Öne Çıkanlar ak parti sakarya ayşe keşir pakistan traktörün altında kaldı çocuklarda dikkat sorunu kaçak akaryakıt maç özeti çökekler düzce
banner128

2/B kapsamındaki arazileri satın alanlara Defterdarlıktan uyarı

Sakarya Defterdarlığından yapılan açıklamada, Sakarya merkez ve ilçelerinde 6831 sayılı Kanunun 2/B maddesi gereğince Hazine adına tescil edilen taşınmazların hak sahiplerine satışlarının devam ettiği belirtilerek, vatandaşların mağdur olmamaları için ödemeleri zamanında yapmaları istendi.

banner153
2/B kapsamındaki arazileri satın alanlara Defterdarlıktan uyarı
banner152
Defterdarlıktan yapılan açıklamada, 2/B arazilerinin satışının sürdüğü ancak 6292 sayılı Kanunda belirtilen yasal sürelerde yükümlülüklerini yerine getirmeyen hak sahiplerinin taksitlerini belirtilen yasal süreler içinde ödemeleri gerektiği kaydedildi.
 
Konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, “07/09/2016 tarihli ve 29824 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6745 sayılı Kanunun 69. maddesinde Başvuru ve Ödeme Süreleri aşağıdaki şekilde;
"GEÇİCİ MADDE 4- (1) 2/B alanlarında bulunan taşınmazların bu Kanun kapsamında satışına ilişkin olarak bu maddenin yürürlüğe girdiği 07/09/2016 tarih itibarıyla;
a-Süresi içinde başvurmayanlara altı ay başvuru süresi,
b-Kendilerine yapılan tebligatta belirtilen bedeli süresi içerisinde ödemeyenlere altı ay ödeme süresi,
c-Taksitli satışlarda, sözleşmesinde belirtilen taksitlerinden ikiden fazlasını vadesinde ödemeyenlere altı ay ödeme süresi verilir.
(2) Birinci fıkranın (a) bendi kapsamında kalanlar için satış bedeli; Kanunun 6 ncı maddesinin üçüncü fıkrasında belirtilen sürenin son gününü izleyen üç aylık sürenin bittiği günden, bu Kanun kapsamında ödeme yapmak amacıyla idareye başvurulduğu güne kadar geçecek süre için Türkiye İstatistik Kurumunun her ay için belirlediği tüketici fiyatları endeksi aylık değişim oranları (TÜFE) toplamında artırılarak hesaplanır.
(3) Birinci fıkranın (b) bedi kapsamında kalanlar için satış bedeli; kendilerine yapılan tebligatta belirtilen ödeme süresinin son gününü izleyen günden, bu Kanun kapsamında ödeme yapmak amacıyla idareye başvurulduğu güne kadar geçecek süre için Türkiye İstatistik Kurumunun her ay için belirlediği tüketici fiyatları endeksi aylık değişim oranları (TÜFE) toplamında artırılarak hesaplanır.
(4) İkinci ve üçüncü fıkralar uyarınca yapılacak hesaplamalarda ay kesirleri dikkate alınmaz.
(5) Bu Kanunun 12 nci maddesi gereğince Hazineye ait tarım arazilerini satın almak isteyenler, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl başvuru süresi verilir ve daha önce yapılan başvurular da geçerli kabul edilir." Uzatılmıştır.
6745 sayılı Kanunla 6292 sayılı Kanuna eklenen geçici 4. maddesi kapsamında;
 -Başvuru yapan haksahiplerinin, 6292 sayılı Kanunun 6. maddesinin 3. fıkrasında belirtilen süresinin son gününü izleyen 3 aylık sürenin bittiğinden günden itibaren idareye ödeme yapmak amacıyla başvurduğu güne kadar geçecek süre için TÜFE oranında satış bedeli artacağından, haksahibi olanların bu artıştan fazla etkilenmemesi amacıyla başvuruların ve ödemeler bir an önce yapılması,
-Daha önce kendilerine satış tebligatı yapılmasına rağmen süresi (3 ay) içerisinde ödeme yapmayanların TÜFE oranındaki artıştan fazla etkilenmemeleri için ödemelerinin bir an önce yapılması,
-Taksitli Satış Sözleşme düzenlemek suretiyle yapılan satışlarda 2'den fazla taksiti geçirenlerin gecikme zammından fazla etkilenmemesi için taksitlerin bir an önce yatırılması gerekmektedir.”
 
Açıklamada ayrıca, 24 Ekim 2016 tarihinde saat 14:30'da İl Defterdarlığınca İl Defterdarlığı Seminer Salonunda toplantı düzenleneceği ve toplantıda muhtarların bilgilendirileceği ifade edildi.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner87

banner76