırma Kanunu kapsamına alınmamıştır. Önceki yasa çerçevesinde borcunu yapılandıran vatandaşlarımızın, 1 Temmuz 2016 – 31 Mart 2017 zaman  aralığında  borçları  oluşmuş  ise  bu  borçları  için  yeni  Yapılandırma  Kanunundan yararlanabileceklerdir. Ayrıca,  çok sayıda vatandaşımızı  ilgilendiren  trafik,  nüfus,  seçim,  askerlik  para  cezaları, karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezalar da Kanun kapsamda yapılandırılabilecek. YURT-KUR üzerinden öğrenim kredisi alan öğrencilerin kuruma olan öğrenim ve katkı kredisi borçları ile ecrimisil borçları da bu Kanuna göre yapılandırılarak ödenebilecek.  Başvuru ve ödemeler Yeni Yapılandırma Kanunu olan 7020 sayılı  Kanun hükümlerinden yararlanmak isteyen borçluların, 30 Haziran 2017 tarihine kadar ilgili vergi dairesine başvurmaları şart. Bu sürenin uzatılmasına ilişkin Kanunda yetki bulunmadığından, sürenin uzaması söz konusu değil. Başvurular,  bizzat  bağlı  olunan  vergi  dairesine  gelerek  veya  posta  yoluyla  ya  da  Gelir  İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresi üzerinden internet aracılığı ile yapılabilecek. Başvuru sırasında peşin veya taksit seçeneklerinden biri tercih edilecek. Yapılandırılan tutarlar 6, 9, 12, 18 taksit seçenekleri ile ödenebilecek. Taksitler 2 ayda bir ödemeli olacak. Peşin veya  ilk  taksit  ödemelerinin  31  Temmuz  2017 Pazartesi  günü bitimine  kadar  yapılması gerekiyor. Bu sürenin uzaması da söz konusu değil” diye konuştu.
 
Peşin ödemeler teşvik ediliyor
Peşin ödemelerin vatandaşlar için avantaj sağladığını da söyleyen Sakarya Vergi Dairesi Başkanı Ahmet Çelik, “Vatandaşlarımıza peşin ödeme avantajını tekrar hatırlatmak istiyoruz. Kanun kapsamında yapılandırılan alacakların peşin ödenmesiniteşvik etmek için ödemelerpeşin yapıldığıtakdirde,Kanun hükümlerine göre hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından ayrıca%50 oranında indirim yapılacak. Kanundan yararlanmak isteyenlerin dikkatetmesigereken en önemlihususlardan biride taksitle ödemeyi tercih etmişlerse ilk iki taksitin süresinde ödenmesidir. İlk 2 taksiti ödemeyenler, Kanunun getirdiği imkânlardan yararlanamayacaktır. KanunlailgilihertürlüsorunuzaGelirİdaresiBaşkanlığınınwww.gib.gov.tr adresinde  yer  alan
dokümanlardan veya 444 0 189 VİMER aracılığıyla cevap alabilirsiniz. Ayrıca vergi dairelerimiz tüm vatandaşlarımızın konuyla ilgili başvurularına en kısa sürede yanıt verecektir. Özetle toplumun her kesimini ilgilendirebilecek nitelikte bir Kanun olan yeni yapılanma Kanunundan yararlanmak  için  bir  an  önce  başvuruların  yapılması  ve  imkanlar  dahilinde  peşin  ödemelerin seçilmesinde yarar olduğunu duyurmak istiyoruz” dedi. 

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner190

banner76