Aktürk kültür sanat faaliyetlerini değerlendirdi
Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı İbrahim Aktürk, şehirdeki kültür sanat faaliyetleri, hedefler ve yeni dönem çalışmaları hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.

Kültür faaliyetlerine ilişkin değerlendirmeler yapan Aktürk, “Kültür sanat alanında Sakarya’nın hareketliliği, kültürel ajandası, farklı kültür-sanat platformları tarafından da görülüyor ve ilgi topluyor. Yeni dönemde de artık şehrimizle özdeşleşen bu kültür-sanat iklimini katlayarak, zenginleştirerek sürdüreceğiz. Yeni çalışmalar yapmak için heyecanımız giderek artıyor” dedi.

Anadolu Kültür Sanat Başkenti hedefine giden yolda nasıl ilerliyoruz?

2010 yılından itibaren şehrimizi Anadolu’nun Kültür Sanat Başkenti yapma hedefiyle yola çıkmış bulunmaktayız. Bu hedefimizi özellikle bir ufuk ve niyet belirtmesi açısından çok önemli buluyoruz. Bilindiği üzere yerel yönetimlerde asıl hedef vatandaşların mutluluğu ve ihtiyaçlara yönelik sunacağı hizmetlerdir. Biz mutluluk ve ihtiyaçlar tanımlamasının içinde kültür ve sanatın önemli bir yer sahibi olduğunu düşünüyoruz. Çünkü şehirlerin de bir ruhu var. Yaptığınız etkinliklerin içeriğine, üslubuna, çeşitliliğine baktığınız zaman böyle bir hedefi ciddiye aldığımız görülecektir. Şehirlerde yaşayan insanlara yaşadıkları şehirler karakter kazandırır. Şehirlere karakter kazandıran da yerel yönetimlerdir. Bizler bunun bilinciyle medeniyet tasavvurumuza uygun çalışmalar, faaliyetler ve projeler gerçekleştiriyoruz. Kültür sanat alanında Sakarya’nın hareketliliği, yani her ay düzenli kültürel ajandası olan bir şehir olması, farklı kültür-sanat platformları tarafından da görülüyor ve ilgi topluyor. Yeni dönemde de artık şehrimizle özdeşleşen bu kültür-sanat iklimini katlayarak, zenginleştirerek sürdüreceğiz. Yeni kültürel çalışmaları hayata geçirmek için heyecanımız giderek artıyor. Anadolu’nun Kültür Sanat Başkenti hedefi doğrultusunda nitelikli, özgün ve medeniyet tasavvurumuza uygun çalışmalarımıza, tüm hızıyla devam edeceğiz.


Aylık olarak etkinlik takvimi düzenliyorsunuz. Etkinlikleri belirlerken öncelikleriniz neler?

Düzenli olarak her ay bir etkinlik takvimi belirliyoruz. Böyle bir takvim şehrimizin kültür sanat ajandası olduğu anlamına da geliyor. Aylık kültür sanat etkinliklerimizde Türkiye’nin entelektüel birikimini şehrimizde kültür sanat dostları ile buluşturuyoruz. Türkiye’nin entelektüel birikimini insanımıza izlettirebilme fırsatını sunduğumuzu düşünüyoruz. Ülkemizin kendi alanında birbirinden kıymetli şahsiyetlerini bu etkinlikler vesilesi ile misafir ediyoruz. Bu aslında bir entelektüel evrenselliği yakalama niyeti de taşıyor. Medeniyetimizin, kültürümüzün seçkin figürlerine, derinlik sahibi entelektüellerine, sanatçılarına yöneldiğimiz zaman bir şehir kendi kültürünü kavrayabilir diye düşünüyoruz.

Ekim Kültür Sanat etkinlikleri içerisinde özel olarak yer alan Sapanca Şiir Akşamları vatandaşlar tarafından nasıl karşılandı? Gerektiği ilgiyi aldığını düşünüyor musunuz?

Uluslararası Sapanca Şiir Akşamları’nın bu yıl 15.’si Büyükşehir Belediyemizin öncülüğünde düzenlendi. Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl tam anlamıyla Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından üstlenildi. Biz Sapanca Şiir Akşamları’na davet edilen ulusal ve uluslararası konukların bu organizasyona katılımlarından ötürü şehrimizden memnun ayrıldıklarını gördük. Bu organizasyona katılan kıymetli şair ve edebiyatçılar bu çalışmada yer aldıkları için keyif aldıklarını belirttiler. Etkinliklerimizi adeta şehrimize yayarak gerçekleştirdik. AKM salonumuzda ‘2000 Sonrası Türk Şiiri’ teması etrafında paneller yaptık ve usta isimleri ağırladık. Çeşitli liselerde ve  üniversitede gerçekleştirdiğimiz; panel, söyleşi ve imza günlerinde de çok hoş bir enerji yakaladık. Şiirin genç zihinlerde böyle karşılık bulması bizi doğrusu sevindirdi. Sapanca isminin bir marka değeri olduğundan hareketle final programımızı da Sapanca’da tamamladık. Geçtiğimiz yıllara oranla bu programlarımıza katılımlar dikkat çekiciydi.


Konferanslardan panellere, sinema günlerinden tiyatro gösterimlerine daha farklı birçok alanda etkinliklerin olduğunu biliyoruz. Sakaryalıların etkinliklere gösterdikleri ilgi nasıl?

Her ay düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimiz büyük bir çeşitlilik içeriyor. Kültür sanata dair tüm branşlarda seçenekli etkinlikler sunuyoruz. Konferanslar, paneller, ustalara saygı programları, sinema ve tiyatro gösterimleri, sergiler ve konserler gibi birçok alanda programlarımız oluyor. Etkinliklerimize hemşerilerimizin teveccühü bizleri memnun ediyor. Ayrıca üniversitemizin öğrencileri de programlarımıza oldukça önemli katılım sağlıyorlar. Biz kültür sanat etkinliklerinin bir elit faaliyeti olmanın ötesine çıktığını düşünüyoruz. Bundan ötürü kültür ve sanatı bir bütün olarak görüp toplumun çok farklı kesimlerine ulaştırmaya çalışıyoruz. Etkinliklerimizin de hemşerilerimiz tarafından ilgiyle karşılanıyor olması da bizleri ayrıca motive ediyor. İnşallah devam eden süreçte de hemşerilerimizi nitelikli programlar ile buluşturmaya devam edeceğiz.

Büyükşehir Belediyesi olarak yeni bir yayın var mı?

Evet, yeni yayınlarımız şuan hazırlanıyor.  Daha önce de birçok kitap hazırlayıp Büyükşehir Belediyesi olarak çıkartmıştık. Biz evrensel değerlere kapı aralayacak eserleri meydana getirmenin gayreti içerisindeyiz. Bu niyetle çalışmalarımız devam ediyor.

İçerisinde 20 bini aşkın kitabı barından Faik Baysal Kütüphanesi şehirde bir karşılık buldu mu? Kütüphaneye gösterilen ilgi yeterli mi?

Kütüphanemizin çok çeşitli kitapları ile şehrimizde bir boşluğu doldurduğunu düşünüyoruz. Kütüphanemizde tarih, felsefe, sanat ve birçok farklı türde 20 bini aşkın kitap bulunuyor. Üye sayımızın da her geçen gün arttığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Biz Faik Baysal Kütüphanesi’ni yaparken sadece ödünç kitap alınabilecek bir yer olarak düşünmedik. Okuma alanları, sıcak ortamı ile farklı bir yapıda hizmet sunalım istedik. Hamdolsun şu anda da her şey güzel devam ediyor. Hemşerilerimizin ilgisi de her geçen gün artıyor.


Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezi açıldı. Bu merkezde nasıl çalışmalar yapılacak?

Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezi projesi ile geleneksel sanatlar alanına giren hat, tezhip, minyatür, ebru ve diğer branşlar ile ilgili belli düzeydeki öğrencilerin bu işi daha da ileriye taşımak, daha akademik düzeyde bir eğitim imkânı bulabilmeleri adına oluşturulmuş bir projedir. Geleneksel İhtisas Merkezimiz sanatçı adaylarına kapı aralayan bir görev üstlenecektir. Hobi veya boş vakitleri değerlendirme maksatlı değil, daha odaklı, bilinçli pratik uygulamaların teorik derslerle desteklendiği önemli bir projedir. İhtisas Merkezimizde yoğun başvuru aldık. Önümüzdeki hafta derslerimiz başlayacak. Ayrıca ihtisas merkezimizde her ay öğrencilerimiz, sanat söyleşi ile alanında duayen isimlerle bir araya gelecekler.

Büyükşehir Akademi’de kayıtlar devam ediyor. Talep nasıl? Büyükşehir Akademi ile neyi amaçlıyorsunuz?

Sakarya Büyükşehir Belediyemiz tarafından 2010 yılında başlattığımız akademi dersleri yılda iki dönem olmak üzere gerçekleştiriliyor. Bu yıl gene birbirinden kıymetli konu başlıkları ve kaliteli hocalarımızın önderliğindeki derslerimiz bu hafta itibari ile başladı. Akademideki derslerimiz 8 hafta boyunca devam edecek. Büyükşehir Akademi ile yürütülen programların öz bir amacı var. Hangi yaş ve statüde olursa olsun hemşerilerimizin politik, aktüel, sanatsal düşünmelerine ve entelektüel okumalarına bir derinlik katabilmektir. Bu derinliği de ileri düzey sanatsal ve düşünsel metinler üzerinde kafa yorarak sağlayabileceğimizi düşünüyoruz.

Bir de Halk Üniversitesi diye tabir edilen SAMEK’ler var. Bununla ilgili değerlendirmeleriniz neler?

SAMEK merkezlerimiz söylenildiği üzere bir Halk Üniversitesi gibi işlev görmektedir. SAMEK Sakarya’da marka olmuş bir yaygın eğitim organizasyonudur. SAMEK kelimenin tam manasıyla çok çeşitli bir yelpaze ile kozmopolit bir kitleye hitap ediyor. Bunu saymakla bitiremeyiz. Ev hanımlarından çalışanlara, gençlerden yaşlısına kadar çok geniş bir kitle SAMEK’lerden istifade ediyor. Bu konuda titiz çalıştığımızı düşünüyoruz. Branş çeşitliliği konusunda da oldukça iyi bir durumdayız. Çok spesifik branşlarda da eğitimlerimiz mevcut. Yani branşlarımıza baktığımız zaman Sakarya’nın sosyolojik yapısını, şehrin ruhunu yansıttığını söyleyebiliriz. Eğitim merkezlerimizin imkânları ve şartları her geçen gün daha iyi bir noktaya yükseltildi. Kurs merkezlerimizin sayıları, derslik sayılarımız artış gösterdi. Bu dönemde de Karasu ve Kaynarca’da yeni merkezler açtık. Yeni eğitim merkezleri faaliyete sunmak adına çalışmalarımız devam ediyor. 

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner517

banner516

Sakarya Haber